reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki dochodowe > Ryczałt za samochód służbowy a koszt paliwa

Ryczałt za samochód służbowy a koszt paliwa

Zdaniem WSA we Wrocławiu błędne jest stanowisko, że ryczałt z tytułu używania służbowego samochodu do celów prywatnych dotyczy tylko kosztów stałych utrzymania samochodu (z wyłączeniem wydatków na paliwo). W przepisie tym ustawodawca w sposób jednoznaczny powiązał bowiem wysokość ryczałtu z pojemnością silnika samochodu, która ma wpływ na zużycie paliwa.

Ryczałt za samochód służbowy obejmuje także koszt paliwa

Wbrew stanowisku organów podatkowych, WSA we Wrocławiu wydał precedensowy wyrok dotyczący ryczałtowego przychodu pracownika z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych (I SA/Wr 1595/15). Bazując na nim pracodawcy mogliby nie doliczać pracownikom osobnej kwoty przychodu z tytułu skorzystania dla celów prywatnych z paliwa nabytego przez pracodawcę. Co więcej, pracownik nie musiałby notować i deklarować ilości przejechanych na „służbowym” paliwie kilometrów. Pozostaje mieć nadzieję, że wyrok w takiej formie stanie się prawomocny, a stanowisko wrocławskiego sądu upowszechni się w orzecznictwie.

Zobacz również: Używanie samochodów służbowych a ZUS

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, że wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustalona ryczałtowo na podstawie z art. 12 ust. 2a u.p.d.o.f. obejmuje wszelkie świadczenia wynikające z tego tytułu, w tym także koszt paliwa. Zdaniem Sądu błędne jest stanowisko, że ryczałt z tytułu używania służbowego samochodu do celów prywatnych dotyczy tylko kosztów stałych utrzymania samochodu (z wyłączeniem wydatków na paliwo). W przepisie tym ustawodawca w sposób jednoznaczny powiązał bowiem wysokość ryczałtu z pojemnością silnika samochodu. W opinii Sądu wskazuje to, że ustawodawca odnosił ryczałt do zużycia paliwa, bo ten element kosztów utrzymania samochodu powiązany jest z pojemnością silnika. Zatem ustalony w ustawie ryczałt powinien obejmować wszystkie wydatki, które pracodawca ponosi na utrzymanie samochodu udostępnianego pracownikowi, w tym na paliwo.

Autor: Michał Wilk - doradca podatkowy, counsel w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

KSP TAX BLOG

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Autor:

doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

paliwo
paliwo

Sprawozdania Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-ZN – nowe rozporządzenie z komentarzem. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 4/202179.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama