Łączny bilans jednostki
REKLAMA
REKLAMA
Wyłączenie z aktywów bilansu należności od innych jednostek objętych łącznym sprawozdaniem finansowym i wyłączenie z pasywów bilansu zobowiązań równych tym należnościom służy urealnieniu stanu rozrachunków (należności i zobowiązań) zaprezentowanych w bilansie łącznym.
REKLAMA
Kwoty należności i zobowiązań, które objęte są wyłączeniami z bilansu łącznego, są kwotami brutto (tzn. zawierają VAT).
Zobacz również: Rachunek zysków i strat jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego (wariant porównawczy)
W łącznym bilansie „korekcie” mogą podlegać również inne rozliczenia wpływające na wynik finansowy, jak też zawarte w aktywach jednostek zyski lub straty, powstałe na skutek dokonania transakcji między jednostkami objętymi łącznym sprawozdaniem finansowym. Zyski lub straty zawarte w aktywach jednostek powstają w sytuacji, gdy takie składniki majątkowe, jak: środki trwałe, pozostałe środki trwałe, materiały (zaprezentowane w bilansie jednostkowym jako zapasy na koniec roku bilansowego), towary (zaprezentowane w bilansie jednostkowym jako zapasy na koniec roku obrotowego) oraz inne składniki majątkowe zostały sprzedane przez jedną jednostkę organizacyjną drugiej jednostce organizacyjnej, po cenie innej niż ta, w której figurowały w księgach rachunkowych jednostki sprzedającej. W sytuacji gdy doszło do sprzedaży środka trwałego po innej cenie, należy także pamiętać o korekcie amortyzacji, od różnicy w wartości tego środka trwałego, między ceną ewidencyjną a ceną sprzedaży. Tę kwestię należy mieć na uwadze również w latach kolejnych, aż do całkowitego zamortyzowania tego środka trwałego. Jeśli sprzedaż środka trwałego zrealizowana byłaby w wartościach wynikających z ewidencji księgowej jednostki sprzedającej, nie byłoby potrzeby stosowania wyłączeń. Natomiast w sytuacji, gdy występuje wyłączenie zysków i strat zawartych w aktywach jednostek, ma ono wówczas wpływ na wysokość wyniku finansowego wykazywanego we wszystkich elementach łącznego sprawozdania finansowego, tj.: łącznego bilansu, łącznego rachunku zysków i strat oraz łącznego zestawienia zmian w funduszu jednostki.
Polecamy serwis: Sprawozdawczość
Szczegółowy instruktaż wypełniania bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w funduszu!
Po kolei opisano każdą pozycję sprawozdania finansowego – wskazano powiązanie poszczególnych pozycji z kontami księgowymi i paragrafami klasyfikacji budżetowej, podano wskazówki sporządzania informacji uzupełniających. Zaprezentowano przykłady wykazów wzajemnych rozliczeń, podlegających wyłączeniu w poszczególnych elementach łącznego sprawozdania finansowego. Ponadto wskazano, w jaki sposób należy sprawdzić spójność sprawozdania finansowego z poszczególnymi jego elementami, ze sprawozdaniami budżetowymi oraz ze sprawozdaniami w zakresie operacji finansowych.
REKLAMA
REKLAMA