REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa środków na kształcenie specjalne dzieci i młodzieży

uczeń, szkoła, książki, chłopiec, nauka/fot. Fotolia
uczeń, szkoła, książki, chłopiec, nauka/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe zasady klasyfikacji środków na kształcenie specjalne dzieci i młodzieży spowodowały praktyczne problemy samorządów. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach w odpowiedzi na wniosek gminy wyjaśnia, jak należy dokonywać planowania i ewidencjonowania takich wydatków.

REKLAMA

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach wpłynął wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych dotyczących wprowadzenia nowych rozdziałów klasyfikacji budżetowej. Na terenie gminy będącej autorem wniosku funkcjonują zarówno szkoły prowadzone przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, jak i inne. Szkoły zarządzane przez stowarzyszenia otrzymują od gminy dotację podmiotową mającą na celu finansowanie wydatków bieżących tych szkół. Według wnioskodawcy w prawie każdej placówce oświatowej na terenie gminy uczą się dzieci wymagające specjalnego kształcenia. Gmina zwraca się do RIO z dwoma pytaniami – czy środki na kształcenie specjalne mogą zostać wyodrębnione w ramach przekazanych szkołom dotacji podmiotowych oraz czy wyliczając podstawę kwoty dotacji na podstawie wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia, należy uwzględnić również wydatki nowych rozdziałów.

Zobacz również: Czy zakup stolików uczniowskich do szkoły stanowi wydatek strukturalny

W odpowiedzi Regionalna Izba Obrachunkowa informuje, że zgodnie z przepisami ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej w roku 2015 jednostka samorządu terytorialnego przeznaczy na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży środki nie mniejsze niż wynikające z podziału subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie tych działań. Kształcenie specjalne dotyczy dzieci i młodzieży, które wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, a potrzeba ta jest potwierdzona orzeczeniem wydanym przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną. W takim orzeczeniu zespół orzekający wskazuje właściwe formy kształcenia specjalnego uwzględniające rodzaj i stopień niepełnosprawności dziecka. W związku z tym rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2014 r. wprowadza dwa nowe rozdziały klasyfikacji budżetowej: 80149 – dotyczący kształcenia specjalnego dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i objętych inną formą wychowania przedszkolnego oraz rozdział 80150, który dotyczy kształcenia specjalnego dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach artystycznych. Rozdziały te służą wyodrębnieniu wydatków związanych z kształceniem uczniów niepełnosprawnych ze wszystkich wydatków dotyczących szkół i przedszkoli. Jednostki samorządu terytorialnego planują i ewidencjonują w nich wykonywanie dotacji podmiotowych w części jaka dotyczy kształcenia dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dotacje przeznaczone na kształcenie innych uczniów powinny być uwzględniane w rozdziałach dotychczasowych. W sytuacji, w której w danej placówce dotowanej przez jednostkę samorządu uczą się również dzieci niepełnosprawne, dotację należałoby przekazać z dwóch rozdziałów, np. 80101 i 80149.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

  Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

  Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

  Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

  Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

  Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

  Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

  Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

  REKLAMA

  Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

  Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

  Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

  Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

  Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

  Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

  Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  REKLAMA