REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Janosikowe, Janosikowe 2016

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm jednomyślnie znowelizował ustawę o dochodach JST. Subwencja w 2023 roku zostanie zmniejszona o kwotę wpłaconą samorządom w 2022 r.

Sejm w piątek znowelizował ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która umożliwi przekazanie samorządom 13,7 mld zł. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 430 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dochody jednostek samorządowych - nowe zasady

Nowe przepisy dotyczące wysokości tzw. janosikowego mają obowiązywać w 2015 roku. Ma to być nie więcej niż 35 proc. dochodów podatkowych sprzed dwóch lat.

Janosikowe - zmiany już w kwietniu 2015 roku

Przygotowany przez MF projekt dotyczy tylko województw, a przepisy miałyby obowiązywać w latach 2015-2016 i w tym czasie rząd ma przygotować nowe rozwiązania obejmujące także gminy i powiaty. Propozycja zakłada podniesienie progu dochodów, od których województwa osiągające wyższe dochody będę musiały dokonywać wpłat - ze 110 proc. wzrośnie on do 125 proc. średnich dochodów podatkowych, wyliczonych dla wszystkich województw.

Dwa projekty "janosikowego" w Sejmie

W Sejmie trwają obecnie prace nad dwoma projektami zmian w tzw. janosikowym - rządowym i poselskim (PSL). W marcu TK orzekł, że przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dot. województw są niezgodne z konstytucją.

REKLAMA

Rząd negatywnie ocenił poselski projekt zmian w "janosikowym"

Poselski projekt zmian w janosikowym przewiduje m.in. zmianę zasad ustalania wpłat województw do budżetu państw i w efekcie obniżenie ich w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. Posłowie zaproponowali też zmianę zasad podziału części regionalnej subwencji (95 proc. wpłat) między województwa, w których dochody podatkowe, powiększone o część wyrównawczą subwencji ogólnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca będą niższe od analogicznych dochodów podatkowych wszystkich województw.

Korekta janosikowego w 2015 r.

Ministerstwo Finansów zamierza dokonać korekty janosikowego, która dotyczyłaby wyłącznie województw. Konieczność reformy wskazał Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował obecny kształt pobierania wpłat od bogatszych regionów na rzecz biedniejszych. Zmiany obowiązywałyby w latach 2015-2016.

REKLAMA

REKLAMA