REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż komputerów dla szkoły - stawka VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sprzedaż komputerów dla szkoły - stawka VAT
Sprzedaż komputerów dla szkoły - stawka VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

Przepisy ustawy o VAT przewidują zastosowanie stawki 0% do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych - przy zachowaniu poniższych warunków.

REKLAMA

Po pierwsze, zakres przedmiotowy sprzętu komputerowego, którego dostawy objęte są stawką 0% określono w załączniku nr 8 do ustawy. Są to:

1) jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,

2) drukarki

3) skanery

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) urządzenia komputerowe do pisma Braille’a (dla osób niewidomych i niedowidzących)

5) urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Po drugie, dokonujący dostawy ww. sprzętu komputerowego może zastosować stawkę 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówką oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Po trzecie, dostawca obowiązany jest przekazać kopię tego zamówienia do właściwego urzędu skarbowego.

Po czwarte do placówek oświatowych, o których tutaj mowa zalicza się: szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

REKLAMA

Należy podkreślić, że wskazany powyżej katalog towarów ma charakter zamknięty. Zatem nie każdy sprzęt komputerowy będzie opodatkowany stawką 0%, lecz tylko i wyłącznie ten, który został wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy. Wszystkie niewymienione w tym załączniku towary wchodzące w skład sprzętu komputerowego są opodatkowane stawką podstawową tj. 23%. Potwierdza to Ministerstwo Finansów wskazując jednocześnie, że w katalogu tym nie zostały wymienione komputery przenośne (np. laptopy, notebooki, palmtopy, tablety). Zatem komputery przenośne nie mogą być objęte preferencyjną - 0% stawką VAT.

W doktrynie podnosi się, że ograniczenie możliwości stosowania stawki 0% jedynie do komputerów stacjonarnych, z wyłączeniem komputerów przenośnych, wydaje się niczym nieuzasadnione i sprzeczne z rozwojem rynku tego sprzętu nastawionego na rozwój urządzeń mobilnych oraz rozwojem edukacyjnym dzieci i młodzieży, które powinny kształcić się na sprzęcie, z którego będą korzystać w praktyce.

Zobacz: Procedury podatkowe

Dodatkowo wydawane interpretacje podatkowe potwierdzają, że inny nowoczesny sprzęt komputerowy również nie będzie objęty stawką 0%.

Dla przykładu wskazać można na interpretację DKIS z 21.09.2018 r. (0115-KDIT1-2.4012.600.2018.2.AP), która dotyczyła podłóg interaktywnych. Mimo, ze takie podłogi składają się z jednostki centralnej komputera oraz projektora krótkoogniskowego i kamery, które są zamontowane wewnątrz jednej obudowy, ściśle ze sobąwspółpracują i stanowią stacjonarny zestaw komputerowy montowany na stałe w jednym miejscu to zdaniem organu nie mogą być opodatkowane stawką 0%, gdyż nie zostały wymienione w załączniku. Choć w innej interpretacji z 12.04.2018 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.145.2018.1.MGO uznano, że podłogi interaktywne stanowiące komputerowy zestaw stacjonarny można uznać za towar wymieniony w załączniku nr 8.

Brak możliwości zastosowania stawki 0% dotyczy także różnego rodzaju sprzętu multimedialnego, np.: projektorów multimedialnych, laserowych urządzeń wielofunkcyjnych, zestawów nagłośnienia itp. (zob. interpretacja DKIS z 2.08.2018 r. sygn. 0112-KDIL1-3.4012.368.2018.1.IT).

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku monitorów interaktywnych (tablic interaktywnych). Tutaj organy podatkowe potwierdzają, że są one zaliczane do monitorów wymienionych w załączniku nr 8 i mogą być objęte stawką 0% (zob. interpretacja DKIS z 15.01.2018 r. sygn. 0111-KDIB3-3.4012.138.2017.1.JS oraz 0111-KDIB3- 3.4012.137.2017.1.JS, interpretacja DIS w Bydgoszczy z 7.06.2016 r. sygn. ITPP3/4512-179/16/AP).

Również problemu nie stwarzają różnego rodzaju zestawy komputerowe łącznie z akcesoriami np. myszkami i klawiaturami (zob. interpretacja DKIS z 20.02.2018 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.851.2017.3.RG), w tym zestawy komputerowe do nauki języków (zob. interpretacja DKIS z 07.08.2018 r. sygn. 0115-KDIT1-2.4012.465.2018.1.KK).

Mając na uwadze powyższe, jednostki samorządu terytorialnego planując zakup sprzętu komputerowego (w tym rozpisując przetargi lub przygotowując dokumentację do projektów z dofinansowaniem) dla swoich szkół i innych placówek oświatowych powinny szczegółowo przeanalizować przedmiot zamówienia w kontekście planowanych wydatków. Cena określonego sprzętu może się bowiem różnić o 23% podatku VAT. Dodatkowo przy zakupie notebooków i tabletów należy pamiętać, że mogą być one objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Jednocześnie wskazanym byłoby, aby ustawodawca rozszerzył listę towarów objętych stawką 0% przede wszystkim o komputery przenośne, które coraz częściej zastępują komputery stacjonarne.

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu,

konsultant, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA