Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Odszkodowania podlegające opodatkowaniu
Od zasady z art. 21 ust. 1 pkt 3 updof, normującej zwolnienia podatkowe, ustawa ta wprowadza określone wyjątki, na mocy których opodatkowaniu podlegają m.in.:
- określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a updof),
- odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b updof),
- odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d updof),
- odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe – chodzi o ugody zawierane na podstawie umowy stron – np. zawarcie ugody z pracownikiem bez ingerencji sądu (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g updof).
Zobacz również: Odszkodowanie pracownicze bez podatku
Z ORZECZNICTWA
Świadczenie otrzymane z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest odszkodowaniem, którego wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. Podlega ono wyłączeniu spod zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d updof.
Wyrok WSA w Krakowie z 2 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 701/10
PRZYKŁAD
Czy odszkodowanie dla pracownika z tytułu zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia podlega opodatkowaniu?
Pracownikowi w ogóle nie przysługuje odszkodowanie z racji zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia. W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy (art. 49 k.p.). Wypłacona przez placówkę oświatową w takiej sytuacji kwota pieniężna jest wynagrodzeniem, które podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 updof.
Polecamy serwis INFORRB: Podatki
REKLAMA
REKLAMA