REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku dochodowego gospodarstw pomocniczych w 2010 r.

REKLAMA

Czy gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej korzysta w 2010 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych i nie wpłaca zaliczek na podatek w trakcie roku?

Gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej może korzystać w 2010 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego tylko pod warunkiem, że spełnia warunki uprawniające je do tego zwolnienia.

REKLAMA

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (dalej: ustawa wprowadzająca), z dniem 31 grudnia 2010 r. zakończeniu ulega likwidacja:

1) państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych,

2) gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,

3) gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 108 ust. 1 w zw. z art. 123 pkt 1 ustawy wprowadzającej, do podatników tych stosuje się – w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2010 r. – przepisy art. 6 ust. 2, art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 17 ust. 1c pkt 3 oraz art. 25 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop).

I tak, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 updop zwalnia się z podatku jednostki budżetowe. Zgodnie zaś z art. 6 ust. 2 updop, zwolnienie to nie dotyczy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, z wyjątkiem gospodarstw pomocniczych tworzonych przy szkołach, przedszkolach, zespołach ekonomiczno-administracyjnych szkół, ochotniczych hufcach pracy, jednostkach: wojskowych, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, organizacyjnych Służby Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zakładach dla nieletnich, internatach, zakładach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach opieki zdrowotnej, zakładach pomocy społecznej i parkach narodowych, jeżeli środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na:

• zwiększenie środków obrotowych gospodarstw pomocniczych,

• finansowanie inwestycji jednostki budżetowej w zakresie inwestycji dla gospodarstwa pomocniczego tej jednostki.

Gospodarstwo pomocnicze utworzone przy zakładzie opieki społecznej może zatem również w 2010 r. korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego – pod warunkiem że środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na: zwiększenie środków obrotowych tego gospodarstwa bądź na finansowanie inwestycji jednostki budżetowej (zakładu opieki społecznej) w zakresie inwestycji dla tego gospodarstwa.

Na podstawie art. 25 ust. 3 updop (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2010 r.) w zw. z art. 108 ust. 1 i art. 123 pkt 1 w ustawy wprowadzającej – gospodarstwo to również w 2010 r. nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego, jeżeli jego dochody są w całości zwolnione z podatku.

Należy zauważyć, że ustawodawca – do celów zwolnienia z podatku dochodowego – posługuje się pojęciem „zakład opieki społecznej”. Otóż obecnie obowiązujące przepisy nie znają takiego pojęcia. Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: ups) w art. 6 pkt 5 definiuje jedynie pojęcie jednostki organizacji pomocy społecznej. Zalicza się do nich: regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, dom pomocy społecznej, placówkę specjalistycznego poradnictwa (w tym rodzinnego), placówkę opiekuńczo-wychowawczą, ośrodek adopcyjno-opiekuńczy, ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej. Skoro jednak ustawodawca do celów podatku dochodowego posługuje się nieistniejącym pojęciem „zakład opieki społecznej”, a przepisy ups pojęciem „ośrodek pomocy społecznej”, to należy rozumieć, że do celów zwolnienia z podatku właśnie to pojęcie ma zastosowanie.

Czytaj także: Zbliża się termin likwidacji gospodarstw pomocniczych i części zakładów budżetowych>>

INTERPRETACJE

Wprawdzie Ośrodek Pomocy Społecznej, przy którym utworzono Gospodarstwo Pomocnicze, nie posiada w nazwie „zakład”, jest jednak jednostką organizacyjną pomocy społecznej, co wynika z art. 6 pkt 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 ze zm.). W związku z tym Gospodarstwo Pomocnicze utworzone przy tym Ośrodku może skorzystać ze zwolnienia wymienionego w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po spełnieniu wymienionych w tej ustawie warunków.

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 8 stycznia 2008 r., sygn. IBPB3/423-203/07/AK

Pomimo zwolnienia z podatku dochodowego i braku konieczności wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego (po spełnieniu ww. warunków), gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej będzie miało obowiązek złożenia zeznania rocznego. Na podstawie art. 25 ust. 1a updop gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, korzystające ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 i art. 6 ust. 2 updop, są bowiem zobowiązane składać zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku. Przepis ten będzie obowiązywał do 31 grudnia 2011 r. na mocy art. 123 pkt 4 w zw. z art. 17 pkt 6 ustawy wprowadzającej.

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473)

• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1241; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 108, poz. 685)

• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 81, poz. 527)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA