reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Odnawialne źródła energii - stawka VAT dla dotacji po ujednoliceniu stawek

Odnawialne źródła energii - stawka VAT dla dotacji po ujednoliceniu stawek

Jaką stawką (stawkami) opodatkować otrzymaną dotację - czy nadal przyporządkowywać dotację do instalacji i opodatkować według dwóch stawek, czy do całości zastosować jednolitą 8% stawkę VAT?

Gmina realizowała w bieżącym roku dla mieszkańców projekt związany z odnawialnymi źródłami energii, w ramach którego na budynkach mieszkańców były montowane instalacje fotowoltaiczne. W zależności od warunków były one montowane na budynkach mieszkalnych, budynkach gospodarczych lub na gruncie. W konsekwencji, wykonanie oraz płatności od mieszkańców były opodatkowane różnymi stawkami tj. VAT - 8% lub 23%. Projekt zakończyliśmy w sierpniu 2019 r., inwestycja została rozliczona, a instalacje przyjęte na stan. Dotacje na wykonanie tych instalacji otrzymujemy ratalnie - pierwszą część otrzymaliśmy w wrześniu i opodatkowaliśmy ją według stawek przyporządkowanych do instalacji, czyli 8% i 23% (w zależności od lokalizacji). Drugą ratę otrzymaliśmy pod koniec listopada, czyli już po ujednoliceniu stawek VAT na instalacje odnawialnych źródeł energii, niezależnie od lokalizacji. W związku z tym mam wątpliwości, jaką stawką (stawkami) opodatkować otrzymaną dotację - czy nadal przyporządkowywać dotację do instalacji i opodatkować według dwóch stawek, czy do całości zastosować jednolitą 8% stawkę VAT?

Odpowiedź: Jeśli przyjąć za prawidłowe stanowisko organów podatkowych, zgodnie z którym dotacje do odnawialnych źródeł energii podlegają opodatkowaniu VAT, to w analizowanym przypadku powinny być stosowane takie stawki podatku, jakie miały zastosowanie do czynności w momencie jej wykonania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł: Odnawialne źródła energii - stawka VAT dla dotacji po ujednoliceniu stawek

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Odnawialne źródła energii - stawka VAT dla dotacji po ujednoliceniu stawek /fot. Shutterstock
Odnawialne źródła energii - stawka VAT dla dotacji po ujednoliceniu stawek /fot. Shutterstock

Pakiet e-commerce – kto powinien przygotować się do zmian od 1 lipca (PDF)12.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama