reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa nagrody pieniężnej

Klasyfikacja budżetowa nagrody pieniężnej

Sposób klasyfikacji budżetowej planowanej przez gminę nagrody pieniężnej w związku z prowadzonym postępowaniem wzbudził wątpliwości. We wniosku o udzielenie wyjaśnienia skierowanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu zadano także pytanie o podstawę prawną planowanej nagrody.

Gmina we wniosku o udzielenie wyjaśnienia w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych zadaje pytania dotyczące stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w odniesieniu do klasyfikacji budżetowej planowanej przez gminę nagrody pieniężnej, która ma zostać przekazana za pomoc w ujawnieniu sprawcy przestępstwa w związku z prowadzonym postępowaniem. Powstało również pytanie o podstawę prawną takiego wydatku. W przedstawionym przez siebie stanowisku gmina uznała, że przepisy ustawy o samorządzie gminnym stanowi podstawę prawną dokonania wydatku w formie wypłaty nagrody pieniężnej za pomoc w ujawnieniu sprawcy przestępstwa, w tym w związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

W odpowiedzi na wniosek Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu stwierdziła, iż przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji nie dają podstawy do podejmowania przez organy gminne działań dotyczących wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. W związku z zapytaniem dotyczącym możliwości wypłaty nagrody za pomoc w ujawnieniu sprawcy przestępstwa wskazała przepisy art. 13 ust. 4a przywołanej ustawy, w myśl których rada gminy może przekazać środki finansowe dla Policji z przeznaczeniem na rekompensatę pieniężną za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 lub nagrodę za osiągnięcia w służbie, dla policjantów właściwych miejscowo komend powiatowych i komisariatów, którzy realizują zadania w zakresie służby prewencyjnej. Z przepisów ustawy wynika, że przekazanie środków finansowych z budżetu gminy następuje poprzez wypłatę środków na wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji. Taki wydatek podlega zaklasyfikowaniu w dziale 754, w rozdziale 75404 w paragrafie 300 (czwarta cyfra zero).

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu

Zobacz także: Klasyfikacja wydatków ponoszonych na zakup nagród w postaci rzeczowej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAAC Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama