REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacja olimpiady w planetarium i obserwatorium astronomicznym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Piłat
Organizacja olimpiady
Organizacja olimpiady
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2011 r. planetarium i obserwatorium astronomiczne będące samorządową jednostką budżetową realizowało zadania w ramach przyznanej dotacji celowej na organizację „Olimpiady krajowej” i „Olimpiady międzynarodowej” oraz w ramach środków zabezpieczonych w planie finansowym w rozdziale 80195 „Pozostała działalność”.

W ramach organizacji olimpiady krajowej przeprowadzono zawody okręgowe i finałowe, które były końcowym etapem sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W wyniku selekcji, a szczególnie na podstawie uzyskanych wyników zawodów finałowych, wyłoniono reprezentację Polski na V Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki, która odbyła się w Polsce w sierpniu i wrześniu 2011 r. Przeprowadzone zawody wyłoniły uczniów o zainteresowaniach i uzdolnieniach w zakresie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii. Osiągnięto też cel polegający na takim prowadzeniu olimpiady, by sprzyjało ono wykrywaniu i rozwojowi uzdolnień oraz zainteresowań astronomicznych oraz matematyczno-fizycznych, pobudzało twórcze myślenie i kształtowało umiejętność samodzielnej pracy ucznia w dochodzeniu do współczesnych osiągnięć w dziedzinie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii. W ramach dotacji pokryte zostały koszty kwalifikowane niezbędne do realizacji zadań, m.in.:

REKLAMA

koszty wynagrodzeń i honorariów (umowy dzieło i zlecenia) dla pracowników i osób obcych oraz pochodnych od ww. umów,

● koszty transportu logistycznego oraz podroży uczestników i ekspertów,

● koszty zakwaterowania oraz wyżywienia uczestników i ekspertów,

● koszty nagród dla finalistów, materiałów promocyjnych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● koszty ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej i nieszczęśliwych wypadków,

● koszty organizacji imprez i wycieczek dla uczestników i liderów,

● koszty druku codziennego biuletynu, książki Proceedings, książki Welcome Booklet dla uczestników,

● inne koszty działań, takie jak zakup sprzętu biurowego (komputery, kserokopiarki) i sprzętu specjalistycznego na salę projekcyjną z zakresu astronomii i astrofizyki (system sterowania i projekcji, lunety).

Czy w sprawozdawaniu Rb-WSa należy wykazać poniesione wydatki w całkowitej wartości realizacji tych zadań? Jeżeli tak, to w jakim obszarze i według jakiego kodu kategorii interwencji funduszy strukturalnych?

Wydatki poniesione przez planetarium i obserwatorium astronomiczne w związku z organizacją „Olimpiady krajowej” i „Olimpiady międzynarodowej” stanowią wydatek strukturalny, który należy ująć w obszarze XII. Poprawa jakości kapitału ludzkiego, w kodzie 72. Opracowywanie, uruchomienie i wdrożenie reform systemów kształcenia i szkolenia w celu zwiększenia zdolności do zatrudnienia, zwiększenia stopnia dostosowania systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, oraz do systematycznego podnoszenia kwalifikacji kadry systemu oświaty w perspektywie gospodarki opartej na innowacji i wiedzy w ramach realizacji projektu/działania/zadania: ponadregionalne programy rozwijania kompetencji kluczowych uczniów w szczególności w zakresie: technologii informacyjno-komunikacyjnych, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo-matematycznych.

W sprawozdaniu należy ująć wszystkie koszty bezpośrednio związane z zadaniem i niezbędne do jego realizacji, czyli m.in.:

● koszty wynagrodzeń i honorariów (umowy o dzieło i zlecenia) dla pracowników i osób obcych oraz pochodnych od ww. umów,

● koszty transportu logistycznego oraz podroży uczestników i ekspertów,

● koszty zakwaterowania oraz wyżywienia uczestników i ekspertów,

● koszty nagród dla finalistów, materiałów promocyjnych,

● koszty ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej i nieszczęśliwych wypadków,

● koszty organizacji imprez i wycieczek dla uczestników i liderów,

● koszty druku codziennego biuletynu, książki Proceedings, książki Welcome Booklet dla uczestników,

● inne koszty działań, takie jak zakup sprzętu biurowego (komputery, kserokopiarki) i sprzętu specjalistycznego na salę projekcyjną z zakresu astronomii i astrofizyki (system sterowania i projekcji, lunety).

PODSTAWY PRAWNE

● Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. Nr 44, poz. 255)

● Materiał pomocniczy „Przykłady typów projektów według kodów klasyfikacji i obszarów tematycznych dla nowej klasyfikacji wydatków strukturalnych” (www.mf.gov.pl -> Finanse Publiczne -> Budżet państwa -> Klasyfikacja wydatków strukturalnych)

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA