REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa 2016

Księgowy, klasyfikacja budżetowa 2016/ Fot. Fotolia
Księgowy, klasyfikacja budżetowa 2016/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. będą miały zastosowanie nowe przepisy dotyczące klasyfikacji budżetowej. Co się zmieni?

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych uwzględnia zmiany w przepisach prawa m. in. w zakresie utworzenia Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz powołanie Rady Dialogu Społecznego.

REKLAMA

Przedmiotowe zmiany mają zostać uwzględnione przy planowaniu na potrzeby ustawy budżetowej na rok 2016 r. Klasyfikowanie środków zgodnie z projektem rozporządzenia ma się rozpocząć 1 stycznia 2016 r.

Zobacz również: Klasyfikacja budżetowa odprawy emerytalnej

Nowe podziałki i objaśnienia

W załączniku nr 2 Klasyfikacja rozdziałów prowadzono nowe podziałki:

 • rozdział 75082

Nowy rozdział został utworzony w związku z powołaniem Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Biuro zostanie utworzone 1 stycznia 2016 r. Pracownikami biura staną się pracownicy izb skarbowych zatrudnieni dotychczas w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie, realizujący zadania w biurach Krajowej Informacji Podatkowej. Mienie Skarbu Państwa będące w dyspozycji izb skarbowych oraz nieruchomości znajdujące się w trwałym zarządzie izb skarbowych, użytkowane przez biura Krajowej Informacji Podatkowej w tych izbach skarbowych, stanie się mieniem w dyspozycji oraz nieruchomościami w trwałym zarządzie Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Z tego powodu niezbędnym stało się stworzenie podziałki klasyfikacyjnej, która pozwoli zaplanować środki na działalność ww. biura od momentu jego utworzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • rozdział 75083

Podziałka ta została przeznaczona do ewidencjonowania środków związanych z realizacją zadań przez Radę Dialogu Społecznego. Biuro Rady Dialogu Społecznego będzie zapewniało obsługę techniczną, organizacyjną i kancelaryjno-biurową oraz ekspercką Rady Dialogu Społecznego. Biuro stanowić będzie wydzieloną komórkę organizacyjną państwowej jednostki budżetowej, podległej ministrowi właściwemu do spraw pracy.

W załączniku nr 3 Klasyfikacja paragrafów dochodów, przychodów i środków (z objaśnieniami) zmiany obejmują:

 • „069 Wpływy z różnych opłat”

Nowe brzmienie otrzymują objaśnienia do powyższego paragrafu. Wynika to z faktu, iż od  dnia 1 stycznia 2016 r. Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej będzie organem podatkowym właściwym do wydawania na wniosek zainteresowanego, w jego indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnej). Natomiast minister właściwy do spraw finansów publicznych jest organem właściwym do wydawania interpretacji ogólnych. Zmiany dotyczące powstania nowej jednostki Biura Krajowej Informacji Podatkowej stanowią okoliczność do uzupełnienia objaśnień do paragrafu „069” o zapis dotyczący opłat od wniosków o wydanie interpretacji ogólnej. Wprowadzenie zmian uporządkuje sprawy związane z klasyfikowaniem opłat za wniosek o wydanie interpretacji zarówno indywidualnej jak i ogólnej.

Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2016

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA