reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego

Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek na cały przysługujący urlop rodzicielski. W chwili obecnej wykorzystała 12 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jej sytuacja uległa zmianie ponieważ ma opiekunkę do dziecka (bezrobotna mama). Złożyła wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego i wcześniejszy powrót do pracy. Czy jest to możliwe? Zakład pracy może w każdej chwili ją przyjąć z powrotem, ale jak to wygląda w świetle przepisów?

Tak, przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość rezygnacji z części urlopu rodzicielskiego pod warunkiem, że pracownica złożyła wniosek w terminie 14 dni od porodu o korzystaniu z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

W takim przypadku zgodnie z art. 1793 Kp. pracownica powinna złożyć pisemny wniosek o rezygnacji z całości lub części urlopu rodzicielskiego w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy a pracodawca jest zobowiązany ten wniosek uwzględnić.

Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Pracownik, który zamierza skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ma do wyboru dwa warianty złożenia wniosku o te urlopy.

Pierwszy dotyczy tylko dla pracownicy, które w ciągu 14 dni po porodzie mogą złożyć wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W drugim wariancie o każdy z tych urlopów pracownik musi składać oddzielne wnioski - na co najmniej 14 dni przed planowanym ich rozpoczęciem. Dlatego rezygnacja z tych urlopów możliwa jest tylko przy zastosowaniu pierwszego wariantu, tj. wówczas, gdy dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostały udzielone łącznie. Wówczas pracownica może zrezygnować z takich urlopów - jednego z nich lub obu - i powrócić do pracy. Rezygnacja może obejmować urlop (lub urlopy) w pełnym wymiarze lub dotyczyć części danego urlopu. Wymogiem formalnym jest złożenie przez pracownicę pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji, w terminie, co najmniej 14 dni przed planowanym powrotem do pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek, o ile został złożony z zachowaniem wymaganego terminu.

Podstawa prawna:

Art. 1791, art. 1792, art. 1793 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy wysokość świadczenia z ZFŚS musi uwzględniać kryterium dochodowe rodziny pracownika

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Urlopy wypoczynkowe dla pracowników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama