reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Opłata targowa 2019 r.

Opłata targowa 2019 r.

Opłata targowa wprowadzona może być przez radę gminy w drodze uchwały. W roku 2019 wysokość opłaty targowej wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego o 12,26 zł (wzrost stawki maksymalnej).

Należy wyjaśnić najpierw pojęcie targowiska. Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż. Jak już zostało wspomniane opłata targowa może być wprowadzona przez radę gminy w drodze uchwały. Jeżeli sprzedaż odbywa się w budynkach albo w ich częściach opłaty targowej nie pobiera się.

Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2019

Od kogo pobierana jest opłata targowa?

Opłata targowa pobierana jest od osób sprzedających na targowiskach. Nie ma tu znaczenia czy jest to osoba fizyczna, prawna, czy też jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Opłata omawiana w niniejszym artykule pobierana jest niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.

Zwolnienia od opłaty targowej 2019 r.

Podatnicy podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach zwolnieni są z opłaty targowej. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Łd 1403/12). W uzasadnieniu prawnym orzeczenia, o którym mowa w zdaniu poprzednim czytamy, że podatnik podatku od nieruchomości od gruntu, na którym prowadzi działalność gospodarczą i płaci podatek według stawki przewidzianej dla gruntów związanych z taką działalnością, zgodnie z art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie ma obowiązku uiszczania opłaty targowej bez względu na to, jaką faktycznie zajmuje powierzchnię na działalność i czy dokonuje na niej sprzedaży towarów wyłożonych na ziemi, na stoliku, z ręki, pod namiotem, czy w kiosku.

Zobacz również:

Wysokość opłaty targowej w 2019 r.

Jak już zostało wspomniane w roku 2019 wysokość opłaty targowej wzrosła w porównaniu do roku 2018. Wzrost stawki maksymalnej wynosi 12,26 zł.

Stawka maksymalna opłaty targowej w 2019 roku nie może przekroczyć 778,20 zł dziennie.

Należy pamiętać, że opłata targowa jest opłatą fakultatywną. Opłata ta była obligatoryjna do 1 stycznia 2016 r. W obecnym stanie prawnym uzależniona jest od danej gminy. Jak już zostało wspomniane rada gminy w drodze uchwały może opłatę wprowadzić. W uchwale powinno znaleźć się postanowienie, z którego wynika że rada gminy na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadza opłatę targową. W uchwale rada gmina określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności, jak również wysokość stawek opłaty. Opłata targowa nie może przekraczać stawki maksymalnej ustalonej przez Ministerstwo Finansów na dany rok.

Opracowano na podstawie:

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Gebel, doradca podatkowy

Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama