REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie użytkowania wieczystego

Piotr Wancke
Opodatkowanie użytkowania wieczystego. /Fot. Fotolia
Opodatkowanie użytkowania wieczystego. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

REKLAMA

Odpowiedź

Nie. Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego (JST) jest objęte zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Uzasadnienie

Użytkowanie wieczyste jako instytucja prawa rzeczowego jest regulowana przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.) i ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.). Analiza obu aktów prawnych prowadzi do jednoznacznego wniosku, że oddanie przez Skarb Państwa lub JST nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest cywilnoprawną formą gospodarowania nieruchomościami przez te podmioty, co potwierdzają liczne orzeczenia, jak np. postanowienie NSA z 23 marca 2010 r. (sygn. akt I OSK 442/2010), postanowienie WSA w Lublinie z 21 maja 2009 r. (sygn. akt II SAB/Lu 10/2009) oraz wyrok NSA z 29 stycznia 2009 r. (sygn. akt I OSK 48/2009).

Zobacz również serwis: Podatki

Przedmiot opodatkowania

Przedmiot opodatkowania PCC został określony przez ustawę z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: u.p.c.c.). Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.p.c.c. podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia, umowy o dział spadku, umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania – w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki. Wobec takiego określenia przedmiotu opodatkowania, mając na uwadze art. 237 k.c., w myśl którego do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości, można by sądzić, że czynność oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu PCC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienia z podatku

Jednak u.p.c.c. zawiera również katalog zwolnień przedmiotowych. I tak, m.in. nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne:

 1. w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych (art. 1 pkt 1g u.p.c.c.),
 2. umowy sprzedaży nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego zawieranej w związku z realizacją roszczeń wynikających z ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości na podstawie przepisów o ochronie środowiska (art. 1 pkt 2 u.p.c.c.),
 3. czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (art. 1 pkt 4a u.p.c.c.).

Przepisy przewidują też katalog zwolnień podmiotowych. W tym zakresie zwolnieniu podlegają strony czynności cywilnoprawnych będące jednostkami samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa (art. 8 pkt 4 i 5 u.p.c.c.).

Oznacza to, że czynności prawne, o których mowa w art. 13 ust. 1 u.g.n., czyli m.in. sprzedaż, zamiana, darowizna, oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, nie będą podlegały PCC, bowiem korzystają ze zwolnienia, jakie przyznaje w tym względzie u.p.c.c. Warto podkreślić, że zwolnienie to będzie miało niejako charakter podwójny. Po pierwsze, wynikające z faktu dokonania czynności (w omawianym przypadku oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste), na podstawie u.g.n. Po drugie z faktu, że zarówno JST, jak i Skarb Państwa (niewykonujący zadań jako organy władzy publicznej) są podatnikami VAT, a sama czynność oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, dokonana po 1 maja 2005 r., podlega opodatkowaniu VAT (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 12 lipca 2012 r., zn. IPTPP1/443–302/12–5/IG), co, jak podkreśla się w orzecznictwie, wystarczy, by taka czynność nie była opodatkowana PCC. Można tu przywołać m.in. wyrok WSA w Bydgoszczy z 27 września 2011 r. (sygn. akt SA/Bd 541/11) czy wyrok NSA z 9 grudnia 2010 r. (sygn. akt II FSK 1051/2009), w którym sąd stwierdził, że „transakcja (czynność) podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oznacza automatycznie wyłączenie jej spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych”.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  REKLAMA

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  REKLAMA