REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej - standard dokumentu

Agnieszka Jeżewska
Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej.
Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej.

REKLAMA

REKLAMA

Wykonując dyspozycję zawartą w art. 70 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych Minister Finansów poprzez Rozporządzenie z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oświadczenia o stanie kontroli zarządczej ustalił standard dokumentu, obowiązujący w sektorze finansów publicznych. Warto zaakcentować subiektywny wymiar składanych oświadczeń o stanie kontroli zarządczej.

REKLAMA

Zobacz również: Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej - odpowiedzialność

Indywidualna ocena działalności jednostki weryfikowana realizacją celów, zadań zgodnie z prawem, efektywny,  terminowy i oszczędny, aby uzyskać status wiarygodności, powinna być dokonywana w oparciu o algorytm postępowania, który uwzględnia analizę sprawozdania z wykonania planu działalności, poczynionego zgodnie z Rozporządzeniem ministra Finansów z dnia 28 września 2010 r. w sprawie planu działalności i sprawozdania z jego wykonania.

REKLAMA

Cele działalności jednostki są bowiem przyjęte planem działalności, co jednoznacznie determinuje fakt uznania sprawozdania z wykonania planu działalności za bazowe źródło informacji wykorzystywanej i przetwarzanej w rzetelne oświadczenie.

Ocena funkcjonowania kontroli zarządczej rzeczonym oświadczeniem podlega gradacji. Najwyższy poziom zapewnienia (część A dział I) jest tożsamy z uznaniem stanu kontroli zarządczej za wystarczający w odniesieniu do wszystkich ogniskowych systemu tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zgodności działalności z przepisami prawa i procedurami wewnętrznymi;
  • skuteczności i efektywności działań;
  • wiarygodności sprawozdań;
  • przestrzeganiu i promowaniu zasad etycznego postępowania;
  • efektywności i skuteczności przepływu informacji;
  • zarządzania ryzykiem.

Średni poziom zapewnienia o stanie kontroli zarządczej uznaje ograniczony stopień funkcjonowania adekwatnej, skutecznej, efektywnej kontroli zarządczej (część  B dział I). Najniższy poziom wskazuje na brak funkcjonowania adekwatnej, skutecznej, efektywnej kontroli zarządczej (część C dział I).

Część D działu I wypełnia się paralelnie do wcześniejszych, które  mają charakter monogamiczny, czyli są wypełniane opcjonalnie (albo A, albo B, albo C) jako implikacja  wyników oceny. Czynności podjęte do  zrealizowania tej części polegają na wskazaniu źródeł dokonanej oceny, w tym własnego uznania oraz informacji pochodzących z:

  • monitoringu realizacji celów i zadań;
  • samooceny
  • procesu zarządzania ryzykiem
  • audytu wewnętrznego
  • kontroli wewnętrznej
  • kontroli zewnętrznej
  • innych

Uwzględniwszy cele kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych, składając oświadczenie na poziomie B, wskazać winno się (działem II) zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej w zakresie zapewnienia:
- zgodności działalności z przepisami prawa i procedurami wewnętrznymi;
- skuteczności i efektywności działań;
- wiarygodności sprawozdań;
- przestrzeganiu i promowaniu zasad etycznego postępowania;
- efektywności i skuteczności przepływu informacji;
- zarządzania ryzykiem.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Zastrzeżenia mogą dotyczyć np. braku skutecznego nadzoru nad jednostkami w dziale czy ogólnej słabości systemu kontroli zarządczej w podległych jednostkach oraz braku monitoringu realizacji zadań.

Ocena na poziomie B wymaga również popełnienia planowanych działań sanacyjnych i naprawczych. Wymienić należy kluczowe działania podjęte, aby całkowicie zniwelować bądź ograniczyć złożone zastrzeżenia.

Mogą one dotyczyć np. doskonalenia procesu formułowania celów,  zadań, mierników, systemu monitoringu, wdrażania metodyki zarządzania ryzykiem, systemu nadzoru nad jednostkami w dziale.

W przypadku, gdy oświadczenie za rok poprzedzający rok, którego dotyczy bieżące oświadczenie zawierało ocenę na poziomie B lub C albo gdy w roku bieżącym były podejmowane inne niezaplanowane działania mające na celu uzdrowienie funkcjonowania kontroli zarządczej, jednostka jest zobligowana do wypełnienia części III, w szczegółowości działań podjętych w  roku ubiegłym celem poprawy kontroli zarządczej oraz pozostałych działań. Przykładowo można tu wskazać na racjonalizację kosztów czy usprawnienie procesu zarządzania zasobami ludzkimi w kontekście rozwoju dialogu.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oświadczenia o stanie kontroli zarządczej (Dz.U. z 2010 r., nr 238, poz. 1581);
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 września 2010 r. w sprawie planu działalności i sprawozdania z jego wykonania (D.U. z 2010 r., nr 187, poz. 1254).

Zobacz również: Sprawozdawczość budżetowa w pytaniach i odpowiedziach

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA