reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > INFORRB poleca: Jak przygotować księgi do zamknięcia

INFORRB poleca: Jak przygotować księgi do zamknięcia

Czynności poprzedzające zamknięcie ksiąg rachunkowych należy dostosować do specyfiki jednostki oraz do ustaleń przyjętych w polityce rachunkowości danej jednostki. Od właściwego zamknięcia ksiąg zależy prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego.

I. Kontrola kompletności i poprawności zapisów w księgach rachunkowych

KROK 1. Sprawdzamy, czy do komórki księgowości spłynęły dokumenty źródłowe podlegające ujęciu w księgach rachunkowych danego roku obrotowego (więcej w "Rachunkowości Budżetowej" >>).

KROK 2. Wprowadzamy do ksiąg wszystkie operacje, które nastąpiły w tym roku zgodnie z zasadą memoriału, według której w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 uor).

KROK 3. Ponownie kontrolujemy prawidłowość sporządzenia oraz zadekretowania dowodów źródłowych ujętych w księgach rachunkowych roku obrotowego, w tym poprawność ich dekretacji, a także faktycznego ich zaksięgowania.

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Ponieważ przeprowadzenie pełnej szczegółowej kontroli w tym zakresie w dużych jednostkach organizacyjnych w praktyce nie jest możliwe, kontrolę tę można ograniczyć np. do dowodów:

opiewających na znaczne kwoty (w tym zwłaszcza należy zwrócić uwagę na poprawność sporządzenia dokumentów zbiorczych),

opisanych w księgach rachunkowych w sposób niedostateczny (niepozwalający na sprawdzenie poprawności księgowania),

budzących wątpliwości co do poprawności ujęcia na danym koncie,

dotyczących nabytych, zbytych i zlikwidowanych składników majątku rzeczowego – trwałego i obrotowego, które mogą być inwentaryzowane rzadziej niż na koniec każdego roku obrotowego, w latach, w których nie są inwentaryzowane w drodze spisu z natury.

Więcej czytaj na INFORRB w instrukcji opisującej - krok po kroku - procedurę przygotowania ksiąg rachunkowych do zamknięcia >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama