Jakie należności wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S po zmianach
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak, w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazywać zarówno należności krótkoterminowe ewidencjonowane na koncie 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”, jak i długoterminowe, ewidencjonowane na koncie 226 „Długoterminowe należności budżetowe”.
Polecamy: Rachunkowość Budżetowa
Rozporządzenie Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (dalej: rozporządzenie o sprawozdawczości budżetowej) wprowadziło szereg zmian w zakresie sporządzania sprawozdań budżetowych, w tym także sprawozdania Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego. Instrukcja sporządzania tego sprawozdania zawarta jest w rozdziale 1 załącznika nr 39 do rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej.
Zmianie uległo brzmienie § 3 ust. 1 pkt 2 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Zapis – których termin płatności przypada na dany rok budżetowy, został wykreślony, co wskazuje, iż ustawodawca w rozporządzeniu o sprawozdawczości budżetowej nie chciał określać jednoznacznie terminu spłaty należności, który kwalifikowałby należność do wykazywania w sprawozdaniu Rb-27S. Wywnioskować z tego można, że w kolumnie „Należności” należy wykazywać zarówno należności krótkoterminowe (saldo konta 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”), jak i długoterminowe (saldo konta 226 „Długoterminowe należności budżetowe”).
Więcej czytaj na INFORRB w artykule: Czy w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazywać zarówno należności krótkoterminowe, jak i długoterminowe
REKLAMA
REKLAMA