| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa nagrody pieniężnej

Klasyfikacja budżetowa nagrody pieniężnej

Sposób klasyfikacji budżetowej planowanej przez gminę nagrody pieniężnej w związku z prowadzonym postępowaniem wzbudził wątpliwości. We wniosku o udzielenie wyjaśnienia skierowanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu zadano także pytanie o podstawę prawną planowanej nagrody.

Gmina we wniosku o udzielenie wyjaśnienia w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych zadaje pytania dotyczące stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w odniesieniu do klasyfikacji budżetowej planowanej przez gminę nagrody pieniężnej, która ma zostać przekazana za pomoc w ujawnieniu sprawcy przestępstwa w związku z prowadzonym postępowaniem. Powstało również pytanie o podstawę prawną takiego wydatku. W przedstawionym przez siebie stanowisku gmina uznała, że przepisy ustawy o samorządzie gminnym stanowi podstawę prawną dokonania wydatku w formie wypłaty nagrody pieniężnej za pomoc w ujawnieniu sprawcy przestępstwa, w tym w związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

W odpowiedzi na wniosek Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu stwierdziła, iż przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji nie dają podstawy do podejmowania przez organy gminne działań dotyczących wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. W związku z zapytaniem dotyczącym możliwości wypłaty nagrody za pomoc w ujawnieniu sprawcy przestępstwa wskazała przepisy art. 13 ust. 4a przywołanej ustawy, w myśl których rada gminy może przekazać środki finansowe dla Policji z przeznaczeniem na rekompensatę pieniężną za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 lub nagrodę za osiągnięcia w służbie, dla policjantów właściwych miejscowo komend powiatowych i komisariatów, którzy realizują zadania w zakresie służby prewencyjnej. Z przepisów ustawy wynika, że przekazanie środków finansowych z budżetu gminy następuje poprzez wypłatę środków na wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji. Taki wydatek podlega zaklasyfikowaniu w dziale 754, w rozdziale 75404 w paragrafie 300 (czwarta cyfra zero).

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu

Zobacz także: Klasyfikacja wydatków ponoszonych na zakup nagród w postaci rzeczowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »