Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maluch plus: Gmina otrzyma z budżetu co miesiąc 837 zł na dziecko w żłobku

Maluch plus: Gmina otrzyma z budżetu co miesiąc 837 zł na dziecko w żłobku
Maluch plus: Gmina otrzyma z budżetu co miesiąc 837 zł na dziecko w żłobku
Shutterstock
Maluch plus: Rząd najpierw udzieli wsparcia gminom w budowie żłobków. A potem na jedno miejsce opieki żłobkowej będzie dofinansowanie w kwocie 837 zł każdego miesiąca, na każde dziecko.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie I Polskiego Radia pytana była o program "Maluch plus".

Co to jest program „Maluch plus”?

Szefowa MRiPS powiedziała, że "Maluch plus" to kontynuacja programu "z turbodoładowaniem". "Włączamy szósty bieg" – podkreśliła. Przypomniała, że budżet nowej edycji programu to 5,5 mld zł, na utworzenie 100 tys. kolejnych miejsc opieki nad dziećmi do trzech lat. "To budowanie konsekwentnej, stabilnej polityki prorodzinnej. Oczekiwania młodych ludzi są takie, by wesprzeć ich w opiece nad dziećmi do lat trzech" – wskazała Maląg.

Kiedy rusza „Maluch plus”?

Wyjaśniła, że w ramach programu samorządy otrzymają konkretne informacje, ile miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech mogą utworzyć i jaką kwotę otrzymają na utworzenie i utrzymanie tych miejsc opieki. Po otrzymaniu tej informacji samorządy będą podejmowały decyzje, czy rzeczywiście na ich terenie jest potrzebna opieka żłobkowa, czy jest zainteresowanie jej tworzeniem.

Maluch plus - 837 zł miesięcznie dofinansowania na dziecko w żłobku

Wskazała też, że program "Maluch plus" jest programem wieloletnim. "Inwestycji nie trzeba zakończyć w ciągu jednego roku budżetowego, ale w ciągu trzech lat" – podała minister. Zapowiedziała, że "po zakończeniu inwestycji, gdy dzieciaczki przyjdą do żłobka, będziemy także partycypować w kosztach utrzymania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Na jedno miejsce opieki żłobkowej będzie dofinansowanie w kwocie 837 zł każdego miesiąca, na każde dziecko. Przyczyni się to do niższej opłaty dla rodziców. Wspomoże też samorządy w kosztach utrzymania" – powiedziała Maląg.

Zapewniła, że oczywiście rodzice będą mieli wybór, czy chcą skorzystać z opieki żłobkowej, czy nie.

"Nie wszyscy rodzice chcą korzystać z opieki żłobkowej, wolą inną formę: czy opiekę babki, czy mama po urlopie rodzicielskim zostaje w domu. To rodzice decydują, kto będzie sprawował opiekę nad ich dzieckiem, ale dajemy możliwość, że jeżeli chcą skorzystać z opieki instytucjonalnej to jak najbardziej mogą skorzystać" – powiedziała. "My chcemy, by w każdej gminie powstały miejsca opieki żłobkowej, a zdecydują samorządy" – dodała.

Maluch plus a Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

"Nam zależy na tym, żeby koszty opieki nad dzieckiem były dla rodziców jak najmniejsze" – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej. Wskazała, że w tym roku wprowadzono program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jest też dofinansowanie do opieki żłobkowej w wysokości 400 zł.

"Program +Maluch plus+ wchodzi w życie od nowego roku (...). Na początku stycznia będziemy do samorządów wysyłać informacje, jakie konkretnie kwoty na ile miejsc. Od tego momentu, kiedy samorządy dostaną od nas informację, będą miały jeden miesiąc na to, by podjąć decyzję, czy wchodzą w ten program" – podała.

"Co jest bardzo ważne, na początku, kiedy samorządy podejmują decyzje, nie muszą mieć, jeśli chcą budować żłobek, pozwolenia na jego budowę, wystarczy intencja. Wyrażają intencje, że w ciągu trzech lat te miejsca utworzą i od nas dostają gwarancję zabezpieczenia środków" – wskazała Maląg.

"Współpraca rządu i samorządu dla realizacji polityki prorodzinnej jest bardzo ważna" – podkreśliła szefowa MRiPS.

Reklama
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności (PDF)
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności (PDF)
Tylko teraz
29,00 zł
39,00
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żłobek
  2022-12-14 13:05:08
  Może ktoś by się ktoś zajął ZAROBKAMI personelu pracującego w żłobkach zwłaszcza miejskich! Mowa tu o opiekunach, Panie bardzo często zarabiają najniższą średnią krajową, ze względu na to brak opiekunek personelowi sprzątającemu zostaję postawione ultimatum - robisz kurs na opiekunkę ale kończymy współpracę! W związku z tym opiekunki przejmują obowiązki Pań salowych. Kuchnia, sprzątanie, dokumenty...a na samym KOŃCU jest opieka nad dziećmi! ZACHODNIOPOMORSKIE!
  0
 • Opiekunka
  2022-12-14 12:22:17
  Ciekawe kto będzie pracował w tych żłobkach za najniższą krajową. Już jest bardzo duży problem z personelem. Panie po szybkich kursach przychodzą po dwóch trzech dniach już nie wracają.Temat rzeka.
  0
 • Imka
  2022-12-14 13:16:07
  Tu to pomoc jest a przedszkola , szkoły ?
  0
 • Ehhh
  2022-12-14 17:26:43
  Szkoda, że dopiero teraz. Ja aktualnie w małej mieścinie płacę 1800 za żłobek z wyżywieniem. Niby dostaję 400 zł dofinansowania ale i tak wychodzi mnie miesięcznie 1400 zł + drugi synek w przedszkolu, a sama zarabiam ledwo ponad 2 tys. Ogólnie po wyliczeniach mogłabym zostać w domu bo wychodzi na to, że pracuję za 100 zł miesięcznie, na czysto. Praktycznie lepiej byłby mi siedzieć na wychowawczym,ehhh :/
  0
 • Mama
  2022-12-14 23:24:45
  A jak na razie, od stycznia 2023 podwyżka dla rodziców. I tak jest po każdej dopłacie.
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RIO: Odliczenie VAT a zwrot środków z Polskiego Ładu
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi wyjaśniła, że w obowiązującej uchwale o ustanowieniu Rządowego Programu Polski Ład nie istnieje obowiązek zwrotu części dofinansowania w przypadku odliczenia podatku VAT. Zdaniem Izby, gmina będzie miała prawo zagospodarować pieniądze z odliczonego podatku zgodnie z ustawą o finansach publicznych.
„Trzynastka” za 5 miesiecy pracy? Czy to możliwe?

Co do zasady minimalny okres zatrudnienia uprawniający do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. „trzynastki”, to sześć miesięcy w roku kalendarzowym, są jednak wyjątki – wyjaśnił rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy Juliusz Głuski-Schimmer.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych od 3000 zł do 4300 zł brutto. 22 kategorii zaszeregowania

Dramatyczne spłaszczenie poziomu wynagrodzeń - tak Związek Powiatów Polskich ocenia projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokument właśnie trafił do konsultacji publicznych. 

Dostawa energii cieplnej nie jest zwolniona z VAT

W każdym przypadku, w którym opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający faktyczne zużycie energii cieplnej, jej dostawa jest świadczeniem odrębnym od usługi najmu. Jeśli zatem usługa dostawy energii cieplnej stanowi usługę odrębną, to ta nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Takie stanowisko powszechnie wyrażają organy skarbowe. Ale w takich przypadkach ważne są zapisy zawarte w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła. I na to warto zwrócić uwagę.

Składki ZUS od styczniowych pensji w kosztach stycznia 2023 r. Interpretacja indywidualna
Dyrektor KIS o momencie zaliczania składek ZUS od pensji pracownika do kosztów podatkowych pracodawcy.
Pracownik samorządowy: rozporządzenie o podwyżkach i ochronie przed zwolnieniem od 1 marca 2023 r.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Oprócz nowych stawek wynagrodzenia dla poszczególnych kategorii zaszeregowania, rozporządzenie wprowadza przepisy przejściowe chroniące pracowników, którzy nie spełnią wymagań określonych w rozporządzeniu.
Kilometrówka 2023 r. dla samochodów elektrycznych
Ministerstwo Infrastruktury podjęło prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, aby objąć przepisami również pojazdy elektryczne, hybrydowe, napędzane wodorem lub zasilane innymi alternatywnymi źródłami energii – poinformował rzecznik prasowy resortu Szymon Huptyś. W najbliższym czasie projekt ma być skierowany do uzgodnień.
ZUS IWA - przykład jak zaokrąglać
ZUS IWA - przykład jak zaokrąglać
Złożenie ZUS IWA przez PUE ZUS. Kalkulator liczby ubezpieczonych
Złożenie ZUS IWA przez PUE ZUS. Kalkulator liczby ubezpieczonych
PIT-2 a umowa zlecenia w 2023 r.
Przy umowie zlecenia kilka razy warto przemyśleć składanie wniosku PIT-2, w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika. W przeciwnym razie na koniec roku może pojawić się niedopłata podatku. Podatnik może jednak to potraktować jak kredyt podatkowy.
RIO: Czy gmina musi zwracać opłatę za niewykorzystane zezwolenia na sprzedaż alkoholu?
Według RIO gmina ma obowiązek dokonać zwrotu opłat wniesionych za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zrezygnowali z nich lub zostały one cofnięte. Zdaniem Izby zwrot środków powinien nastąpić bez składania wniosku przez przedsiębiorcę.
Czy sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej podlega rejestracji na kasie fiskalnej?
Prowadzimy stołówkę szkolną i co za tym idzie sprzedaż posiłków obiadowych dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Do tej pory sprzedaż taka była ewidencjonowana na kasie fiskalnej jako sprzedaż zwolniona. Od 1 stycznia chcemy ewidencjonować sprzedaż jako niepodlegającą VAT. Czy jest konieczność nabijania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej, którą posiadamy ze względu na wynajmy sal?
Jaka stawka VAT od remontu nieruchomości?
Samorządowa jednostka budżetowa gospodaruje nieruchomością, w której mieszczą się lokale użytkowe oraz 5 lokali mieszkalnych (każdy lokal o powierzchni ok. 60 m2). Lokale użytkowe wydzierżawiane są na cele świadczenia opieki medycznej oraz na prowadzenie apteki i stanowią większą część niż lokale mieszkalne. Jaki VAT należy zastosować w przypadku remontu dachu budynku, malowania wspólnej klatki schodowej, ocieplenia piwnic czy wykonania okresowej kontroli gazowej/kominiarskiej budynku – 23% czy 8%?
Dystrybucja węgla przez samorządy a rozliczanie VAT
Sprzedaż węgla przez gminy a VAT. Pod koniec października 2022 r. Sejm uchwalił regulacje prawne dotyczące preferencyjnego zakupu paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Wprowadzają one nowy system dystrybucji paliwa stałego przez gminy i - jak każda sprzedaż - mają swoje konsekwencje na gruncie podatkowym. Jak prawidłowo wystawić fakturę z tytułu sprzedaży węgla? Czy sprzedaż trzeba rejestrować na kasie fiskalnej? Czy płatności należy dokonywać w ramach systemu podzielonej płatności?
Trzynastka a urlop dla poratowania zdrowia
Trzynastka a urlop. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej pół roku. Przepracowanie 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do trzynastki nie jest jednak wymagane w przypadku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Sprawozdanie SP-1 w 2023 r. [Termin do 10 stycznia 2023 r.]
Sprawozdanie dotyczy podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego. Sprawozdanie SP-1 składają samorządy.
Do 31 stycznia 2023 r. pracodawcy muszą złożyć ZUS IWA
Sprawozdanie ZUS IWA zawiera informacje niezbędne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Po otrzymaniu sprawozdania ZUS ustali płatnikowi składek indywidualną stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Kilometrówka 2023 r.: Stawki dla prywatnych samochodów, motocykli, motorowerów [Dz.U. z 2023 r. poz. 5]
Kilometrówka 2023 r.: Rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Dz.U. z 2023 r. poz. 5
ZUS: w listopadzie 2022 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 13,7 tys. osób
W listopadzie 2022 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 13,7 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość kompensówki w listopadzie wyniosła 3,1 tys. zł.
MEiN: Minimalne wynagrodzenie profesora wzrośnie z 6410 zł brutto do kwoty 7210 zł od 1 stycznia 2023 r.
Trwają prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia dot. wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora w uczelni publicznej. Przewidziano, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2023 r. - poinformowało MEiN.
Czy CUW może prowadzić elektroniczne książki inwentarzowe?
Czy centrum usług wspólnych może prowadzić książki inwentarzowe w wersji elektronicznej jednostkom obsługiwanym. Jeśli tak, to jaki przepis to umożliwia?
Praca zdalna okazjonalna w Kodeksie pracy
W Kodeksie pracy ma się pojawić nowa forma pracy - okazjonalna praca zdalna. W każdym roku kalendarzowym będą to 24 dni - o tyle dni pracy okazjonalnej będzie mógł zawnioskować pracownik do pracodawcy. W przeciwieństwie do pracy zdalnej, za pracę okazjonalną w domu pracownik nie będzie miał prawa do ekwiwalentu. I to, zdaniem prawników, może w tych trudnych czasach być jej przewagą nad pracą zdalną, której koszty pracodawca będzie miał obowiązek pokryć. Ustawodawca nie przewidział jednak możliwości zwiększenia liczby dni pracy okazjonalnej. Nawet na wniosek pracownika.
Księgowanie niewłaściwego wykonania robót remontowo-budowlanych
Jednostka budżetowa zawarła umowę na wykonanie robót remontowo-budowlanych w budynku jej siedziby. Zgodnie z umową wartość robót wynosiła 10 000 zł. Prace zostały wykonane w terminie, ale stwierdzono nieprawidłowości. Usterki wymieniono w protokole zdawczo odbiorczym i wyceniono na 2000 zł. Wykonawca wystawił fakturę w kwocie wynikającej z zapisów umowy - 10 000 zł. Jednostka wezwała go do wystawienia faktury korygującej. Wykonawca nie zgadza się z decyzją jednostki i żąda zapłaty całej kwoty z faktury. Jak prawidłowo należy postąpić w tej sytuacji i jakich księgowań dokonać?
Ewidentne pomyłki w arkuszach spisu z natury [główny księgowy]
Jak rozwiązać następujący problem z poprawkami w arkuszach spisu z natury?
Podwyżki wynagrodzenia w samorządach od 1 marca 2023 r.
1 marca 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jej założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.