Opłata od posiadania psa 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
To Rada Gminy podejmuje decyzję w sprawie opłat ponoszonych przez właścicieli od posiadania psa. Decyzja ta podejmowana jest w drodze uchwały. W uchwale muszą znaleźć się następujące informacje:
REKLAMA
- termin płatności,
- wysokość opłaty,
- zasady ustalania i poboru.
W 2017 r. opłata ta nie może przekroczyć kwoty 118,97 zł rocznie od jednego pupila.
Niektóre gminy rezygnują z pobierania opłat od posiadania psa. Warto wiedzieć, że niektórzy właściciele niezależnie od decyzji podjętej przez Radę Gminy w sprawie opłat od posiadania psów, jest zwolniona.
Zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2014 poz.849 ze zm.) właściciele psów będący członkami personelu przedstawicielstw dyplomatycznych oraz urzędów konsularnych są ustawowo zwolnieni z omawianej opłaty. Warunkiem jest jednak to, aby nie posiadały obywatelstwa polskiego oraz miejsca stałego pobytu na terytorium RP.
Polecamy: Rachunkowość Budżetowa
Za posiadanie psa nie zapłaci także osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tutaj także jest dodatkowy warunek. Osoba taka jest zwolniona od opłat, jeżeli posiada jednego psa. Gmina nie obciąży opłatą także osoby niepełnosprawnej posiadającej psa asystującego.
Osoba, która ukończyła 65 lat, prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe i posiada jednego psa także opłaty nie poniesie.
Ostatnią grupą zwolnioną z ponoszenia opłaty od posiadania psa są podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2014 poz.849 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.