Edukacja i opieka społeczna [VAT w samorządzie]
REKLAMA
REKLAMA
Zadania własne gminy (JST) a VAT
Zagadnienie nie jest łatwe z prawnego punktu widzenia. Kwestia ta dotyczy bowiem rozgraniczenia sfery działalności prowadzonej przez samorządy z jednej strony w zakresie realizacji zadań własnych, z drugiej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety sama konstrukcja podatku od towarów i usług w tym zakresie nie jest dostatecznie przejrzysta. To wciąż powoduje problemy interpretacyjne i stan niepewności w kontekście ewentualnych konsekwencji podatkowych.
REKLAMA
Kiedy gmina (JST) jest podatnikiem VAT?
Problematyka dotyczy ustalenia, czy dana jednostka w określonym przypadku w ogóle uzyskuje status podatnika oraz czy konkretna czynność podlega opodatkowaniu, czy jest z niego zwolniona.
Punktem wyjścia przy rozstrzyganiu omawianej kwestii jest wskazanie, że podatkowi od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W tym należy uwzględnić czynności wykonywane z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub z mocy prawa (art. 7 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Do opodatkowania dojdzie jednak tylko wówczas, gdy przedmiotowe czynności wykonywane będą przez podmiot działający w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. I tutaj pojawia się wątpliwość - kiedy JST uznać za podatnika, a kiedy nie?
(…)
Małgorzata Wyrwas
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.