REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6947 zł na ucznia. Zmiany w sposobie obliczania subwencji oświatowej w 2023 r.

6947 zł na ucznia. Zmiany w sposobie obliczania subwencji oświatowej w 2023 r.
6947 zł na ucznia. Zmiany w sposobie obliczania subwencji oświatowej w 2023 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

6947 zł – tyle ma wynieść w przyszłym roku tzw. finansowy standard A subwencji oświatowej. Przy podziale mniej zamożne samorządy prowadzące małe szkoły będą mogły liczyć na większe wsparcie.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2023 r.

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2023.

REKLAMA

W jego uzasadnieniu czytamy:

„Zgodnie z wstępnym algorytmem podziału subwencji oświatowej w roku 2023 szacuje się, że finansowy standard A wyniesie około 6947 zł ). W stosunku do roku 2022, w którym finansowy standard A wynosił 6081 zł, wzrośnie on o około 14,2%, tj. o około 866 zł” – informuje MEiN.

Co to jest  finansowy standard A?

Finansowy standard A to kalkulacyjna kwota subwencji oświatowej przypadająca na jednego ucznia przeliczeniowego.

Od czego zależy wysokość subwencji oświatowej?

Wysokość subwencji oświatowej, która ostatecznie trafi w przyszłym roku do samorządu, zależy od liczby uczniów przeliczeniowych, przemnożonych przez określone w rozporządzeniu wagi i wskaźniki dla wybranych kategorii uczniów. Projektowane rozporządzenie powiela, co do zasady, rozwiązania obowiązujące w algorytmie z poprzedniego roku budżetowego. Będzie jednak kilka zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana wagi P3

MEiN chce m.in. podnieść wartość wagi P3, która uwzględnia zamożność JST i wielkości szkoły, z 0,250 do 0,330. Chodzi o wsparcie samorządów, które mimo niskich dochodów decydują się utrzymywać szkoły z małą liczbą uczniów.

„Obecnie duże wsparcie w subwencji oświatowej jest kierowane do szkół położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców. Położenie szkoły na terenie wiejskim czy w małym mieście nie musi oznaczać, że jest to mała szkoła (jednociągowa), o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 11 projektowanego rozporządzenia. Jednocześnie szkoły w miastach powyżej 5 tys. mieszkańców z małą liczbą uczniów nie otrzymują w ramach subwencji oświatowej dodatkowych środków związanych z ich położeniem” – czytamy w uzasadnieniu.

Nowa waga P40

Resort proponuje także wprowadzenie nowej wagi związanej z nauczaniem indywidualnym uczniów szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów szkół podstawowych wartość wagi zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie (proponowana waga P39 o wartości 1,000), natomiast dla uczniów szkół ponadpodstawowych wyodrębniono nową wagę P40 o wartości 1,350.

Aktualizacja zawodów w wagach dotyczących szkół prowadzących kształcenie zawodowe

REKLAMA

Algorytm podziału subwencji uwzględni ponadto aktualizację zawodów w wagach dotyczących szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Od roku szkolnego 2022/2023 szkoły mogą prowadzić kształcenie w sześciu nowych zawodach: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, technik izolacji przemysłowych, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik elektroautomatyk okrętowy, technik przemysłu jachtowego. Nowe zawody zostaną przypisane do określonych wag.

W algorytmie znajdzie się ponadto wypracowane w tym roku rozwiązanie związane z koniecznością zatrudnienia nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem powyższe rozwiązania będą dotyczyły już całego roku 2023.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka opłat za wodę o 14,99%. Weryfikacja dopiero, gdy podwyżka będzie o 15% [Przykład]

To efekt zmiany w prawie zdejmującej kontrolę nad gminami w zakresie podnoszenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

REKLAMA

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

REKLAMA

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA