REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wysokość opłaty miejscowej i uzdrowiskowej w 2019 r./ fot. Fotolia
Wysokość opłaty miejscowej i uzdrowiskowej w 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stawki maksymalne opłaty miejscowej wyższe niż w roku 2018 r. Kto i w jakiej wysokości ma obowiązek płacić opłatę miejscową? Kto może się z niej zwolnić?

Omawiana w niniejszym artykule - opłata miejscowa - uregulowana została w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Wyjazd wypoczynkowy, turystyczny, czy też szkoleniowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. To rada gminy decyduje czy taką opłatę turysta poniesie za przebywanie w tych celach dłużej niż dobę. Aby rada gminy mogła ustanowić omawianą opłatę miejscowość musi spełniać określone przepisami prawa warunki. Opłatę miejscową można wprowadzić w miejscowościach, które:

REKLAMA

  • znajdują się na obszarze posiadającym status ochrony uzdrowiskowej,
  • posiadają pozytywne właściwości klimatyczne oraz walory krajobrazowe.

REKLAMA

Osoba fizyczna jest obowiązana opłacić opłatę miejscową za każdą rozpoczęta dobę pobytu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 11 kwietnia 2012r., sygn. 33/2012 zgodnie z którą obowiązek opłaty powstaje z dniem przybycia do miejscowości objętej opłatą. Ponadto jak czytamy w uchwale o sygn. 33/2012 zarówno obowiązek ustalania, jak i pobierania opłaty omawianej w niniejszym artykule należy powiązać z przebywaniem na terenie miejscowości ujętych w wykazie zawartym we wskazanej uchwale Rady Gminy Urszulin a nie ogólnie na terenie całej gminy.

Z kolei Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w dniu 19 grudnia 2012 r., w sprawie o sygn. KI-411/246/12 stwierdziło, że nakładanie podatków i opłat winno następować na podstawie jasnych i stałych kryteriów. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy to obowiązek podatkowy lub wielkość obciążenia fiskalnego jest uzależniona od zachowania się podmiotu nie upoważnionego do ustalania wysokości obciążeń podatkowych. 

Zobacz: Podatki

Jaki charakter ma opłata miejscowa?

Na to pytanie odpowiedź można znaleźć w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. 0102-209/12. Zgodnie z uchwałą, o której mowa w zdaniu poprzednim opłata miejscowa ma charakter ekwiwalentny i powinna być pobierana za każdy dzień faktycznego pobytu, w określonych miejscowościach, trwającego dłużej niż dobę. Obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej nie może więc dotyczy planowanego, czy też przewidywanego pobytu, gdyż powstaje dopiero z upływem każdej doby faktycznego, rzeczywistego i zrealizowanego pobytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość opłaty miejscowej w 2019 r.

Jak już zostało wspomniane stawka maksymalna opłaty miejscowej wzrosła w porównaniu do roku 2018. Osoby fizyczne przebywające w miejscowościach omówionych na początku niniejszego artykułu za każdą rozpoczętą dobę pobytu zapłacą maksymalnie 2,26 zł dziennie. Z kolei osoby fizyczne, które w celach szkoleniowych, turystycznych lub wypoczynkowych przyjechały i przebywają w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej zapłacą nie więcej niż 3,20 zł dziennie.

Zwolnienia z opłaty miejscowej

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o opłatach i podatkach lokalnych opłaty miejscowej nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium RP (jeżeli spełniony jest warunek wzajemności);
  • osób fizycznych, które przebywają w szpitalach;
  • osób niewidomych, jak również przewodników tych osób;
  • podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
  • zorganizowanych grup dzieci oraz młodzieży szkolnej;
  • osób fizycznych, które opłaciły opłatę uzdrowiskową.

Opłata uzdrowiskowa

Jak zostało wspomniane opłaty miejscowej nie pobiera się od osób, które regulują opłatę uzdrowiskową. Opłata uzdrowiskowa również została uregulowana w art. 17 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podobnie jak w przypadku opłaty miejscowej to rada gminy decyduje o wprowadzeniu takiej opłaty. Warunki poboru tej opłaty są następujące:

  • pobierana jest od osób fizycznych, które przebywają dłużej niż dobę w miejscowości znajdującej się na obszarze, któremu nadano status uzdrowiska,
  • cel pobytu - zdrowotny, turystyczny, wypoczynkowy, szkoleniowy.

Opłata uzdrowiskowa, podobnie jak opłata miejscowa, pobierana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Zwolnić z opłaty uzdrowiskowej można się pod takimi samymi warunkami jak z opłaty miejscowej. Stawka maksymalna opłaty uzdrowiskowej jest jednak wyższa. W roku 2019 wyniesie ona maksymalnie 4,40 zł dziennie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA