Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość opłaty miejscowej w 2019 r.

Marta Pawłowska
Wysokość opłaty miejscowej i uzdrowiskowej w 2019 r./ fot. Fotolia
Wysokość opłaty miejscowej i uzdrowiskowej w 2019 r./ fot. Fotolia
Stawki maksymalne opłaty miejscowej wyższe niż w roku 2018 r. Kto i w jakiej wysokości ma obowiązek płacić opłatę miejscową? Kto może się z niej zwolnić?

Omawiana w niniejszym artykule - opłata miejscowa - uregulowana została w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Wyjazd wypoczynkowy, turystyczny, czy też szkoleniowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. To rada gminy decyduje czy taką opłatę turysta poniesie za przebywanie w tych celach dłużej niż dobę. Aby rada gminy mogła ustanowić omawianą opłatę miejscowość musi spełniać określone przepisami prawa warunki. Opłatę miejscową można wprowadzić w miejscowościach, które:

 • znajdują się na obszarze posiadającym status ochrony uzdrowiskowej,
 • posiadają pozytywne właściwości klimatyczne oraz walory krajobrazowe.

Osoba fizyczna jest obowiązana opłacić opłatę miejscową za każdą rozpoczęta dobę pobytu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 11 kwietnia 2012r., sygn. 33/2012 zgodnie z którą obowiązek opłaty powstaje z dniem przybycia do miejscowości objętej opłatą. Ponadto jak czytamy w uchwale o sygn. 33/2012 zarówno obowiązek ustalania, jak i pobierania opłaty omawianej w niniejszym artykule należy powiązać z przebywaniem na terenie miejscowości ujętych w wykazie zawartym we wskazanej uchwale Rady Gminy Urszulin a nie ogólnie na terenie całej gminy.

Z kolei Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w dniu 19 grudnia 2012 r., w sprawie o sygn. KI-411/246/12 stwierdziło, że nakładanie podatków i opłat winno następować na podstawie jasnych i stałych kryteriów. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy to obowiązek podatkowy lub wielkość obciążenia fiskalnego jest uzależniona od zachowania się podmiotu nie upoważnionego do ustalania wysokości obciążeń podatkowych. 

Zobacz: Podatki

Jaki charakter ma opłata miejscowa?

Na to pytanie odpowiedź można znaleźć w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. 0102-209/12. Zgodnie z uchwałą, o której mowa w zdaniu poprzednim opłata miejscowa ma charakter ekwiwalentny i powinna być pobierana za każdy dzień faktycznego pobytu, w określonych miejscowościach, trwającego dłużej niż dobę. Obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej nie może więc dotyczy planowanego, czy też przewidywanego pobytu, gdyż powstaje dopiero z upływem każdej doby faktycznego, rzeczywistego i zrealizowanego pobytu. 

Wysokość opłaty miejscowej w 2019 r.

Jak już zostało wspomniane stawka maksymalna opłaty miejscowej wzrosła w porównaniu do roku 2018. Osoby fizyczne przebywające w miejscowościach omówionych na początku niniejszego artykułu za każdą rozpoczętą dobę pobytu zapłacą maksymalnie 2,26 zł dziennie. Z kolei osoby fizyczne, które w celach szkoleniowych, turystycznych lub wypoczynkowych przyjechały i przebywają w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej zapłacą nie więcej niż 3,20 zł dziennie.

Zwolnienia z opłaty miejscowej

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o opłatach i podatkach lokalnych opłaty miejscowej nie pobiera się od:

 • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium RP (jeżeli spełniony jest warunek wzajemności);
 • osób fizycznych, które przebywają w szpitalach;
 • osób niewidomych, jak również przewodników tych osób;
 • podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
 • zorganizowanych grup dzieci oraz młodzieży szkolnej;
 • osób fizycznych, które opłaciły opłatę uzdrowiskową.

Opłata uzdrowiskowa

Jak zostało wspomniane opłaty miejscowej nie pobiera się od osób, które regulują opłatę uzdrowiskową. Opłata uzdrowiskowa również została uregulowana w art. 17 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podobnie jak w przypadku opłaty miejscowej to rada gminy decyduje o wprowadzeniu takiej opłaty. Warunki poboru tej opłaty są następujące:

 • pobierana jest od osób fizycznych, które przebywają dłużej niż dobę w miejscowości znajdującej się na obszarze, któremu nadano status uzdrowiska,
 • cel pobytu - zdrowotny, turystyczny, wypoczynkowy, szkoleniowy.

Opłata uzdrowiskowa, podobnie jak opłata miejscowa, pobierana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Zwolnić z opłaty uzdrowiskowej można się pod takimi samymi warunkami jak z opłaty miejscowej. Stawka maksymalna opłaty uzdrowiskowej jest jednak wyższa. W roku 2019 wyniesie ona maksymalnie 4,40 zł dziennie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Tylko teraz
349,00 zł
614,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  1 sty 2000
  3 gru 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Senior+ w edycji na 2022 rok
  Program Senior+ w edycji na 2022 rok adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego. Jakie wymagania należy spełnić?
  Kierownik zamawiającego musi określić wymogi weryfikacyjne dla zatrudnionych pracowników wykonawcy
  Czy według nowego Prawa zamówień publicznych istnieje konieczność określenia w opisie przedmiotu zamówienia zapisów dotyczących sposobu dokumentowania zatrudnienia pracowników wykonawcy w zakresie m.in. rodzaju czynności, które oni wykonują, czy sposobu weryfikacji zatrudnienia tych osób (chodzi np. o kierownika budowy, robót, ochronę budowy, pracowników administracyjnych)? Zamówienie, które gmina chce udzielić, dotyczy budowy nowej hali sportowej, a w okresie COVID-19 takie wymogi mogą zniechęcić oferentów.
  Uhonorowanie pomocy społecznej - wypłata nagród z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
  Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Z tej okazji 21 listopada każdego roku, poza uroczystymi obchodami, przyznawane są nagrody.
  Egzekucja świadczeń z ZFŚS - jakie zapisy w zajęciu pozwalają na dokonywanie potrąceń
  Świadczenia z ZFŚS podlegają egzekucji do pełnej wysokości, jeśli zajęcie dotyczy innych wierzytelności.
  Wyższe zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym
  Wyższe zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym już niedługo.
  Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym
  Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym przyjęte przez Radę Ministrów.
  Gotowe posiłki w bufecie basenowym a stawka VAT
  Jednostka samorządowa (ośrodek sportowy) prowadzi basen. W ramach infrastruktury obiektu utworzono także sklepik/bufet, w którym sprzedawane są posiłki typu fast-food: hot-dogi, kanapki, zapiekanki. Jest to tzw. sprzedaż na wynos - nie posiadamy zaplecza umożliwiającego spożywanie posiłków na miejscu, a sprzedawane posiłki kupujemy w formie gotowej (kanapki) lub w formie półproduktów (hot-dogi, zapiekanki). Jaką stawką VAT należy opodatkować taką sprzedaż - 5% czy 8%?
  Jak inwentaryzować odnawialne źródła energii?
  Urząd gminy korzysta z programu Unii Europejskiej „Czyste powietrze” i ma na stanie urządzenia (panele, słoneczne, pompy ciepła) zamontowane na domach jednorodzinnych mieszkańców, którzy korzystali z dofinansowania. Zgodnie z założeniami programu, gmina jest właścicielem tych urządzeń jeszcze przez 5 lat. Mieszkańców, którzy korzystają z programu, jest ok. 1000. Jak należy inwentaryzować te urządzenia - spis z natury czy weryfikacja (oświadczenie mieszkańca, że ma to nadal na stanie)?
  Wspólna działalność socjalna w sektorze finansów publicznych
  Przepisy dają możliwość prowadzenia wspólnej działalności socjalnej przez kilku pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS. Jest to na pewno korzystne zwłaszcza dla mniejszych jednostek, dysponujących niewielkimi środkami finansowymi. Wspólna działalność musi się opierać na zawarciu umowy pomiędzy pracodawcami. Skorzystanie z tego rozwiązania jest w pełni dopuszczalne także dla jednostek sfery budżetowej. W praktyce myśleć o tym mogą pracodawcy ze sobą powiązani, np. urząd gminy i gminne jednostki organizacyjne.
  Zmiany w rachunkowości od 1 stycznia 2022 r.
  Sprawdź co się zmieni w ustawie o rachunkowości w 2022 r.
  Zmiany dla nauczycieli od 1 września 2022 r.
  Zmiany dla nauczycieli 2022. Jakie zmiany czekają nauczycieli od nowego roku szkolnego? Czy będą podwyżki zarobków? Czy zostanie zwiększony czas pracy nauczycieli?
  Nagroda jubileuszowa nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach
  Nagroda jubileuszowa nauczyciela. Jak prawidłowo naliczać staż uprawniający do nagrody jubileuszowej nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach?
  Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki
  Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki - kto może otrzymać?
  Możliwość finansowania upominków z ZFŚS - analiza
  Możliwość finansowania upominków z ZFŚS. Czy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych można dofinansować prezenty na święta, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, z okazji jubileuszu itp.?
  Stypendia dla uczniów - jaki paragraf?
  Stypendia dla uczniów - klasyfikacja. W jakim paragrafie wydatków powinno się ujmować wypłacane uczniom stypendia socjalne oraz stypendia za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe?
  Zatrudnienie głównego księgowego bez konkursu - czy jest możliwe?
  Zatrudnienie głównego księgowego. Czy można zatrudnić głównego księgowego w jednostce budżetowej bez przeprowadzenia konkursu?
  Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania?
  Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania czy tylko na następny rok budżetowy?
  Jak uregulować dyżury domowe w przypadku telepracy?
  Telepraca - dyżury domowe. Jaki zapis należy umieścić w porozumieniu o telepracy, żeby nadal dyżur pełniony w miejscu zamieszkania był traktowany jako dyżur domowy, a nie dyżur w miejscu pracy?
  Czy można zatrudnić cudzoziemca w zakładzie budżetowym?
  Czy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej można zatrudnić osobę nieposiadającą obywatelstwa polskiego (obywatel Ukrainy) na stanowisku pomocniczym i obsługi? Jakie warunki musi spełniać?
  Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022
  Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022 - minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, że osiągnięto porozumienie. Od kiedy i o ile wzrosną wynagrodzenia medyków?
  Wizja lokalna w terenie
  Wizja lokalna, uregulowana w ustawie ‒ Prawo zamówień publicznych, jest szczególnym narzędziem, z którego zamawiający może skorzystać, określając warunki udziału w postępowaniu. Próżno szukać definicji legalnej tego pojęcia albo wyraźnych wymogów określonych przez ustawodawcę w tym zakresie. Jednak niezastosowanie się przez wykonawcę do wytycznych określonych w specyfikacji warunków zamówienia w tym względzie może skutkować odrzuceniem oferty, co rodzi konkretne konsekwencje w sferze proceduralnej.
  Klasyfikacja budżetowa wykonania instalacji fotowoltaiki

  Jaki paragraf klasyfikacji budżetowej będzie właściwy dla wydatków związanych ze sporządzeniem kosztorysu szacunkowego na wykonanie instalacji CO i fotowoltaiki (kwota 5500 zł)?

  Jak rozliczyć VAT od usług pośrednictwa sprzedaży zestawów fotowoltaicznych
  Jaką stawką ryczałtu opodatkować usługi wywozu odpadów przez firmę budowlaną – interpretacja MF

  Przychody z tytułu obciążania klientów opłatami za wywóz odpadów budowlanych stanowiącymi element kompleksowej usługi budowlanej należy opodatkować ryczałtem w wysokości 5,5%. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

  Służba cywilna - uelastycznienie naboru i czasu pracy
  Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej zakłada m.in. uelastycznienie procesu naboru do służby cywilnej i zmiany w czasie pracy.