REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa środków na kształcenie specjalne dzieci i młodzieży

uczeń, szkoła, książki, chłopiec, nauka/fot. Fotolia
uczeń, szkoła, książki, chłopiec, nauka/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe zasady klasyfikacji środków na kształcenie specjalne dzieci i młodzieży spowodowały praktyczne problemy samorządów. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach w odpowiedzi na wniosek gminy wyjaśnia, jak należy dokonywać planowania i ewidencjonowania takich wydatków.

REKLAMA

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach wpłynął wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych dotyczących wprowadzenia nowych rozdziałów klasyfikacji budżetowej. Na terenie gminy będącej autorem wniosku funkcjonują zarówno szkoły prowadzone przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, jak i inne. Szkoły zarządzane przez stowarzyszenia otrzymują od gminy dotację podmiotową mającą na celu finansowanie wydatków bieżących tych szkół. Według wnioskodawcy w prawie każdej placówce oświatowej na terenie gminy uczą się dzieci wymagające specjalnego kształcenia. Gmina zwraca się do RIO z dwoma pytaniami – czy środki na kształcenie specjalne mogą zostać wyodrębnione w ramach przekazanych szkołom dotacji podmiotowych oraz czy wyliczając podstawę kwoty dotacji na podstawie wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia, należy uwzględnić również wydatki nowych rozdziałów.

Zobacz również: Czy zakup stolików uczniowskich do szkoły stanowi wydatek strukturalny

W odpowiedzi Regionalna Izba Obrachunkowa informuje, że zgodnie z przepisami ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej w roku 2015 jednostka samorządu terytorialnego przeznaczy na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży środki nie mniejsze niż wynikające z podziału subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie tych działań. Kształcenie specjalne dotyczy dzieci i młodzieży, które wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, a potrzeba ta jest potwierdzona orzeczeniem wydanym przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną. W takim orzeczeniu zespół orzekający wskazuje właściwe formy kształcenia specjalnego uwzględniające rodzaj i stopień niepełnosprawności dziecka. W związku z tym rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2014 r. wprowadza dwa nowe rozdziały klasyfikacji budżetowej: 80149 – dotyczący kształcenia specjalnego dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i objętych inną formą wychowania przedszkolnego oraz rozdział 80150, który dotyczy kształcenia specjalnego dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach artystycznych. Rozdziały te służą wyodrębnieniu wydatków związanych z kształceniem uczniów niepełnosprawnych ze wszystkich wydatków dotyczących szkół i przedszkoli. Jednostki samorządu terytorialnego planują i ewidencjonują w nich wykonywanie dotacji podmiotowych w części jaka dotyczy kształcenia dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dotacje przeznaczone na kształcenie innych uczniów powinny być uwzględniane w rozdziałach dotychczasowych. W sytuacji, w której w danej placówce dotowanej przez jednostkę samorządu uczą się również dzieci niepełnosprawne, dotację należałoby przekazać z dwóch rozdziałów, np. 80101 i 80149.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA