Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego
REKLAMA
REKLAMA
Tak, przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość rezygnacji z części urlopu rodzicielskiego pod warunkiem, że pracownica złożyła wniosek w terminie 14 dni od porodu o korzystaniu z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
REKLAMA
Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF
W takim przypadku zgodnie z art. 1793 Kp. pracownica powinna złożyć pisemny wniosek o rezygnacji z całości lub części urlopu rodzicielskiego w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy a pracodawca jest zobowiązany ten wniosek uwzględnić.
Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku
Pracownik, który zamierza skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ma do wyboru dwa warianty złożenia wniosku o te urlopy.
Pierwszy dotyczy tylko dla pracownicy, które w ciągu 14 dni po porodzie mogą złożyć wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W drugim wariancie o każdy z tych urlopów pracownik musi składać oddzielne wnioski - na co najmniej 14 dni przed planowanym ich rozpoczęciem. Dlatego rezygnacja z tych urlopów możliwa jest tylko przy zastosowaniu pierwszego wariantu, tj. wówczas, gdy dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostały udzielone łącznie. Wówczas pracownica może zrezygnować z takich urlopów - jednego z nich lub obu - i powrócić do pracy. Rezygnacja może obejmować urlop (lub urlopy) w pełnym wymiarze lub dotyczyć części danego urlopu. Wymogiem formalnym jest złożenie przez pracownicę pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji, w terminie, co najmniej 14 dni przed planowanym powrotem do pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek, o ile został złożony z zachowaniem wymaganego terminu.
Podstawa prawna:
Art. 1791, art. 1792, art. 1793 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Czy wysokość świadczenia z ZFŚS musi uwzględniać kryterium dochodowe rodziny pracownika
Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego
REKLAMA
REKLAMA