Szkoła może naliczyć rodzicom odsetki za nieterminowe opłaty za obiady
REKLAMA
REKLAMA
Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach w odpowiedzi na wniosek wiceburmistrz Tarnowskich Gór w sprawie charakteru opłat za żywienie w szkołach, wyjaśniła, że kwestie dokonywania przez rodziców płatności reguluje art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, na mocy którego dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, opracowuje zasady korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki.
REKLAMA
Odsetki za nieterminowe opłaty za obiady w szkole
REKLAMA
„W ocenie Izby, opłaty za żywienie w szkołach stanowią należności o charakterze cywilnoprawnym. Wobec powyższego, naliczanie odsetek za zwłokę od przedmiotowych opłat powinno odbywać się na zasadach określonych w art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.)” – wskazano w wyjaśnieniu.
Zgodnie ze wskazanymi przez Izbę regulacjami, w przypadku, jeśli informacja o wysokości odsetek nie została zawarta w umowie, szkoła może żądać odsetek ustawowych. Według Kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie w stosunku rocznym nie może przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych.
W obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości opublikowanym w Monitorze Polskim wysokość ustawowych odsetek za opóźnienie określono na 12,25 proc. w stosunku rocznym. Stawki te obowiązują od 8 września 2022 r.
Odsetki za nieterminowe opłaty za obiady w szkole a umowa
Postanowienia zawarte w umowie pomiędzy szkołą a rodzicami nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych za opóźnienie.
REKLAMA
REKLAMA