REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe laptopy dla uczniów i nauczycieli [szczegóły, projekt ustawy]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Darmowe laptopy dla uczniów i nauczycieli [szczegóły, projekt ustawy]
KPRM

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. 

Nowe przepisy nakładają na gminy obowiązek przekazywania laptopów czwartoklasistom oraz zagospodarowania zwracanego przez uczniów i nauczycieli sprzętu pozyskanego z innych programów.

REKLAMA

Darmowe laptopy dla uczniów

Zgodnie z poselskim projektem ustawy, laptopy przeznaczone dla uczniów IV klas szkół podstawowych zostaną zakupione przez ministra właściwego do spraw informatyzacji i przekazane uczniom za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę lub placówkę. Laptopy powinny trafić do organów prowadzących placówkę w terminie umożliwiającym przekazanie ich uczniom do 30 września. 

REKLAMA

„Proponowane rozwiązanie zmierza przede wszystkim do wyrównania szans wszystkich uczniów w zakresie nabywania kompetencji cyfrowych. Jednocześnie pozwoli nauczycielom na skuteczniejszą realizację podstawy programowej, która w obecnym kształcie bazuje na korzystaniu nowych technologii w procesie nauczania” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Zanim laptopy trafią do uczniów, zostaną oznaczone wzorem identyfikacji wizualnej. Do każdego laptopa muszą być dołączone dokumenty otrzymane przy zakupie, w szczególności deklaracje i certyfikaty lub równoważne oraz poradniki obsługi w języku polskim dostępne online lub na dysku twardym laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

Jak wskazano w projekcie, w przypadku kiedy liczba laptopów przekazanych organom prowadzącym, będzie mniejsza niż liczba szacowana w oparciu o informację o prognozowanej liczbie uczniów, organ prowadzący szkołę lub placówkę powinien wystąpić do ministra cyfryzacji  z wnioskiem o przekazanie większej liczby laptopów w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia otrzymania. W takim przypadku minister przekazuje laptopy w możliwie najkrótszym terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z projektem, laptop przekazany uczniowi staje się własnością jego rodziców na podstawie umowy zawartej z organem prowadzącym szkołę. Laptop przekazany uczniowi nie podlega zbyciu lub użyczeniu w okresie 5 lat od dnia przyjęcia laptopa na własność przez rodzica ucznia.

Darmowe laptopy dla nauczycieli szkół publicznych

W projekcie ustawy określono też zasady przyznawania wsparcia dla nauczycieli publicznych szkół podstawowych. Zgodnie z projektowanymi przepisami, nauczyciele otrzymają bon w wysokości 2500 zł na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Otrzymane środki będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 r.

Według projektu, w przypadku zakupu laptopa o niższej wartości niż środki określone w bonie, nauczycielowi nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu pozostałej kwoty, ani wykorzystania na zakup dodatkowego sprzętu. Ustawa dopuszcza zakup laptopa o wyższej wartości niż 2500 zł, ale w takim przypadku pozostałą kwotę nauczyciel będzie musiał pokryć z własnych środków.

Jak wskazano w projekcie, płatność za pomocą otrzymanego bonu musi być wykonana jednorazowo i nie może być dokonywana w ratach.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy otrzymali laptopy z innych programów finansowanych ze środków publicznych, mogą zdecydować, z którego wsparcia skorzystają. W przypadku gdy zdecydują się na odebranie sprzętu lub bonu z obecnego programu, laptopy uzyskane wcześniej muszą zwrócić. Zwrócony sprzęt organ prowadzący będzie mógł przekazać do dalszego użytkowania lub na własność, w szczególności świetlicom, bibliotekom, ośrodkom kultury, urzędom, o ile nie stoi to w sprzeczności z regulaminem programu, z którego laptop został pozyskany.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt ustawy został skierowany do Biura Legislacji Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych.

Źródło: Samorząd PAP „Gminy będą przekazywać laptopy czwartoklasistom; do Sejmu trafił projekt ustawy”, Monika Rozalska

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA