Ryczałt za samochód służbowy a koszt paliwa
REKLAMA
REKLAMA
Ryczałt za samochód służbowy obejmuje także koszt paliwa
Wbrew stanowisku organów podatkowych, WSA we Wrocławiu wydał precedensowy wyrok dotyczący ryczałtowego przychodu pracownika z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych (I SA/Wr 1595/15). Bazując na nim pracodawcy mogliby nie doliczać pracownikom osobnej kwoty przychodu z tytułu skorzystania dla celów prywatnych z paliwa nabytego przez pracodawcę. Co więcej, pracownik nie musiałby notować i deklarować ilości przejechanych na „służbowym” paliwie kilometrów. Pozostaje mieć nadzieję, że wyrok w takiej formie stanie się prawomocny, a stanowisko wrocławskiego sądu upowszechni się w orzecznictwie.
REKLAMA
Zobacz również: Używanie samochodów służbowych a ZUS
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, że wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustalona ryczałtowo na podstawie z art. 12 ust. 2a u.p.d.o.f. obejmuje wszelkie świadczenia wynikające z tego tytułu, w tym także koszt paliwa. Zdaniem Sądu błędne jest stanowisko, że ryczałt z tytułu używania służbowego samochodu do celów prywatnych dotyczy tylko kosztów stałych utrzymania samochodu (z wyłączeniem wydatków na paliwo). W przepisie tym ustawodawca w sposób jednoznaczny powiązał bowiem wysokość ryczałtu z pojemnością silnika samochodu. W opinii Sądu wskazuje to, że ustawodawca odnosił ryczałt do zużycia paliwa, bo ten element kosztów utrzymania samochodu powiązany jest z pojemnością silnika. Zatem ustalony w ustawie ryczałt powinien obejmować wszystkie wydatki, które pracodawca ponosi na utrzymanie samochodu udostępnianego pracownikowi, w tym na paliwo.
Autor: Michał Wilk - doradca podatkowy, counsel w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.