W każdym z województw tylko jeden urząd celno-skarbowy
REKLAMA
REKLAMA
Celnicy ze Związku Zawodowego Celnicy PL napisali w przesłanym PAP liście otwartym do parlamentarzystów, samorządowców i polityków, że opinię publiczną w wielu województwach elektryzują nagłe zmiany decyzji ministerstwa finansów w sprawie siedzib urzędów celno-skarbowych (UCS).
REKLAMA
"Z dnia na dzień MF zmieniło np. decyzję w sprawie siedziby UCS z Przemyśla na Rzeszów, po czym znów odwrotnie. Podobna sytuacja jest w wielu innych miejscach, np. urzędu celno-skarbowego ma być pozbawiony Lublin i kilka innych miast wojewódzkich. Wiele ośrodków, z racji strategicznego usytuowania (np. zewnętrzna granica UE, porty, inne powody) także ma być ich pozbawiona, jak np. Elbląg, Koszalin" - piszą związkowcy.
Ich zdaniem, decyzja resortu finansów o zlokalizowaniu tylko jednego urzędu celno-skarbowego w jednym województwie jest błędem, "gdyż nie została poparta żadną analizą i jest jedynie widzimisię resortu". Według nich w wielu województwach powinny funkcjonować co najmniej dwa urzędy celno-skarbowe.
"Trwanie MF przy swojej decyzji i finalnie zapisanie w rozporządzeniu jednego urzędu celno-skarbowego w województwie będzie także ze szkodą dla ściągalności podatków" - wskazano w liście. Dodano, że urzędy te będą orzekać w pierwszej i drugiej instancji, będą tam załatwiane sprawy podatników, co dla wielu z nich będzie oznaczało konieczność podróżowania nawet 250 kilometrów.
Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało, że zgodnie z ustawą wprowadzającą ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, izby skarbowe od 2 grudnia 2016 r. stały się izbami administracji skarbowej. Wyjaśniono, że ich siedziby znajdują się w miastach będących dotychczas siedzibami izb skarbowych, tj. w miastach wojewódzkich (w przypadku województwa podkarpackiego – w Rzeszowie).
"W odniesieniu do urzędów celno-skarbowych przyjęto natomiast generalną zasadę, zgodnie z którą siedziby tych jednostek będą zlokalizowane w miastach będących aktualnie siedzibami izb celnych (w przypadku województwa podkarpackiego – w Przemyślu). Założenia te znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie rozporządzenia MF w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib dyrektorów izb administracji skarbowej, naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celno-skarbowych oraz siedziby dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który został skierowany do uzgodnień wewnątrzresortowych" - poinformowano.
Polecamy: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
MF dodało, że w przypadku województwa podkarpackiego projekt przewiduje, iż siedzibą urzędu celno-skarbowego będzie Przemyśl (siedziba obecnej Izby Celnej).
Założenia nowej struktury organizacyjnej KAS przewidują, co do zasady, że od 1 marca 2017 r. w ramach izb administracji skarbowej połączone zostaną procesy realizowane obecnie w izbach celnych oraz w urzędach kontroli skarbowej. Z kolei w ramach urzędu celno-skarbowego skonsolidowane zostaną zadania kontrolne wykonywane obecnie przez urzędy kontroli skarbowej i urzędy celne.
"Przekształcenia, które będą dotyczyły Urzędu Celnego w Rzeszowie nie oznaczają jednak likwidacji w tym mieście infrastruktury wykorzystywanej przez Służbę Celną i Kontrolę Skarbową" - zapewnia MF.
Obecnie w Polsce działa 16 Izb Celnych: w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Przemyślu, Rzepinie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Poza tym mamy 45 urzędów celnych, i 143 oddziałów celnych. (PAP)
mmu/ dym/
REKLAMA
REKLAMA