VAT od obiadów dla pracowników jeszcze nierozstrzygnięty
19 lut 2019
Trwa samorządowa batalia dotycząca zasad rozliczania dochodów dla potrzeb VAT. Tym razem przyszedł czas na opłaty wnoszone przez pracowników jednostek z tytułu zapewnienia wyżywienia.
VAT przy wywłaszczeniu nieruchomości na drogę gminną
12 cze 2018
Zdaniem WSA odszkodowanie (ustalone stosownie do wartości wywłaszczonej nieruchomości) oraz podatek VAT są odrębnymi instytucjami prawa materialnego, między którymi jest tylko taki związek, że w razie spełnienia przesłanek określonych w ustawie VAT następuje opodatkowanie wywłaszczonego podatkiem od przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Podatek VAT jest wydarzeniem następczym w stosunku do ustalenia, na podstawie decyzji właściwego organu, odszkodowania za nieruchomość wywłaszczoną.
Wytyczne dla wójta
11 kwi 2018
Zdaniem WSA w Poznaniu uchwała rady gminy w sprawie kierunków działania wójta winna mieć wyłącznie charakter programowy (intencyjny). Wyrokiem z dnia 8 marca 2018 roku (sygn. IV SA/Po 1053/17) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził w całości nieważność uchwały jednej z wielkopolskich rad miast w sprawie ustanowienia kierunków działania prezydenta miasta dotyczących powstania na terenie miasta hali widowiskowo-sportowej.
Przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych weszły w życie 12 sierpnia 2017 r.
16 sie 2017
W dniu 12 sierpnia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Mają one usprawnić funkcjonowanie pracy sądów. Co się zmieniło?
Stawki za korzystanie z przystanków oraz dworców
13 cze 2017
Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił uchwały dotyczący opłat za zatrzymywanie się na przystankach. W związku z tym przewoźnicy domagają się nienależnie zapłaconych świadczeń. Co czeka samorządy?
Zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych - Minister zwierzchnikiem dyrektorów
12 kwi 2017
Dyrektorzy sądów podlegać będą Ministrowi Sprawiedliwości. Prezydent podpisał zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych.
Ułatwienia w kontaktach z administracją
08 gru 2016
Wprowadzenie mediacji administracyjnej, instytucji milczącego załatwienia sprawy oraz obowiązku informowania, jakie konkretnie przesłanki nie zostały spełnione przez wnioskodawcę - zakłada projekt noweli kodeksu postępowania administracyjnego, przyjęty przez rząd.
Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika
17 paź 2014
Sąd administracyjny nie może wydać orzeczenia na niekorzyść skarżącego, chyba że stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. Czy indywidualna interpretacja podatkowa podlega zasadzie refromationis in peius?
Bezczynność organu podatkowego
25 wrz 2013
W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.