REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet zadaniowy - etapy opracowania

REKLAMA

Budżet zadaniowy jest planem finansowym danej jednostki opracowywanym przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego. W tworzeniu budżetu zadaniowego aktywny udział biorą również współpracownicy urzędu.

W celu opracowania budżetu zadaniowego organ wykonawczy zobowiązuje kierowników jednostek organizacyjnych do sporządzenia i przedłożenia formularzy budżetowych. Formularze budżetowe określają sposób i poziom finansowania zadań wykonywanych przez te jednostki.

REKLAMA

REKLAMA

Formularz budżetowy jest dokumentacją planistyczną obejmującą charakterystykę zadania wykonywanego przez jednostkę. Jest to plan działań realizujących zadanie z uwzględnieniem wydatków osobowych i rzeczowych związanych z realizacja zadania. Sposób sporządzania formularzy budżetowych, terminy ich składania oraz wzory samych formularzy budżetowych szczegółowo określa organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego.

Na podstawie formularzy budżetowych, złożonych przez jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, uwzględniając prognozę dochodów i zestawienie obligatoryjnych wydatków sporządzanych przez skarbnika, organ wykonawczy jednostki terytorialnej ustala projekt budżetu zadaniowego. Projekt ten wraz z projektem uchwały budżetowej, zarząd przedkłada organowi uchwałodawczemu (rada gminy, rada powiatu, sejmik wojewódzki).

Zobacz serwis: Finanse

Budżet zadaniowy – etapy opracowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etapy opracowywania budżetu zadaniowego w jednostkach samorządu terytorialnego są następujące:

1. Określenie ogólnych założeń i priorytetów na przyszły rok oraz możliwości finansowych jednostki samorządu terytorialnego.

2. Wstępny podział środków na poszczególne cele, po oszacowaniu dochodów budżetowych i płatności obligatoryjnych.

3. Rozpisanie określonych celów na zadania służące ich realizacji oraz przypisanie jednostek odpowiedzialnych za ich wykonanie.

4. Analiza zadań, określenie uzasadnienia poszczególnych zadań i sposobów realizacji.

5. Ustalenie kosztów zadań i opracowanie wskaźników efektywności mierzących poziom realizacji określonego celu zadania.

6. Opracowanie harmonogramu działań dla poszczególnych zadań.

7. Zatwierdzenie projektu budżetu zadaniowego przez organ wykonawczy, a następnie uchwałodawczy.

8. Powiązanie budżetu zadaniowego z budżetem określonym w ustawie o finansach publicznych.

9. Przygotowanie odpowiednich narzędzi informatycznych.

10. Monitoring czynności zapisanych w budżecie zadaniowym zgodnie z systemem przyjętych mierników i harmonogramem realizacji poszczególnych zadań.

11. Analiza wykonywanych zadań, ocen stopnia realizacji i osiągniętych wskaźników efektywności.

Masz problem? Podyskutuj na Forum.

Podstawa prawna:
- Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA