reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej zakupionego używanego samochodu

Jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej zakupionego używanego samochodu

O tym, czy wydatki wymienione w pytaniu przez Czytelnika będzie można zaliczyć do wartości początkowej nabywanego używanego pojazdu, decyduje ich charakter i moment poniesienia.

Jednostki budżetowe są zobowiązane do stosowania w prowadzeniu rachunkowości przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), z uwzględnieniem szczególnych zasad wynikających z art. 40 ust. 1, ust. 3 pkt 3 i 4 oraz ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i wydanych na jej podstawie rozporządzeń. W odniesieniu do prowadzenia ewidencji środków trwałych oznacza to właściwe stosowanie definicji środka trwałego i jego wartości początkowej.

Biorąc pod uwagę definicje ustawowe, jeśli jednostka w chwili zakupu planuje wykorzystywanie zakupionego pojazdu dłużej niż przez rok, to powinna zaliczyć go do środków trwałych. Jeżeli wartość początkowa tego pojazdu wyniesie powyżej 3500 zł, to zgodnie z opisem zawartym w:

  • załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont – nakłady związane z jego nabyciem należy zaksięgować na koncie 080 „Środki trwałe w budowie (inwestycje)”, następnie z chwilą przyjęcia środka trwałego do używania przenieść je na konto 011 „Środki trwałe”, tworząc wartość początkową środka trwałego odnoszoną w koszty działalności jednostki poprzez odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe, ewidencjonowane na kontach 071 „Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych” i 400 „Amortyzacja”,
  • załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych – wydatki na jego nabycie należy sklasyfikować w § 606 „Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych”, gdzie ujmuje się zakupy odnoszące się do środków trwałych niezaliczonych do pierwszego wyposażenia, których wartość początkowa jest wyższa niż kwota określona w art. 16f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (obecnie 3500 zł), a odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych nie są dokonywane jednorazowo lub gdy od nich nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych w przypadkach określonych w tej ustawie.

Jeśli chodzi o wydatki wymienione w pytaniu przez Czytelnika, to o tym, czy będą one mogły zostać zaliczone do wartości początkowej nabywanego używanego pojazdu, decyduje ich charakter i moment poniesienia.

Więcej czytaj w artykule: Jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej zakupionego używanego samochodu >>

Z artykułu dowiesz się m.in., czy do wartości początkowej można zaliczyć:

  • koszty związane z dostawą samochodu,
  • nakłady na naprawy i ulepszenia,
  • opłaty za przegląd i zarejestrowanie samochodu,
  • koszty ubezpieczeń komunikacyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 06.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej zakupionego używanego samochodu/ fot. Fotolia
Jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej zakupionego używanego samochodu/ fot. Fotolia

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama