Koszty uzyskania przychodu w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji kiedy w trakcie roku podatkowego pracownik zmieni swoje miejsce zamieszkania na inną miejscowość niż ta, w której mieści się jego zakład pracy, powinien zawiadomić o tym fakcie swój zakład pracy. Taka informacja ma bardzo duże znaczenie ze względu na możliwość zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Pracownik powinien dokonać zawiadomienia w możliwie najkrótszym okresie czasu. Właściwym sposobem na prawidłowe zawiadomienie jest złożenie przez pracownika oświadczenia o spełnieniu warunków uprawniających do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Pracodawca dopiero po otrzymaniu takiej informacji może uwzględniać podwyższone koszty uzyskania przychodu przy obliczaniu zaliczki na podatek od wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi.
Pan Jan zamieszkały w Poznaniu był zatrudnione w firmie X z siedzibą w Poznaniu od stycznia 2012 roku. W czerwcu 2013 roku wyprowadził się do innej miejscowości. O fakcie tym zawiadomił zakład pracy w lipcu 2013 roku, składając odpowiednie oświadczenie. Jak powinien postąpić pracodawca? Pracodawca powinien od miesiąca lipca zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu. Mimo tego, iż pracownik przeprowadził się w czerwcu, właściwego zawiadomienia dokonał w miesiącu lipcu.
Tak samo należy postąpić w sytuacji kiedy pracownik zamieszkiwał poza miejscowością w której mieści się zakład pracy i przeprowadził się do miejscowości w której on się znajduje. Z tym, że koszty ulegną zmienię z podwyższonych na podstawowe.
Jak postąpić w sytuacji, gdy szkoła musi wypłacić wynagrodzenie byłemu już pracownikowi?
Czy powinna zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu, jeżeli posiada oświadczenie?
Nie. Wypłacając wynagrodzenie byłemu już pracownikowi należy zastosować podstawowe koszty uzyskania przychodu. Możliwość korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu wygasła w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów, z tytułu służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)
Polecamy w INFORRB serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA