Odsetki i zaległości w sprawozdawczości budżetowej
REKLAMA
REKLAMA
PROBLEM
Jak należy ujmować w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego oraz w sprawozdaniu RB - N o stanie należności - odsetek za zwłokę od należności podatkowych.
MF INFORMUJE
Na gruncie prawa podatkowego odsetki za zwłokę nie mogą być traktowane na równi z zaległością podatkową. Są to dwie różne kategorie prawne regulowane odrębnie w przepisach Działu III ustawy Ordynacja podatkowa, tj. w Rozdziale 5 „Zaległość podatkowa” oraz w rozdziale 6 „Odsetki za zwłokę i opłata prolongacyjna”.
Zgodnie z art. 51 ustawy Ordynacja podatkowa zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę, o której mowa w art. 23a lub ratę podatkową. Z treści powołanych przepisów wynika, że sam fakt niezapłacenia podatku, bez względu na inne okoliczności, skutkuje powstaniem zaległości. Powstaje ona z mocy prawa, następnego dnia po dniu, w którym upłynął termin płatności. Z kolei odsetki za zwłokę są konsekwencją powstania zaległości podatkowej oraz należności traktowanych na równi z zaległościami (art. 53, par. 1 i par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Mają one, w stosunku do należności głównej, tj. zaległości podatkowej, charakter uboczny. Ich istnienie jest uzależnione od wysokości i czasu trwania zaległości podatkowej. Mogą powstać jedynie wówczas, gdy powstała sama zaległość, zaś wygaśnięcie zaległości, w całości lub w części, przesądza o wygaśnięciu odsetek za zwłokę, odpowiednio w całości lub w części.
W związku z powyższym, naliczane i zaewidencjonowane na koniec każdego kwartału odsetki za zwłokę od należności podatkowych powinny być wykazane w sprawozdaniu Rb-27/S zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie sprawozdawczości budżetowej, kolumnie dotyczącej należności pozostałych do zapłaty ogółem. Odsetek, o których mowa powyżej, nie należy wykazywać w sprawozdaniu RB-N, w którym wykazuje się tylko wartość nominalną należności.
Na podstawie pisma Ministerstwa Finansów Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego z 3 sierpnia 2007 r. ST2-4834-104/2007/1356
RL
REKLAMA
REKLAMA