| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Wykaz i opis działania programów komputerowych w polityce rachunkowości

Wykaz i opis działania programów komputerowych w polityce rachunkowości

Niewskazanie w polityce rachunkowości aktualnej wersji oprogramowania jest bardzo często stwierdzanym uchybieniem przez organy kontrolujące.

Dokumentacja opisującą zasady (politykę) rachunkowości powinna zawierać określenie aktualnej wersji oprogramowania i datę rozpoczęcia jego eksploatacji stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor).

Przykład

Załącznik nr ...

do Zarządzenia kierownika nr ...

stanowiącego zasady (politykę) rachunkowości

dla …………….……………...….. (nazwa jednostki)

Wykaz i opis działania programów komputerowych wprowadzonych do stosowania niniejszym zarządzeniem (lub stosowanych) w jednostce …………….. (nazwa) na potrzeby obsługi finansowo-księgowej, płac i kadr, ewidencji środków trwałych i pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, realizacji operacji bezgotówkowych i obsługi budżetu jednostki ………... (np. nazwa JST)

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 z późn.zm.) ustala się wykaz programów wprowadzonych do stosowania niniejszym Zarządzeniem (lub stosowanych) w jednostce …………….. (nazwa) na potrzeby obsługi finansowo-księgowej, płac i kadr, ewidencji środków trwałych i pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, realizacji operacji bezgotówkowych i obsługi budżetu jednostki ……………... (np. nazwa JST):

 1. program finansowo-księgowy pod nazwą ……………… (nazwa), którego autorem jest firma …………………….. (nazwa i siedziba),
 2. program kadrowy pod nazwą ……………… (nazwa), którego autorem jest firma …………………….. (nazwa i siedziba),
 3. program płacowy pod nazwą ……………… (nazwa), którego autorem jest firma …………………….. (nazwa i siedziba),
 4. program do obsługi ewidencji środków trwałych i pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pod nazwą ……………… (nazwa), którego autorem jest firma …………………….. (nazwa i siedziba),
 5. system komputerowy z zakresu świadczenia usług bankowości elektronicznej wykorzystywany na podstawie umowy zawartej z …………… (nazwa i siedziba banku) do realizacji operacji bezgotówkowych,
 6. program ……………. (nazwa) wykorzystywany do ewidencji budżetu i ewidencji zmian w budżecie jednostki ………… (np. nazwa JST), sporządzania sprawozdań budżetowych i finansowych oraz przesyłania tych danych, udostępniony przez ………… (np. Ministerstwo Finansów) za pośrednictwem …………… (nazwa ewentualnej jednostki pośredniczącej, jeśli taka jednostka występuje). Uwaga! Ten zapis jest niezbędny w sytuacji, gdy taką drogą otrzymane oprogramowanie jest stosowane w jednostce.

W dalszej części polityki rachunkowości należy zamieścić opis oraz sposób działania wymienionych programów komputerowych. Ważne, aby zawrzeć także analizę zgodności programu finansowo-księgowego z uor.

W PORADNIKU Rachunkowości Budżetowej nr 7/2014 można znaleźć m.in. następujące wzory:

 • protokół potwierdzający przyjęcie programu finansowo-księgowego do użytkowania,
 • protokół potwierdzający przyjęcie programu kadrowego do użytkowania,
 • protokół potwierdzający przyjęcie programu płacowego do użytkowania,
 • protokół potwierdzający przyjęcie programu do obsługi ewidencji środków trwałych, pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do użytkowania,
 • instrukcję określającą sposób zarządzania systemami informatycznymi.

Podstawa prawna

 • Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 768)

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »