Kategorie

Projekt budżetu państwa na 2022 rok - dochody

Projekt budżetu państwa na 2022 rok - dochody
Projekt budżetu państwa na 2022 rok - dochody
Fotolia
Dochody budżetu w 2022 r. wyniosą 475,6 mld zł i będą wyższe od przewidywanych dochodów uzyskanych w roku 2021 o 0,4 proc. W ujęciu realnym dochody budżetu spadną o 2,8 proc. – wynika z projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

Dochody budżetu państwa w 2022 roku

W uzasadnieniu do ustawy znalazło się wyliczenie, dotyczące stosunku dochodów budżetu państwa do PKB. W przyszłym roku wpływy do budżetu będą stanowić 17,5 proc. PKB, a więc mniej niż w roku bieżącym, kiedy ma to być 18,7 proc. PKB. To będzie także mniej niż w roku 2020, kiedy dochody kasy państwa stanowiły 18,1 proc. PKB.

Dochody budżetu państwa w 2022 r. wyniosą 475,6 mld zł – wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na przyszły rok. W uzasadnieniu znalazła się informacja o tym, jakie są przewidywane dochody budżetu w tym roku – mają wynieść prawie 473,8 mld zł. To oznacza, że nominalnie dochody w przyszłym roku wzrosną o 0,4 proc., a realnie spadną o 2,8 proc.

Główną częścią dochodów budżetu będą wpływy podatkowe, które wyniosą blisko 440,8 mld zł w 2022 r. w stosunku do uzyskanych w tym roku 418,6 mld zł. W projekcie budżetu założono więc wzrost dochodów podatkowych o nieco ponad 22 mld zł, czyli o 5,3 proc. nominalnie i po 1,9 proc. realnie. Jednak Ministerstwo Finansów przewiduje, że udział wpływów podatkowych w PKB skurczy się do 16,2 proc. z 16,6 proc. w roku bieżącym.

VAT

Z VAT w przyszłym roku budżet ma uzyskać 231,4 mld zł, czyli przeszło połowę wpływów podatkowych. Jak wskazano w uzasadnieniu, w stosunku do tego roku wpływy z podatku od towarów i usług będą wyższe o 20,4 mld zł. Na zwiększenie wpływów z VAT wpłynąć mają m.in. dalsze efekty tzw. mechanizmu podzielonej płatności, implementacja pakietów Slim VAT oraz VAT e-commerce, ale także zapisane w „Polskim Ładzie” m.in. przyspieszenie zwrotów VAT dla podatników bezgotówkowych czy wspólne rozliczanie VAT dla podmiotów ze sobą powiązanych.

Akcyza

Kolejnym pod względem wielkości źródłem dochodów podatkowych budżetu w 2022 r. będzie akcyza, z której budżet uzyska 77,8 mld zł, a więc o 3,1 mld zł więcej niż w roku 2021.

PIT

Z podatku dochodowego od osób fizycznych budżet ma uzyskać 66,9 mld zł, czyli mniej o 4,3 mld zł niż w roku bieżącym. Z uzasadnienia wynika, że jednym z powodów spadku jest uwzględnienie w przewidywanych wpływach zmian wynikających z „Polskiego Ładu”, a więc z podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, z podniesienia progu dochodu, od którego liczona jest 32-proc. stawka podatku do 120 tys. zł z 85 528 zł, wreszcie z wprowadzenia ulgi dla klasy średniej, która obejmie osoby uzyskujące dochody z umowy w pracę w przedziale: 68 412 zł do 133 692 zł.

We wpływach z PIT uwzględniono także zmiany dotyczące likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku oraz likwidację ryczałtu dla przedsiębiorców, którzy obecnie płacą z góry określoną kwotę liczona na podstawie wysokości średniej płacy a którzy mają w 2022 r. płacić składkę uzależnioną od dochodu.

Jednakże w uzasadnieniu jest mowa o stawce składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą wyniesie 9 proc., tymczasem w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że w wyniku rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców zapewne dojdzie do kompromisu, w ramach którego w przyszłym roku stawka wyniesie „3 proc. lub nieco mniej albo nieco więcej”, zaś poziom 9 proc. zostanie osiągnięty w ciągu „3-4 lat”.

Kolejnym powodem spadku wpływów z PIT będzie podniesienie udziału samorządów w PIT do 50,19 proc. z 50,08 proc. w roku bieżącym.

CIT

W uzasadnieniu do ustawy budżetowej wskazano także, że z wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych budżet uzyska 51 mld zł, czyli o 3 mld zł więcej niż w roku 2021. W szacunkach wpływów z CIT również uwzględniono zmiany wynikające z „Polskiego Ładu”, a więc z jednej strony z uszczelnienia systemu podatkowego a z drugiej z wprowadzenia m.in. pakietu ulg, choćby na prototypy czy na zatrudnianie innowacyjnych pracowników. Poza tym we wpływach CIT udział mają samorządy – ten udział wynosić będzie 22,86 proc. i będzie taki sam jak w roku bieżącym.

Inne dochody

W 2022 r. budżet ma uzyskać 5,4 mld zł z podatku od niektórych instytucji finansowych (w tym roku przewiduje się kwotę 5,17 mld zł), 3,3 mld zł z podatku od gier (3 mld zł w roku 2021) oraz 2,77 mld zł z dochodów z podatku od sprzedaży detalicznej (w tym roku ma być to 2,458 mld zł). Spadną – według projektu budżetu – wpływy z podatku od niektórych kopalin, które w tym roku szacowane są na 3 mld zł, a w przyszłym ma być to 2,2 mld zł.

Z uzasadnienia do projektu budżetu wynika, że w przyszłym roku spadną dochody niepodatkowe budżetu. Mają wynieść nieco ponad 32,1 mld zł w 2022 r. wobec przewidywanych na rok bieżący ponad 52,7 mld zł, a w roku 2020 było to 47,4 mld zł.

Powodem spadku wpływów mają być niższa niż w tym roku wpłata z zysku NBP – 844 mln zł zamiast 8,876 mld zł w roku bieżącym – oraz spadek dochodów państwowych jednostek z 33,68 mld zł w br. do 20,795 mld zł w roku przyszłym. Spadną także wpływy budżetu z dywidend i wypłat z zysku do niespełna 900 mln zł z prawie 1,67 mld zł w roku bieżącym. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych od 1 października 2021 r.

  Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych – nowe stawki w kategoriach zaszeregowania. Zmiany wejdą w życie 1 października 2021 r.

  Dodatek wyjazdowy dla ratowników medycznych

  Dodatek wyjazdowy dla ratowników medycznych. W porozumieniu, które zawarliśmy z protestującymi, przywróciliśmy tzw. dodatek wyjazdowy – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  Jaki VAT od umowy z biegłym sądowym zawartej przez gminę?

  Jako gmina chcemy powołać biegłego wpisanego na listę biegłych sądowych do wydania opinii. Czy czynności takiej osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, dlatego podlegają opodatkowaniu VAT?

  140 mln zł dla samorządów w związku z powrotem dzieci do szkół

  17 września 2021 r. Ministerstwo Finansów przekaże na rachunki JST ponad 140 mln zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Kiedy stosować oznaczenie TP w spółce będącej własnością gminy

  Nasza Spółka jest własnością Gminy w 100%. Zajmujemy się głównie dostawą wody i odbiorem ścieków. Forma prawna: Sp. z o.o. Od 01.07.2021 r. nie będziemy już oznaczać symbolem TP w JPK_VAT-7 transakcji dotyczących dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązanie wynika wyłącznie z powiązania z naszym właścicielem tj. Gminą (gdyż jest to jednostka samorządu terytorialnego). Nie będziemy już oznaczać symbolem TP w JPK_VAT-7 transakcji dotyczących Burmistrza Gminy gdyż jest to powiązanie z jednostką samorządu terytorialnego. Natomiast uważamy, że mamy obowiązek oznaczenia „TP” nadal transakcji sprzedaży gdy nabywcą jest członek Zarządu Spółki, członek Rady Nadzorczej Spółki, prokurent Spółki, oraz członkowie rodzin ww. podmiotów (tj. w stosunku do małżonków oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia). Czy stanowisko naszej Spółki jest wg Państwa prawidłowe?

  Zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim

  Jak dokonać przesunięcia pracownika samorządowego na zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim?

  Polski Ład a finanse gmin - co się zmieni?

  Polski Ład a finanse gmin. 8 września Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego (JST) w związku z Programem Polski Ład, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Ministerstwo Finansów uważa, że zmiany, które wprowadzi Polski Ład przełożą się na sytuację finansową samorządów. Dlatego zostaną wprowadzone rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse JST.

  Podwyżki dla funkcjonariuszy służb mundurowych 2022

  Podwyżki dla służb mundurowych 2022. Od 1 stycznia 2022 r. mają wzrosnąć wynagrodzenia funkcjonariuszy. O ile?

  Protest ratowników i środowisk medycznych

  Protest ratowników i środowisk medycznych. Czy będą podwyżki dla medyków?

  Dochody jednostek samorządu terytorialnego - projekt zmian

  Dochody jednostek samorządu terytorialnego. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają w szczególności umożliwić zrekompensowanie gminom ubytku dochodów spowodowanego wdrożeniem zmian podatkowych (głównie w PIT) w ramach tzw. Polskiego Ładu. Co się zmieni w dochodach samorządowych?

  Ile jesteśmy winni instytucjom oświaty?

  Krajowy Rejestr Długów przeanalizował, ile jesteśmy winni instytucjom oświaty. Wśród dłużników oprócz studentów i absolwentów są też przedsiębiorcy.

  Projekt budżetu państwa na 2022 rok - dochody

  Dochody budżetu w 2022 r. wyniosą 475,6 mld zł i będą wyższe od przewidywanych dochodów uzyskanych w roku 2021 o 0,4 proc. W ujęciu realnym dochody budżetu spadną o 2,8 proc. – wynika z projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

  Polski Ład - rekompensaty dla samorządów

  Polski Ład - rekompensaty dla samorządów. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany podatkowe wprowadzane Polskim Ładem będą kosztować samorządy ok. 150 mld zł w ciągu 10 lat. Trwają prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mają te straty zrekompensować. Proponowane zmiany to gwarancja dochodów i subwencja rozwojowa dla aktywnych inwestycyjnie gmin. W efekcie dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) mają być o ok. 10 proc. wyższe niż prognozowane. – Zarówno w trakcie pandemii, jak i obecnie samorządy bardzo dobrze poradziły sobie, jeżeli chodzi o stronę budżetową – mówi Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

  Czy nauczyciele masowo uciekają na emerytury?

  Od czasów pandemii spada liczba nauczycieli odchodzących na emeryturę i świadczenia kompensacyjne. Tak wynika z danych ZUS.

  Rower publiczny jednak z odliczeniem VAT

  Prawo do odliczenia VAT od inwestycji w system rowerów publicznych od kilku lat było źródłem sporów pomiędzy gminami (miastami) a organami podatkowymi.

  Powołanie dyrektora gminnej biblioteki publicznej

  Powołanie dyrektora gminnej biblioteki publicznej. Osoba została powołana na stanowisko dyrektora gminnej biblioteki. Zgodnie z ustawą o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej wójt gminy wysłał prośbę do kilku stowarzyszeń o wydanie opinii. Jednak nie otrzymał informacji zwrotnej od żadnego stowarzyszenia. Czy w przypadku braku odpowiedzi ze strony stowarzyszenia można uznać, że opinia jest pozytywna?

  Przekształcenie zakładu komunalnego w spółkę - czy to przejęcie zakładu pracy

  Gminne jednostki organizacyjne realizujące zadania komunalne, każda w wąskim zakresie, z początkiem przyszłego roku mają zostać przekształcone w spółkę prawa handlowego. Dotychczasowi dyrektorzy przekształcanych zakładów komunalnych mają stać się kierownikami poszczególnych komórek organizacyjnych w nowo powołanej spółce gminnej.

  Dodatek terenowy pracownika socjalnego za czas choroby i innych nieobecności w obliczeniach

  Dodatek terenowy pracownika socjalnego. Jak obliczyć kwotę dodatku, jeżeli pracownik nie przepracował całego miesiąca z innego powodu niż choroba? Czy kwotę dodatku dzieli się przez liczbę dni w danym miesiącu, czy przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu? Czy dodatek powinien być wypłacony w całości, w sytuacji gdy pracownik przebywa część miesiąca na zwolnieniu lekarskim?

  Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT

  Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT. Czy gminy i powiaty, świadcząc usługi w ramach programu, działają w charakterze podatników VAT? Czy VAT związany z wydatkami na tworzenie i utrzymanie centrum jest kosztem kwalifikowalnym?

  Kiedy zamawiający może odstąpić od zawartej umowy w trybie zamówień publicznych

  Kiedy zamawiający może odstąpić od umowy w trybie zamówień publicznych? Czy gmina może wycofać się z umowy i czy potrzebna jest zgoda wykonawcy (w umowie nie było warunków odstąpienia)?

  Zmiany w klasyfikacji budżetowej - rozporządzenie z 26 lipca 2021 r.

  Klasyfikacja budżetowa. Ustawodawca przygotował obszerne zmiany w rozporządzeniu dotyczącym klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, pojawiły się m.in. nowe paragrafy dla oświaty: 479 „Wynagrodzenia osobowe nauczycieli” oraz 480 „Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli”. Zmiany co do zasady wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., przy czym część zmian obowiązuje z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. Na jakie dokładnie zmiany muszą być przygotowane organy administracji samorządowej?

  Ile zarabiają parlamentarzyści w UE?

  Zarobki parlamentarzystów w UE - najwięcej zarabiają Włosi i Niemcy. Hiszpanie i Portugalczycy otrzymują aż 14 wypłat.

  Spłata zadłużenia gminy z rezerwy celowej

  Spłata zadłużenia gminy ze środków pochodzących z rezerwy celowej - czy jest możliwa?

  Podwyżki dla najwyższych urzędników państwowych 2021

  Podwyżki dla najwyższych urzędników państwowych od 1 sierpnia 2021 r. - premiera, marszałków Sejmu i Senatu, rządu, posłów, senatorów, rzeczników itd. Ile będą zarabiać?

  Reorganizacja struktury szkoły i związana z tym likwidacja stanowiska

  W związku z licznymi zmianami struktury pracy w szkole przewidujemy likwidację jednego stanowiska sprzątaczki oraz stanowiska referenta. Wszyscy pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni są na czas nieokreślony. Jakie regulacje obowiązują szkołę przy wypowiadaniu takich umów?