REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maluch plus: Gmina otrzyma z budżetu co miesiąc 837 zł na dziecko w żłobku

Maluch plus: Gmina otrzyma z budżetu co miesiąc 837 zł na dziecko w żłobku
Maluch plus: Gmina otrzyma z budżetu co miesiąc 837 zł na dziecko w żłobku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Maluch plus: Rząd najpierw udzieli wsparcia gminom w budowie żłobków. A potem na jedno miejsce opieki żłobkowej będzie dofinansowanie w kwocie 837 zł każdego miesiąca, na każde dziecko.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie I Polskiego Radia pytana była o program "Maluch plus".

REKLAMA

Co to jest program „Maluch plus”?

Szefowa MRiPS powiedziała, że "Maluch plus" to kontynuacja programu "z turbodoładowaniem". "Włączamy szósty bieg" – podkreśliła. Przypomniała, że budżet nowej edycji programu to 5,5 mld zł, na utworzenie 100 tys. kolejnych miejsc opieki nad dziećmi do trzech lat. "To budowanie konsekwentnej, stabilnej polityki prorodzinnej. Oczekiwania młodych ludzi są takie, by wesprzeć ich w opiece nad dziećmi do lat trzech" – wskazała Maląg.

Kiedy rusza „Maluch plus”?

Wyjaśniła, że w ramach programu samorządy otrzymają konkretne informacje, ile miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech mogą utworzyć i jaką kwotę otrzymają na utworzenie i utrzymanie tych miejsc opieki. Po otrzymaniu tej informacji samorządy będą podejmowały decyzje, czy rzeczywiście na ich terenie jest potrzebna opieka żłobkowa, czy jest zainteresowanie jej tworzeniem.

Maluch plus - 837 zł miesięcznie dofinansowania na dziecko w żłobku

Wskazała też, że program "Maluch plus" jest programem wieloletnim. "Inwestycji nie trzeba zakończyć w ciągu jednego roku budżetowego, ale w ciągu trzech lat" – podała minister. Zapowiedziała, że "po zakończeniu inwestycji, gdy dzieciaczki przyjdą do żłobka, będziemy także partycypować w kosztach utrzymania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Na jedno miejsce opieki żłobkowej będzie dofinansowanie w kwocie 837 zł każdego miesiąca, na każde dziecko. Przyczyni się to do niższej opłaty dla rodziców. Wspomoże też samorządy w kosztach utrzymania" – powiedziała Maląg.

Zapewniła, że oczywiście rodzice będą mieli wybór, czy chcą skorzystać z opieki żłobkowej, czy nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nie wszyscy rodzice chcą korzystać z opieki żłobkowej, wolą inną formę: czy opiekę babki, czy mama po urlopie rodzicielskim zostaje w domu. To rodzice decydują, kto będzie sprawował opiekę nad ich dzieckiem, ale dajemy możliwość, że jeżeli chcą skorzystać z opieki instytucjonalnej to jak najbardziej mogą skorzystać" – powiedziała. "My chcemy, by w każdej gminie powstały miejsca opieki żłobkowej, a zdecydują samorządy" – dodała.

Maluch plus a Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

REKLAMA

"Nam zależy na tym, żeby koszty opieki nad dzieckiem były dla rodziców jak najmniejsze" – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej. Wskazała, że w tym roku wprowadzono program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jest też dofinansowanie do opieki żłobkowej w wysokości 400 zł.

"Program +Maluch plus+ wchodzi w życie od nowego roku (...). Na początku stycznia będziemy do samorządów wysyłać informacje, jakie konkretnie kwoty na ile miejsc. Od tego momentu, kiedy samorządy dostaną od nas informację, będą miały jeden miesiąc na to, by podjąć decyzję, czy wchodzą w ten program" – podała.

"Co jest bardzo ważne, na początku, kiedy samorządy podejmują decyzje, nie muszą mieć, jeśli chcą budować żłobek, pozwolenia na jego budowę, wystarczy intencja. Wyrażają intencje, że w ciągu trzech lat te miejsca utworzą i od nas dostają gwarancję zabezpieczenia środków" – wskazała Maląg.

"Współpraca rządu i samorządu dla realizacji polityki prorodzinnej jest bardzo ważna" – podkreśliła szefowa MRiPS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żłobek
  2022-12-14 13:05:08
  Może ktoś by się ktoś zajął ZAROBKAMI personelu pracującego w żłobkach zwłaszcza miejskich! Mowa tu o opiekunach, Panie bardzo często zarabiają najniższą średnią krajową, ze względu na to brak opiekunek personelowi sprzątającemu zostaję postawione ultimatum - robisz kurs na opiekunkę ale kończymy współpracę! W związku z tym opiekunki przejmują obowiązki Pań salowych. Kuchnia, sprzątanie, dokumenty...a na samym KOŃCU jest opieka nad dziećmi! ZACHODNIOPOMORSKIE!
  0
 • Opiekunka
  2022-12-14 12:22:17
  Ciekawe kto będzie pracował w tych żłobkach za najniższą krajową. Już jest bardzo duży problem z personelem. Panie po szybkich kursach przychodzą po dwóch trzech dniach już nie wracają.Temat rzeka.
  0
 • Imka
  2022-12-14 13:16:07
  Tu to pomoc jest a przedszkola , szkoły ?
  0
 • Ehhh
  2022-12-14 17:26:43
  Szkoda, że dopiero teraz. Ja aktualnie w małej mieścinie płacę 1800 za żłobek z wyżywieniem. Niby dostaję 400 zł dofinansowania ale i tak wychodzi mnie miesięcznie 1400 zł + drugi synek w przedszkolu, a sama zarabiam ledwo ponad 2 tys. Ogólnie po wyliczeniach mogłabym zostać w domu bo wychodzi na to, że pracuję za 100 zł miesięcznie, na czysto. Praktycznie lepiej byłby mi siedzieć na wychowawczym,ehhh :/
  0
 • Mama
  2022-12-14 23:24:45
  A jak na razie, od stycznia 2023 podwyżka dla rodziców. I tak jest po każdej dopłacie.
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA