REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość opłaty miejscowej w 2019 r.

Wysokość opłaty miejscowej i uzdrowiskowej w 2019 r./ fot. Fotolia
Wysokość opłaty miejscowej i uzdrowiskowej w 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stawki maksymalne opłaty miejscowej wyższe niż w roku 2018 r. Kto i w jakiej wysokości ma obowiązek płacić opłatę miejscową? Kto może się z niej zwolnić?

Omawiana w niniejszym artykule - opłata miejscowa - uregulowana została w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Wyjazd wypoczynkowy, turystyczny, czy też szkoleniowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. To rada gminy decyduje czy taką opłatę turysta poniesie za przebywanie w tych celach dłużej niż dobę. Aby rada gminy mogła ustanowić omawianą opłatę miejscowość musi spełniać określone przepisami prawa warunki. Opłatę miejscową można wprowadzić w miejscowościach, które:

REKLAMA

 • znajdują się na obszarze posiadającym status ochrony uzdrowiskowej,
 • posiadają pozytywne właściwości klimatyczne oraz walory krajobrazowe.

REKLAMA

Osoba fizyczna jest obowiązana opłacić opłatę miejscową za każdą rozpoczęta dobę pobytu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 11 kwietnia 2012r., sygn. 33/2012 zgodnie z którą obowiązek opłaty powstaje z dniem przybycia do miejscowości objętej opłatą. Ponadto jak czytamy w uchwale o sygn. 33/2012 zarówno obowiązek ustalania, jak i pobierania opłaty omawianej w niniejszym artykule należy powiązać z przebywaniem na terenie miejscowości ujętych w wykazie zawartym we wskazanej uchwale Rady Gminy Urszulin a nie ogólnie na terenie całej gminy.

Z kolei Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w dniu 19 grudnia 2012 r., w sprawie o sygn. KI-411/246/12 stwierdziło, że nakładanie podatków i opłat winno następować na podstawie jasnych i stałych kryteriów. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy to obowiązek podatkowy lub wielkość obciążenia fiskalnego jest uzależniona od zachowania się podmiotu nie upoważnionego do ustalania wysokości obciążeń podatkowych. 

Zobacz: Podatki

Jaki charakter ma opłata miejscowa?

Na to pytanie odpowiedź można znaleźć w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. 0102-209/12. Zgodnie z uchwałą, o której mowa w zdaniu poprzednim opłata miejscowa ma charakter ekwiwalentny i powinna być pobierana za każdy dzień faktycznego pobytu, w określonych miejscowościach, trwającego dłużej niż dobę. Obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej nie może więc dotyczy planowanego, czy też przewidywanego pobytu, gdyż powstaje dopiero z upływem każdej doby faktycznego, rzeczywistego i zrealizowanego pobytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość opłaty miejscowej w 2019 r.

Jak już zostało wspomniane stawka maksymalna opłaty miejscowej wzrosła w porównaniu do roku 2018. Osoby fizyczne przebywające w miejscowościach omówionych na początku niniejszego artykułu za każdą rozpoczętą dobę pobytu zapłacą maksymalnie 2,26 zł dziennie. Z kolei osoby fizyczne, które w celach szkoleniowych, turystycznych lub wypoczynkowych przyjechały i przebywają w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej zapłacą nie więcej niż 3,20 zł dziennie.

Zwolnienia z opłaty miejscowej

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o opłatach i podatkach lokalnych opłaty miejscowej nie pobiera się od:

 • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium RP (jeżeli spełniony jest warunek wzajemności);
 • osób fizycznych, które przebywają w szpitalach;
 • osób niewidomych, jak również przewodników tych osób;
 • podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
 • zorganizowanych grup dzieci oraz młodzieży szkolnej;
 • osób fizycznych, które opłaciły opłatę uzdrowiskową.

Opłata uzdrowiskowa

Jak zostało wspomniane opłaty miejscowej nie pobiera się od osób, które regulują opłatę uzdrowiskową. Opłata uzdrowiskowa również została uregulowana w art. 17 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podobnie jak w przypadku opłaty miejscowej to rada gminy decyduje o wprowadzeniu takiej opłaty. Warunki poboru tej opłaty są następujące:

 • pobierana jest od osób fizycznych, które przebywają dłużej niż dobę w miejscowości znajdującej się na obszarze, któremu nadano status uzdrowiska,
 • cel pobytu - zdrowotny, turystyczny, wypoczynkowy, szkoleniowy.

Opłata uzdrowiskowa, podobnie jak opłata miejscowa, pobierana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Zwolnić z opłaty uzdrowiskowej można się pod takimi samymi warunkami jak z opłaty miejscowej. Stawka maksymalna opłaty uzdrowiskowej jest jednak wyższa. W roku 2019 wyniesie ona maksymalnie 4,40 zł dziennie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA