REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy do wymiany systemu sygnalizacji pożaru stosuje się podzieloną płatność

Łukasz Matusiakiewicz
Radca prawny specjalizujący się w prawie podatkwoym
Czy do wymiany systemu sygnalizacji pożaru stosuje się podzieloną płatność
Czy do wymiany systemu sygnalizacji pożaru stosuje się podzieloną płatność

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie o podzieloną płatność - czy koszt wymiany centrali systemu sygnalizacji pożaru o wartości 35 608,50 zł należy obowiązkowo uregulować z zastosowaniem podzielonej płatności?

ODPOWIEDŹ

Odpowiedź na tak postawione pytanie może zależeć od szczegółów technicznych wykonanej usługi.

REKLAMA

Istnieją jednak podstawy do twierdzenia, że mamy w tym wypadku do czynienia z usługami klasyfikowanymi w grupowaniu 43.21.10.0 obejmującym roboty związane z wykonaniem instalacji elektrycznych służących bezpieczeństwu.

Usługi te zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), co przekładałoby się na konieczność zapłaty metodą podzielonej płatności.

UZASADNIENIE

Przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, podatnicy są zobowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności. Do przeliczania na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się zasady przeliczania kwot stosowane w celu określenia podstawy opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura ze zwrotem "mechanizm podzielonej płatności"

W pozycji 118 załącznika nr 15 do ustawy o VAT wskazano "Roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych służących bezpieczeństwu" (PKWiU 43.21.10.1). Co prawda w takiej sytuacji wystawca faktury powinien w związku z tym zastosować oznaczenie faktury dokumentującej świadczenie usługi wyrazami "mechanizm podzielonej płatności", ale należy pamiętać, że brak tego oznaczenia nie zwalnia nabywcy z konieczności zastosowania MPP, jeśli obiektywnie czynność ta jest takim obowiązkiem objęta.

Podzielona płatność a świadczenie kompleksowe

W analizowanym przypadku, nie mając pełnej wiedzy technicznej związanej z wykonaną usługą, z podatkowego punktu widzenia bezpieczniej jest przyjąć, że ma tu miejsce świadczenie kompleksowe, w którym nawet jeśli sam system jest droższy niż usługa, to w praktyce można przyjąć, że to usługa stanowi świadczenie główne, a sam system (alarmowy, przeciwpożarowy itp.) - świadczenie pomocnicze.

Interpretacja indywidualna o podzielonej płatności

Pomocna w tym zakresie może okazać się np. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 21 czerwca 2017 r. (sygn. akt 0112-KDIL1-3.4012.132.2017.2.JN) dotycząca mechanizmu odwrotnego obciążenia dla usług montażu systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych.

INTERPRETACJE

Wnioskodawca świadczy usługę w zakresie prac serwisowych i konserwacyjnych sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 43.21.10.1 - "Roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych służących bezpieczeństwu", która jest wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, na rzecz swojego nabywcy jako podwykonawca, dla ww. usługi ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia wynikający z art. 17 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 17 ust. 1h ustawy o VAT. Obowiązek rozliczenia podatku należnego w przedmiotowej sytuacji spoczywa na nabywcy usługi. Zatem wnioskodawca postępuje/będzie postępował prawidłowo, stosując mechanizm odwrotnego obciążenia dla wykonywanych prac serwisowych i konserwacyjnych systemów przeciwpożarowych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS

z 21 czerwca 2017 r., sygn. akt 0112-KDIL1-3.4012.132.2017.2.JN

Podzielona płatność może być zastosowana dobrowolnie

REKLAMA

Występuje w tym przypadku pewna analogia - to usługi budowlane, elektryczne itp. świadczone przez podwykonawców były w analizowanym w interpretacji stanie prawnym ujęte w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. W praktyce również można zetknąć się z poglądami, że roboty związane z instalowaniem systemów alarmowych przeciwpożarowych i przeciwwłamaniowych (a także czynności naprawy, konserwacji itp.) są zaliczane do PKWiU 43.21.10.1 - "Roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych służących bezpieczeństwu".

Oczywiście w przypadku wykonania opisanych usług dla pewności należałoby w pierwszej kolejności ustalić ich symbol PKWiU - może to jednak w praktyce być utrudnione. Dlatego warto pamiętać o ogólnej regule - podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności dobrowolnie.

Podstawa prawna

 • art. 108 ust. 1 i ust. 1a, art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)

Powołana interpretacja podatkowa

 • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 21 czerwca 2017 r. (sygn. akt 0112-KDIL1-3.4012.132.2017.2.JN)

ŁUKASZ MATUSIAKIEWICZ

radca prawny (OIRP Wrocław) specjalizujący się w prawie podatkowym; autor ponad 150 opracowań (monografie, poradniki praktyczne, analizy przepisów oraz orzecznictwa itp.)

źródło: Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA