Czy trzeba zwrócić nadpłatę w przypadku wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wspólnicy spółki cywilnej, będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, posiadający odrębne wpisy do CEIDG, mający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, poinformowali organ wydający zezwolenie o zmianie składu osobowego spółki. Jeden wspólnik (spośród dwóch) wystąpił ze spółki, a na jego miejsce wszedł drugi. Zmiana składu osobowego spowodowała wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Powstała wątpliwość, czy w związku z tym wspólników należy potraktować jako przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, czy muszą oni złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim? Czy trzeba zwrócić nadpłatę wspólnikowi, który pozostaje w spółce i który wpłacił jednorazowo opłatę roczną za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych?
REKLAMA
Odpowiedź: Wspólnik, który pozostał w spółce cywilnej, musi złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim. Nie ma przy tym znaczenia to, że zezwolenie wygasło w trakcie roku. Jeżeli chodzi o zwrot nadpłaconej opłaty za korzystnie z zezwolenia, to należy zwrócić uwagę, że kwestia ta nie została uregulowana w ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Brak jest też jednolitego stanowiska w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przeważa jednak pogląd, że nadpłata nie podlega zwrotowi.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł: Czy trzeba zwrócić nadpłatę w przypadku wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu
Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.
REKLAMA
REKLAMA