| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Dotacje > Zwrot dotacji niewykorzystanej do 31 grudnia

Zwrot dotacji niewykorzystanej do 31 grudnia

Co do zasady, należy dokonać zwrot dotacji niewykorzystanej do 31 grudnia do jednostki samorządu terytorialnego. Trzeba zrealizować ten obowiązek do końca stycznia kolejnego roku.

Termin zwrotu niewykorzystanej  do końca danego roku budżetowego dotacji , która została udzielona w trakcie tego roku, jest określony w art. 251 ust .1 ustawy o finansach publicznych.  Uregulowanie wskazuje, iż wspomniany zwrot ma odbyć się do 31 stycznia następnego roku.

Ustawa wskazuje w art. 211, że rokiem budżetowym jest rok kalendarzowy.

Istotne unormowanie znajduje się w art. 251 ust.3 ww. ustawy. Mianowicie sytuacja,  kiedy termin na wykorzystanie dotacji nie stanowi pełnego roku budżetowego.  Wówczas należy zwrócić niewykorzystaną część dotacji w terminie 15 dni od upływu terminu na jej wykorzystanie, do jednostki samorządu terytorialnego.

W związku z tym termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji jest ściśle powiązany z terminem na jej wykorzystanie.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 253 ustawy o finansach publicznych nie stosuje się uregulowań zawartych we wcześniej wspomnianym art. 251, jeśli zasady i tryb zwrotu dotacji jest określony w odrębnych ustawach. 

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, RP. 0441/26/78/35663

Polecamy w INFORRB

Jak przygotować do zamknięcia księgi rachunkowe w jednostkach sektora finansów publicznych – krok po kroku

Na jakim koncie jednostka budżetowa powinna ująć umorzenie niepodatkowych należności budżetowych

W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać zwrot dotacji do urzędu gminy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »