REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2022 r. samorządy składają elektroniczne sprawozdania

samorządy składają elektroniczne sprawozdania
samorządy składają elektroniczne sprawozdania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 r. zmieniono rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych.

Jednostki sektora finansów publicznych sporządzają sprawozdania z wykonania procesów, o których mowa w art. 3 pojęcie finansów publicznych w ustawie o finansach publicznych.

REKLAMA

Sprawozdania tylko w formie elektronicznej

Wprowadzono formę elektroniczną jako wyłączną formę sporządzania sprawozdań dla jednostek organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (JST). Zmiana § 9 ust. 9 rozporządzenia polega na wskazaniu jedynie formy elektronicznej, tj. postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym (art. 781 § 1  K.c.), przekazywania zarządowi jednostek samorządu terytorialnego sprawozdań.

Poprzednio jednostki miały możliwość przekazywania sprawozdań również w formie pisemnej, przy czym o wyborze formy decyduje zarząd JST.

Zmiana ta powiązana jest z projektowanymi  zmianami w zakresie sprawozdawczości budżetowej (nr 444 w Wykazie prac legislacyjnych MF), w ramach których ma być wprowadzona forma dokumentu elektronicznego dla jednostek organizacyjnych JST, z uwagi na potrzeby elektronizacji sprawozdań, związane z pozyskiwaniem danych na potrzeby Systemu Monitorowania Usług Publicznych, którego celem jest zbudowanie powszechnego i kompleksowego systemu monitorowania usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzenie zakresu rozporządzenia o Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaliczono do sektora finansów publicznych. Dlatego zmieniono:

 • § 6 rozporządzenia,
 • załączniki nr 1-3 oraz nr 7 – 8.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie przekazywał sprawozdania Rb-Z, Rb-N oraz Rb-UZ do Głównego Urzędu Statystycznego, zamiast sprawozdań RF-02. Za okresy sprawozdawcze do dnia 31 grudnia 2021 r. będzie przekazywał sprawozdania jako jednostka sektora instytucji rządowych i samorządowych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz. U. poz. 2062), a za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się od dnia 1 stycznia 2022 r. będzie przekazywał na podstawie rozporządzenia jako jednostka sektora finansów publicznych.

Przepisy przejściowe

Do kwartalnych sprawozdań sporządzanych za czwarty kwartał 2021 r. oraz rocznych sprawozdań za rok budżetowy 2021:

1) stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem § 1 ust. 5, § 2 ust. 1 pkt 2 i 4, § 8 ust. 1 i ust. 6 pkt 2 oraz § 21 ust. 3 pkt 1 załącznika nr 8 do rozporządzenia zmienianego w § 1, które stosuje się w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem;

2) stosuje się § 10 ust. 1a rozporządzenia zmienianego w § 1.

Zmiany instrukcji sporządzania sprawozdań

Dotyczą one:

 1. rozszerzenia zakresu rozporządzenia o Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
 2. doprecyzowania w zakresie dodania do kategorii kredyty i pożyczki umowy o poprawę efektywności energetycznej w związku ze zmianami dokonanymi ustawą z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie  o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 20 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych – Dziennik Ustaw - rok 2021 poz. 2431

Na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.1))

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA