REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne a urlop macierzyński

Alicja Stawowczyk
Dodatkowe wynagrodzenie roczne a urlop macierzyński. /Fot. Fotolia
Dodatkowe wynagrodzenie roczne a urlop macierzyński. /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zmiany spowodowały, że wszystkim pracownikom jednostek budżetowych, którzy nie przepracowali w roku 2012 wymaganych 6 miesięcy z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje pracownikowi po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dopuszczają możliwość uzyskania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego już po przepracowaniu c najmniej 6 miesięcy, z tym, iż wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego będzie ustalane proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Przepracowanie okresu w wysokości, co najmniej 6 miesięcy warunkujących do nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w razie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Od roku 2012 urlop macierzyński jest traktowany na równi z świadczeniem pracy. Podstawą do zmian w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym stał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lipca 2012 r (sygn. akt P, 59/11) w którym orzeczono, iż pomijanie okresu macierzyńskiego jako umożliwiającego nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w sytuacji nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie 6 miesięcy jest niezgodny z art. 32 ust. 1, a więc: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”, w związku z art. 71 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: „Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych, której zakres określa ustawa”.

Wprowadzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zmiany spowodowały, że wszystkim pracownikom jednostek budżetowych, którzy nie przepracowali w roku 2012 wymaganych 6 miesięcy z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Na uwagę zasługuje fakt, iż zmiany mają zastosowanie do nabywania uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej za rok 2012. Tak, więc wszyscy pracownicy, którzy zostali pozbawieni prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2012, w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinni otrzymać od pracodawcy w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia wejścia w życie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego należne im świadczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To jednak nie koniec zmian, które wprowadził Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lipca 2012 r. W wyniku uchwalonych zmian rozszerzył się katalog okresów okoliczności wyłączających konieczność przepracowania u danego pracodawcy okresu, co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym jako warunku niezbędnego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Art. 2 ust. 1 pkt. 6 Ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym rozszerzony został o następujące pozycje:

  1. urlop macierzyński,
  2. dodatkowy urlop macierzyński,
  3. urlop ojcowski,
  4. urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  5. dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna:

  1. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lipca 2012 r. (sygn. Akt P 59/11) (Dz. U. z 2012 r., poz. 819)
  2. Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)
  3. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483, z późn. zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA