Wynagrodzenie dla właściciela parkingu za przechowanie pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest zobowiązany zapłacić właścicielowi parkingu, na którym stoją pojazdy usuwane przez starostwo powiatowe na koszt właściciela. Odpowiedź jest prosta, gdyż wynika ona wprost z art. 130a ust. 5f ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późń. zm.), tj. usuwanie pojazdów oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych w przypadkach, o których mowa w ust. 1-2, należy do zadań własnych powiatu. Starosta realizuje te zadania przy pomocy powiatowych jednostek organizacyjnych lub powierza ich wykonywanie zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Skoro starosta powierza właścicielowi parkingu wybranemu w drodze przetargu na zasadach ustawy Prawo o zamówieniach publicznych przechowywanie odholowywanych samochodów, zobowiązany jest mu zapłacić wynagrodzenie za tą usługę.
REKLAMA
Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika
Powstaje jednak problem w jaki sposób starostwo powiatowe zobowiązane jest zapłacić właścicielowi parkingu w/w wynagrodzenie. Czy ma zapłacić je z własnych środków, czy też może zobowiązać właściciela usuniętego pojazdu, do zapłaty tego wynagrodzenia na rzecz właściciela parkingu. W tym ostatnim przypadku musiałaby wydać decyzję administracyjną.
Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
REKLAMA
Kwestię ponoszenia kosztów przechowania pojazdu przez jego właściciela reguluje art. 130a ust. 10h ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 10d i 10i. Decyzję o zapłacie tych kosztów wydaje starosta. W przepisie brak jest wzmianki o możliwości wydania decyzji, w którym właściciel pojazdu zobowiązany byłby zapłacić te koszty innemu podmiotowi niż powiat. Brak jest innego przepisu, który regulowałby obowiązek zwrotu tych kosztów.
Ostatecznie problem ten rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Gliwicach w wyroku z dnia 1 października 2014 r., sygn. akt: II SA/Gl 619/14 (LEX nr 1531288), w którym stwierdził, iż: „Art. 130a ust. 10h Prawa o ruchu drogowym, zgodnie ze swoim literalnym brzmieniem, jak również usytuowaniem w art. 130a ww. ustawy, reguluje zatem wyłącznie kwestię wydania przez starostę decyzji nakładającej na byłego właściciela pojazdu obowiązek zapłaty wyliczonych kosztów na rzecz powiatu. Nie pozwala natomiast w jakikolwiek sposób ukształtować za pomocą decyzji administracyjnej stosunków pomiędzy byłym właścicielem pojazdu a jednostką (osobą fizyczną lub innym podmiotem), wykonującą czynności w zakresie usuwania pojazdów oraz prowadzenia parkingu strzeżonego, ani między starostą a jednostką, a zatem nie jest to podstawa przyznawania tej jednostce kosztów (wynagrodzenia) za wykonywane czynności. Przyznanie właścicielowi parkingu stosownego, należnego od powiatu, wynagrodzenia nie jest bowiem sprawą rozstrzyganą w formie wydawanej przez starostę decyzji administracyjnej.”
Wynika z powyższego, iż tylko starostwo powiatowe jest zobowiązane zapłacić właścicielowi parkingu wynagrodzenie za przechowywanie pojazdu. Nie może jednak w drodze decyzji administracyjnej zobowiązać właściciela pojazdu do zapłaty jakiegokolwiek wynagrodzenia na rzecz właściciela pojazdu. Zatem starostwo powiatowe winno wydać decyzję, w której zobowiązałoby właściciela pojazdu do zapłaty kosztów związanych z przechowaniem jego pojazdu. Natomiast po uzyskaniu tych kosztów, przekazałoby je właścicielowi parkingu w formie wynagrodzenia z tytułu przechowania pojazdów.
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.