Kiedy umorzyć postępowanie o dostęp do informacji publicznej
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy umorzyć postępowanie o dostęp do informacji publicznej
Informacja publiczna, która nie została wcześniej udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, podlega udostępnieniu na wniosek (zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Adresat wniosku jest nim związany. W konsekwencji nie jest upoważniony do żądania od wnioskodawcy sprecyzowania lub uzupełnienia wniosku. Dotyczy to m.in. zakresu żądanej informacji. Czyli to wniosek wyznacza granice, w jakich ma zostać udzielona informacja (zob. wyrok NSA z 21 kwietnia 2022 r.; sygn. akt III OSK 4546/21). Związanie wnioskiem nie dotyczy zresztą samego tylko zakresu informacji - ale również sposobu jej udostępnienia.
REKLAMA
Z ORZECZNICTWA
Dysponent informacji jest związany wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia i nie może go bez zgody wnioskodawcy modyfikować.
Wyrok WSA w Poznaniu z 18 czerwca 2020 r., sygn. akt IV SAB/Po 47/20
Tym samym ewentualne udostępnienie informacji publicznej w sposób inny, niż wskazał to wnioskodawca (bez wcześniejszego zmodyfikowania przez niego wniosku), będzie równoznaczne z bezczynnością organu. Zapewne w takim przypadku bezczynność nie zostanie zakwalifikowana jako rażąca. Ale nie zmienia to faktu, że sama ewentualna skarga zostanie przez sąd administracyjny uznana za zasadną.
(…)
Kazimierz Pawlik
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.