REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6947 zł na ucznia. Zmiany w sposobie obliczania subwencji oświatowej w 2023 r.

6947 zł na ucznia. Zmiany w sposobie obliczania subwencji oświatowej w 2023 r.
6947 zł na ucznia. Zmiany w sposobie obliczania subwencji oświatowej w 2023 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

6947 zł – tyle ma wynieść w przyszłym roku tzw. finansowy standard A subwencji oświatowej. Przy podziale mniej zamożne samorządy prowadzące małe szkoły będą mogły liczyć na większe wsparcie.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2023 r.

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2023.

REKLAMA

W jego uzasadnieniu czytamy:

„Zgodnie z wstępnym algorytmem podziału subwencji oświatowej w roku 2023 szacuje się, że finansowy standard A wyniesie około 6947 zł ). W stosunku do roku 2022, w którym finansowy standard A wynosił 6081 zł, wzrośnie on o około 14,2%, tj. o około 866 zł” – informuje MEiN.

Co to jest  finansowy standard A?

Finansowy standard A to kalkulacyjna kwota subwencji oświatowej przypadająca na jednego ucznia przeliczeniowego.

Od czego zależy wysokość subwencji oświatowej?

Wysokość subwencji oświatowej, która ostatecznie trafi w przyszłym roku do samorządu, zależy od liczby uczniów przeliczeniowych, przemnożonych przez określone w rozporządzeniu wagi i wskaźniki dla wybranych kategorii uczniów. Projektowane rozporządzenie powiela, co do zasady, rozwiązania obowiązujące w algorytmie z poprzedniego roku budżetowego. Będzie jednak kilka zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana wagi P3

MEiN chce m.in. podnieść wartość wagi P3, która uwzględnia zamożność JST i wielkości szkoły, z 0,250 do 0,330. Chodzi o wsparcie samorządów, które mimo niskich dochodów decydują się utrzymywać szkoły z małą liczbą uczniów.

„Obecnie duże wsparcie w subwencji oświatowej jest kierowane do szkół położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców. Położenie szkoły na terenie wiejskim czy w małym mieście nie musi oznaczać, że jest to mała szkoła (jednociągowa), o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 11 projektowanego rozporządzenia. Jednocześnie szkoły w miastach powyżej 5 tys. mieszkańców z małą liczbą uczniów nie otrzymują w ramach subwencji oświatowej dodatkowych środków związanych z ich położeniem” – czytamy w uzasadnieniu.

Nowa waga P40

Resort proponuje także wprowadzenie nowej wagi związanej z nauczaniem indywidualnym uczniów szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów szkół podstawowych wartość wagi zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie (proponowana waga P39 o wartości 1,000), natomiast dla uczniów szkół ponadpodstawowych wyodrębniono nową wagę P40 o wartości 1,350.

Aktualizacja zawodów w wagach dotyczących szkół prowadzących kształcenie zawodowe

REKLAMA

Algorytm podziału subwencji uwzględni ponadto aktualizację zawodów w wagach dotyczących szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Od roku szkolnego 2022/2023 szkoły mogą prowadzić kształcenie w sześciu nowych zawodach: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, technik izolacji przemysłowych, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik elektroautomatyk okrętowy, technik przemysłu jachtowego. Nowe zawody zostaną przypisane do określonych wag.

W algorytmie znajdzie się ponadto wypracowane w tym roku rozwiązanie związane z koniecznością zatrudnienia nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem powyższe rozwiązania będą dotyczyły już całego roku 2023.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA