REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku dochodowego gospodarstw pomocniczych w 2010 r.

REKLAMA

Czy gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej korzysta w 2010 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych i nie wpłaca zaliczek na podatek w trakcie roku?

Gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej może korzystać w 2010 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego tylko pod warunkiem, że spełnia warunki uprawniające je do tego zwolnienia.

REKLAMA

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (dalej: ustawa wprowadzająca), z dniem 31 grudnia 2010 r. zakończeniu ulega likwidacja:

1) państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych,

2) gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,

3) gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 108 ust. 1 w zw. z art. 123 pkt 1 ustawy wprowadzającej, do podatników tych stosuje się – w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2010 r. – przepisy art. 6 ust. 2, art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 17 ust. 1c pkt 3 oraz art. 25 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop).

I tak, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 updop zwalnia się z podatku jednostki budżetowe. Zgodnie zaś z art. 6 ust. 2 updop, zwolnienie to nie dotyczy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, z wyjątkiem gospodarstw pomocniczych tworzonych przy szkołach, przedszkolach, zespołach ekonomiczno-administracyjnych szkół, ochotniczych hufcach pracy, jednostkach: wojskowych, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, organizacyjnych Służby Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zakładach dla nieletnich, internatach, zakładach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach opieki zdrowotnej, zakładach pomocy społecznej i parkach narodowych, jeżeli środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na:

• zwiększenie środków obrotowych gospodarstw pomocniczych,

• finansowanie inwestycji jednostki budżetowej w zakresie inwestycji dla gospodarstwa pomocniczego tej jednostki.

Gospodarstwo pomocnicze utworzone przy zakładzie opieki społecznej może zatem również w 2010 r. korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego – pod warunkiem że środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na: zwiększenie środków obrotowych tego gospodarstwa bądź na finansowanie inwestycji jednostki budżetowej (zakładu opieki społecznej) w zakresie inwestycji dla tego gospodarstwa.

Na podstawie art. 25 ust. 3 updop (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2010 r.) w zw. z art. 108 ust. 1 i art. 123 pkt 1 w ustawy wprowadzającej – gospodarstwo to również w 2010 r. nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego, jeżeli jego dochody są w całości zwolnione z podatku.

Należy zauważyć, że ustawodawca – do celów zwolnienia z podatku dochodowego – posługuje się pojęciem „zakład opieki społecznej”. Otóż obecnie obowiązujące przepisy nie znają takiego pojęcia. Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: ups) w art. 6 pkt 5 definiuje jedynie pojęcie jednostki organizacji pomocy społecznej. Zalicza się do nich: regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, dom pomocy społecznej, placówkę specjalistycznego poradnictwa (w tym rodzinnego), placówkę opiekuńczo-wychowawczą, ośrodek adopcyjno-opiekuńczy, ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej. Skoro jednak ustawodawca do celów podatku dochodowego posługuje się nieistniejącym pojęciem „zakład opieki społecznej”, a przepisy ups pojęciem „ośrodek pomocy społecznej”, to należy rozumieć, że do celów zwolnienia z podatku właśnie to pojęcie ma zastosowanie.

Czytaj także: Zbliża się termin likwidacji gospodarstw pomocniczych i części zakładów budżetowych>>

INTERPRETACJE

Wprawdzie Ośrodek Pomocy Społecznej, przy którym utworzono Gospodarstwo Pomocnicze, nie posiada w nazwie „zakład”, jest jednak jednostką organizacyjną pomocy społecznej, co wynika z art. 6 pkt 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 ze zm.). W związku z tym Gospodarstwo Pomocnicze utworzone przy tym Ośrodku może skorzystać ze zwolnienia wymienionego w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po spełnieniu wymienionych w tej ustawie warunków.

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 8 stycznia 2008 r., sygn. IBPB3/423-203/07/AK

Pomimo zwolnienia z podatku dochodowego i braku konieczności wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego (po spełnieniu ww. warunków), gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej będzie miało obowiązek złożenia zeznania rocznego. Na podstawie art. 25 ust. 1a updop gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, korzystające ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 i art. 6 ust. 2 updop, są bowiem zobowiązane składać zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku. Przepis ten będzie obowiązywał do 31 grudnia 2011 r. na mocy art. 123 pkt 4 w zw. z art. 17 pkt 6 ustawy wprowadzającej.

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473)

• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1241; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 108, poz. 685)

• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 81, poz. 527)

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA