Zakwaterowanie uchodźców a zwolnienie z podatku od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W minionych latach ten stały cykl prac został zaburzony w związku z pandemią COVID-19 i wprowadzaniem kolejnych regulacji tymczasowych w formie tzw. tarcz antykryzysowych. W 2022 r. pojawiło się natomiast pytanie, czy gminy mogą zwolnić z podatku od nieruchomości budynki zajęte na zakwaterowanie uchodźców i czy mogą zrobić to w trakcie roku podatkowego?
REKLAMA
Co do zasady uchwały podatkowe rad gmin nie mogą być podejmowane w trakcie roku podatkowego, o ile dotyczą podatków mających charakter roczny i mają pogorszyć sytuację podatników. Potrzeba zmiany stawek w trakcie roku może mieć różne podłoże, co wyraźnie pokazały lata 2020-2021 mijające pod znakiem pandemii COVID-19. Jeśli możliwość taka jest rozważana w związku z tym, że rada gminy chciałaby podnieść stawki podatków, ale nie podjęła uchwały odpowiednio wcześnie i nie zdąży ona wejść w życie z dniem 1 stycznia danego roku podatkowego, to takie posunięcie nie jest możliwe. Podwyższenie stawek w trakcie roku byłoby bowiem złamaniem utrwalonej zasady nienarażania podatnika na obciążenia, których nie mógł przewidzieć przed rozpoczęciem roku podatkowego. Jednocześnie, biorąc pod uwagę cel tej zasady, należy uznać, że wprowadzanie zmian w granicach określonych w uchwale stawek lub ich obniżenie jest możliwe.
W 2022 r., w związku z masowym napływem na terytorium Polski uchodźców z Ukrainy, problematyka wprowadzania w trakcie roku zmian w zakresie podatku od nieruchomości ponownie stała się przedmiotem zainteresowania rad gmin, które chcąc zachęcić mieszkańców do przyjmowania uchodźców, rozważają możliwość wsparcia ich poprzez zwolnienie od podatku od nieruchomości budynków lub ich części wykorzystywanych w celu ich zakwaterowania.
(…)
Małgorzata Masłowska
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA