REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkoła może naliczyć rodzicom odsetki za nieterminowe opłaty za obiady

Szkoła może naliczyć rodzicom odsetki za nieterminowe opłaty za obiady
Szkoła może naliczyć rodzicom odsetki za nieterminowe opłaty za obiady
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wyjaśniła, że w zakresie rozliczania opłat za wyżywienie w szkołach, placówki powinny stosować przepisy określone w Kodeksie cywilnym, który reguluje zasady naliczania odsetek za zwłokę.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach w odpowiedzi na wniosek wiceburmistrz Tarnowskich Gór w sprawie charakteru opłat za żywienie w szkołach, wyjaśniła, że kwestie dokonywania przez rodziców płatności reguluje art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, na mocy którego dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, opracowuje zasady korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki. 

REKLAMA

Odsetki za nieterminowe opłaty za obiady w szkole

REKLAMA

„W ocenie Izby, opłaty za żywienie w szkołach stanowią należności o charakterze cywilnoprawnym. Wobec powyższego, naliczanie odsetek za zwłokę od przedmiotowych opłat powinno odbywać się na zasadach określonych w art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.)” – wskazano w wyjaśnieniu.

Zgodnie ze wskazanymi przez Izbę regulacjami, w przypadku, jeśli informacja o wysokości odsetek nie została zawarta w umowie, szkoła może żądać odsetek ustawowych. Według Kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie w stosunku rocznym nie może przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych.

W obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości opublikowanym w Monitorze Polskim wysokość ustawowych odsetek za opóźnienie określono na 12,25 proc. w stosunku rocznym. Stawki te obowiązują od 8 września 2022 r.

Odsetki za nieterminowe opłaty za obiady w szkole a umowa

Postanowienia zawarte w umowie pomiędzy szkołą a rodzicami nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych za opóźnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  REKLAMA

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA