Zatory w płatnościach a ulga na złe długi w CIT
REKLAMA
REKLAMA
Ulga na złe długi a zatory w płatnościach
REKLAMA
Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wierzyciel, którego dłużnik nie reguluje zobowiązań, powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy w tym konkretnym przypadku do danej transakcji znajdują zastosowanie przepisy ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Prawidłowa identyfikacja ma kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy podmiot publiczny jako wierzyciel może zastosować tzw. ulgę na złe długi w podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
Zarówno w art. 18f ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) normującym zastosowanie ulgi na złe długi w rozliczeniu rocznym, jak i w art. 25 ust. 19 pkt 1 updop traktującym o rozliczeniu tej ulgi przez wierzyciela na etapie wyznaczania zaliczek, prawodawca wprost wskazał, że wierzyciel może dokonać zmniejszenia podstawy opodatkowania wyłącznie wówczas, gdy brak zapłaty dotyczy wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o opóźnieniach.
(…)
Radosław Kowalski
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA