reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa 2016

Klasyfikacja budżetowa 2016

Od 1 stycznia 2016 r. będą miały zastosowanie nowe przepisy dotyczące klasyfikacji budżetowej. Co się zmieni?

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych uwzględnia zmiany w przepisach prawa m. in. w zakresie utworzenia Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz powołanie Rady Dialogu Społecznego.

Przedmiotowe zmiany mają zostać uwzględnione przy planowaniu na potrzeby ustawy budżetowej na rok 2016 r. Klasyfikowanie środków zgodnie z projektem rozporządzenia ma się rozpocząć 1 stycznia 2016 r.

Zobacz również: Klasyfikacja budżetowa odprawy emerytalnej

Nowe podziałki i objaśnienia

W załączniku nr 2 Klasyfikacja rozdziałów prowadzono nowe podziałki:

  • rozdział 75082

Nowy rozdział został utworzony w związku z powołaniem Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Biuro zostanie utworzone 1 stycznia 2016 r. Pracownikami biura staną się pracownicy izb skarbowych zatrudnieni dotychczas w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie, realizujący zadania w biurach Krajowej Informacji Podatkowej. Mienie Skarbu Państwa będące w dyspozycji izb skarbowych oraz nieruchomości znajdujące się w trwałym zarządzie izb skarbowych, użytkowane przez biura Krajowej Informacji Podatkowej w tych izbach skarbowych, stanie się mieniem w dyspozycji oraz nieruchomościami w trwałym zarządzie Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Z tego powodu niezbędnym stało się stworzenie podziałki klasyfikacyjnej, która pozwoli zaplanować środki na działalność ww. biura od momentu jego utworzenia.

  • rozdział 75083

Podziałka ta została przeznaczona do ewidencjonowania środków związanych z realizacją zadań przez Radę Dialogu Społecznego. Biuro Rady Dialogu Społecznego będzie zapewniało obsługę techniczną, organizacyjną i kancelaryjno-biurową oraz ekspercką Rady Dialogu Społecznego. Biuro stanowić będzie wydzieloną komórkę organizacyjną państwowej jednostki budżetowej, podległej ministrowi właściwemu do spraw pracy.

W załączniku nr 3 Klasyfikacja paragrafów dochodów, przychodów i środków (z objaśnieniami) zmiany obejmują:

  • „069 Wpływy z różnych opłat”

Nowe brzmienie otrzymują objaśnienia do powyższego paragrafu. Wynika to z faktu, iż od  dnia 1 stycznia 2016 r. Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej będzie organem podatkowym właściwym do wydawania na wniosek zainteresowanego, w jego indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnej). Natomiast minister właściwy do spraw finansów publicznych jest organem właściwym do wydawania interpretacji ogólnych. Zmiany dotyczące powstania nowej jednostki Biura Krajowej Informacji Podatkowej stanowią okoliczność do uzupełnienia objaśnień do paragrafu „069” o zapis dotyczący opłat od wniosków o wydanie interpretacji ogólnej. Wprowadzenie zmian uporządkuje sprawy związane z klasyfikowaniem opłat za wniosek o wydanie interpretacji zarówno indywidualnej jak i ogólnej.

Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2016

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama