REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop rodzicielski, Urlopy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek na cały przysługujący urlop rodzicielski. W chwili obecnej wykorzystała 12 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jej sytuacja uległa zmianie ponieważ ma opiekunkę do dziecka (bezrobotna mama). Złożyła wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego i wcześniejszy powrót do pracy. Czy jest to możliwe? Zakład pracy może w każdej chwili ją przyjąć z powrotem, ale jak to wygląda w świetle przepisów?

Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni (art. 1821a § 1 k.p.). Urlop rodzicielski może być podzielony maksymalnie na 3 części, przypadające jedna po drugiej i trwające minimum 8 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice równocześnie. W takim przypadku wymiar urlopu wykorzystanego przez każde z nich sumuje się.

Czas pracy a szkolenie

Jeżeli szkolenie będzie miało miejsce w czasie, kiedy nauczyciel nie realizuje pensum dydaktycznego, to będzie się ono odbywało w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Zgodnie bowiem z art. 42 Karty Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Nauczyciele mają czas pracy częściowo normowany.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne a urlop macierzyński

Wprowadzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zmiany spowodowały, że wszystkim pracownikom jednostek budżetowych, którzy nie przepracowali w roku 2012 wymaganych 6 miesięcy z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

REKLAMA

Urlop wychowawczy po zmianach cz. II

Od 1 października 2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego. Jak prawidłowo udzielać urlopu wychowawczego? Kiedy pracownik zobowiązany jest złożyć wniosek o udzielenie urlopu? Sprawdź co zmieniło się w urlopach wychowawczych.

Urlop wychowawczy po zmianach cz. I

Od 1 października 2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego. Jak prawidłowo udzielać urlopu wychowawczego? Kiedy pracownik zobowiązany jest złożyć wniosek o udzielenie urlopu? Sprawdź co zmieniło się w urlopach wychowawczych.

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Od 17 czerwca 2013 r. obwiązują nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Komu na nowych zasadach przysługuje urlop rodzicielski? Jak go wykorzystać? Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Jak sporządzić plan urlopów na 2014 r.?

Pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopów. Według planu pracownicy mogą korzystać z zaplanowanych urlopów wypoczynkowych. Jak poprawnie sporządzić plan urlopów? Jaki jest termin zatwierdzenia planu urlopów?

REKLAMA

Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Urlop wychowawczy po zmianach od 1 października 2013 r. będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden miesiąc urlopu będzie mógł zostać wykorzystany przez drugiego rodzica.

Urlop macierzyński i okresy choroby a prawo do trzynastki

Czy nauczycielce przebywającej w 2010 r. na urlopie macierzyńskim i zasiłkach chorobowych (łącznie 244 dni) przysługuje trzynasta pensja za zeszły rok?

Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?

Sprawdź co sądzą specjaliści na temat najczęściej praktykowanych sposobów wypoczynku oraz jakie formy spędzania urlopu uważają za najbardziej skuteczne dla zregenerowania sił.

REKLAMA