Ewidencja i kontrola zużycia arkuszy spisu z natury
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Arkusze spisu z natury (inaczej też arkusze spisowe) są drukami służącymi do udokumentowania faktu przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątkowych metodą spisu z natury. Ujmuje się w nich informacje na temat ilości i wartości aktywów trwałych (np. środków trwałych, materiałów, towarów itp.) posiadanych rzeczywiście na stanie przez jednostkę w czasie przeprowadzania spisu. Od prawidłowego uregulowania zasad wydawania, wypełniania, rozliczania i zwrotu arkuszy spisowych oraz zapewnienia ich przestrzegania przez członków komisji inwentaryzacyjnej/zespołów spisowych zależy rzetelność przeprowadzenia inwentaryzacji i możliwość prawidłowego rozliczenia jej wyników.
Aby zapewnić rzetelność przeprowadzanego spisu z natury, druki arkuszy spisowych powinny być objęte szczególnymi zasadami ewidencji i kontroli, odpowiednimi dla druków ścisłego zarachowania. Zasady te powinny być określone w przepisach wewnętrznych jednostki, stanowiących część jej polityki rachunkowości, ustalanej przez kierownika jednostki na podstawie art. 10 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor). Różnice w nazewnictwie tych zasad występujące w różnych jednostkach organizacyjnych wynikają z tego, że obowiązujące przepisy prawa nie regulują sposobu dokumentowania faktu przeprowadzenia i wyników inwentaryzacji – sposób ten jest określany przez jednostki na podstawie rozwiązań wypracowanych na gruncie praktyki rachunkowości. Ponieważ arkusze spisu z natury podlegają ewidencji i kontroli zużycia nie tak jak typowe druki ścisłego zarachowania – od chwili ich nabycia – ale dopiero z chwilą nadania tym drukom odpowiednich cech (m.in. niepowtarzalnego numeru), niektóre jednostki nazywają je „drukami podlegającymi kontroli zużycia”, a inne jednostki „drukami ścisłego zarachowania o szczególnych zasadach ewidencji”. Używana przez jednostki nazwa procedur ewidencji i kontroli arkuszy spisu z natury nie jest istotna – ważne jest, aby stosowane w nich były rozwiązania przedstawione w ramce.
Więcej przeczytasz w Rachunkowości Budżetowej!
Rachunkowość Budżetowa dostępna także w wydaniu elektronicznym!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.