reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Jakie należności wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S po zmianach

Jakie należności wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S po zmianach

Rozporządzeniem z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej Minister Finansów wprowadził zmiany m.in. w zakresie sporządzania sprawozdania Rb-27S. Z instrukcji wykreślono zapis: w kolumnie należności wykazuje się salda, których termin płatności przypada na dany rok budżetowy. Czy w związku z tym w kolumnie należności oraz należności pozostałe do zapłaty należy wykazywać (tak jak do tej pory) saldo konta 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”, czy również saldo konta 226 „Długoterminowe należności budżetowe” (np. sprzedaż na raty, decyzje o zajęciu pasa drogowego itp.)?

Tak, w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazywać zarówno należności krótkoterminowe ewidencjonowane na koncie 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”, jak i długoterminowe, ewidencjonowane na koncie 226 „Długoterminowe należności budżetowe”.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Rozporządzenie Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (dalej: rozporządzenie o sprawozdawczości budżetowej) wprowadziło szereg zmian w zakresie sporządzania sprawozdań budżetowych, w tym także sprawozdania Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego. Instrukcja sporządzania tego sprawozdania zawarta jest w rozdziale 1 załącznika nr 39 do rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej.

Zmianie uległo brzmienie § 3 ust. 1 pkt 2 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Zapis – których termin płatności przypada na dany rok budżetowy, został wykreślony, co wskazuje, iż ustawodawca w rozporządzeniu o sprawozdawczości budżetowej nie chciał określać jednoznacznie terminu spłaty należności, który kwalifikowałby należność do wykazywania w sprawozdaniu Rb-27S. Wywnioskować z tego można, że w kolumnie „Należności” należy wykazywać zarówno należności krótkoterminowe (saldo konta 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”), jak i długoterminowe (saldo konta 226 „Długoterminowe należności budżetowe”).

Więcej czytaj na INFORRB w artykule: Czy w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazywać zarówno należności krótkoterminowe, jak i długoterminowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama