REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont lokali użytkowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Piłat
Remont lokali
Remont lokali
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy miejski zakład nieruchomości komunalnych powinien traktować jako wydatki strukturalne wydatki ponoszone na remont lokali użytkowych (np. wymiana stolarki okiennej, drzwiowej, remont instalacji itp.) oraz na remont instalacji elektrycznej w budynkach mieszkalnych? Na szkoleniach podawane są różne interpretacje w tym zakresie.

W przypadku realizacji działań w budynku użytkowym, który nie wpisuje się w definicję pojęcia „budynek użyteczności publicznej”, ponoszone wydatki nie będą zaliczane do wydatków strukturalnych.

REKLAMA

REKLAMA

Do budynków użyteczności publicznej zalicza się budynki przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, oraz inny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny (§ 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy budynek użytkowy jest wpisany do rejestru zabytków i wszelkie działania wykonywane w obiekcie wymagają opinii konserwatora zabytków. W takiej sytuacji działania dotyczące konserwacji, restauracji oraz robót budowlanych należy ujmować w obszarze VII. Kultura, w kodzie 58. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

W przypadku budynku wielorodzinnego mieszkalnego (którego część mogą stanowić lokale użytkowe), do wydatków strukturalnych ujmowanych w obszarze XIII. Inwestycje w infrastrukturę społeczną, w kodzie 78. Infrastruktura mieszkalnictwa, należy zaliczyć wyłącznie działania polegające na:

1) renowacji, remoncie lub modernizacji części wspólnych istniejących wielorodzinnych budynków mieszkalnych (tj. budynków mieszkalnych, w których występują więcej niż dwa lokale mieszkalne), obejmujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● odnowienie następujących głównych elementów konstrukcji budynku: dachu, elewacji zewnętrznej, stolarki okiennej i drzwiowej, klatki schodowej, korytarzy wewnętrznych/zewnętrznych, wejścia i elementów jego konstrukcji zewnętrznej, wind,

● usprawnienie (wymiana/remont) instalacji technicznych budynku (działanie kompleksowe),

● podniesienie efektywności (oszczędności) energetycznej budynku (termomodernizacja);

2) przygotowaniu do użytkowania nowoczesnych socjalnych budynków mieszkalnych dobrego standardu poprzez renowację i adaptację budynków istniejących, stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych; zaadaptowane pomieszczenia na cele mieszkaniowe mogą być przeznaczone wyłącznie dla gospodarstw domowych o niskich dochodach lub dla osób o szczególnych potrzebach.

Projekty w zakresie infrastruktury mieszkaniowej powinny być elementem lokalnych programów rewitalizacyjnych przyjętych dla obszarów dotkniętych lub zagrożonych degradacją przestrzenną, fizyczną i wykluczeniem społecznym (lub dotyczyć obszarów spełniających warunki do objęcia ich takimi programami), w ramach których przewiduje się przedsięwzięcia w sferach: przestrzennej, technicznej, gospodarczej oraz społecznej, zmierzające do wyprowadzenia danego obszaru z sytuacji kryzysowej oraz stworzenia warunków do jego dalszego rozwoju.

Obszary, na których mogą być realizowane projekty z zakresu infrastruktury mieszkaniowej, powinny spełniać warunki kwalifikujące je do objęcia lokalnymi programami rewitalizacyjnymi, a więc spełniać minimum trzy z następujących kryteriów:

● wysoki poziom przestępczości i wykroczeń,

● niski wskaźnik prowadzenia działalności gospodarczej,

● porównywalnie niski poziom wartości zasobu mieszkaniowego,

● wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia,

● wysoka stopa długotrwałego bezrobocia.

Za niekwalifikowane uznaje się wydatki ponoszone na prowadzenie prac w indywidualnych lokalach mieszkalnych, w tym również w przypadku poniesienia wydatków na remont/renowację/modernizację lokalu mieszkalnego udostępnianego kolejnemu lokatorowi. Tak więc kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej w jednym lokalu mieszkalnym nie będzie stanowiła wydatku strukturalnego.

Wydatkami niekwalifikowalnymi w zakresie kodu 78. Infrastruktura mieszkalnictwa, będą również wydatki poniesione m.in. na:

● budowę budynków mieszkalnych,

● uzbrojenie terenu pod budowę budynków mieszkalnych,

● prowadzenie prac (remont, przebudowa itp.) w indywidualnych lokalach mieszkalnych,

● rozbiórka budynków pod budowę budynków mieszkalnych,

● zakup nieruchomości dla celów budownictwa mieszkaniowego.

PODSTAWY PRAWNE

● Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. Nr 44, poz. 255)

● Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 239, poz. 1597)

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA