| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > INFORRB poleca: Jak przygotować księgi do zamknięcia

INFORRB poleca: Jak przygotować księgi do zamknięcia

Czynności poprzedzające zamknięcie ksiąg rachunkowych należy dostosować do specyfiki jednostki oraz do ustaleń przyjętych w polityce rachunkowości danej jednostki. Od właściwego zamknięcia ksiąg zależy prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego.

I. Kontrola kompletności i poprawności zapisów w księgach rachunkowych

KROK 1. Sprawdzamy, czy do komórki księgowości spłynęły dokumenty źródłowe podlegające ujęciu w księgach rachunkowych danego roku obrotowego (więcej w "Rachunkowości Budżetowej" >>).

KROK 2. Wprowadzamy do ksiąg wszystkie operacje, które nastąpiły w tym roku zgodnie z zasadą memoriału, według której w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 uor).

KROK 3. Ponownie kontrolujemy prawidłowość sporządzenia oraz zadekretowania dowodów źródłowych ujętych w księgach rachunkowych roku obrotowego, w tym poprawność ich dekretacji, a także faktycznego ich zaksięgowania.

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Ponieważ przeprowadzenie pełnej szczegółowej kontroli w tym zakresie w dużych jednostkach organizacyjnych w praktyce nie jest możliwe, kontrolę tę można ograniczyć np. do dowodów:

opiewających na znaczne kwoty (w tym zwłaszcza należy zwrócić uwagę na poprawność sporządzenia dokumentów zbiorczych),

opisanych w księgach rachunkowych w sposób niedostateczny (niepozwalający na sprawdzenie poprawności księgowania),

budzących wątpliwości co do poprawności ujęcia na danym koncie,

dotyczących nabytych, zbytych i zlikwidowanych składników majątku rzeczowego – trwałego i obrotowego, które mogą być inwentaryzowane rzadziej niż na koniec każdego roku obrotowego, w latach, w których nie są inwentaryzowane w drodze spisu z natury.

Więcej czytaj na INFORRB w instrukcji opisującej - krok po kroku - procedurę przygotowania ksiąg rachunkowych do zamknięcia >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK