REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla uczniów 400 000 laptopów Asus za 2952 zł brutto? X-com lideruje w wyścigu o miliard publicznych pieniędzy

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
14 ofert na przetarg na laptopy dla uczniów za 1 mld 100 mln zł]

REKLAMA

REKLAMA

19 kwietnia br. w Centrum Obsługi Administracji Rządowej otwarto oferty złożone przez firmy w ramach przetargu na dostarczenie laptopów, które mają zostać przekazane czwartoklasistom.

14 ofert na przetarg na laptopy dla uczniów za 1 mld 100 mln zł

„Złożono 14 ofert, w ramach których są również konsorcja, czyli firmy występujące wspólnie jako jeden podmiot. Na zakup 394 tys. 346 laptopów przeznaczymy ponad 1 mld 100 mln zł i jest to największy tego typu przetarg w Europie” – podkreśla Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

REKLAMA

Oprócz spełnienia wymogów zapisanych w specyfikacji, głównym kryterium branym pod uwagę przy ocenie ofert jest cena. W przedstawionych ofertach różnica pomiędzy najniższą i najwyższą zaproponowaną kwotą za jednego laptopa wynosi ponad 1400 zł brutto. „Najkorzystniejszą ofertę na dostawę komputerów dla czwartoklasistów złożyła obecnie  firma x-kom sp. z o.o., która zaproponowała model ASUS ExpertBook B1502CBA w cenie 2952 zł brutto. Wszystkie oferty złożone w ramach przetargu są jawne i każdy może się z nimi zapoznać” – poinformował minister.

Jaki będzie koszt jednego komputera?

Ceny podane przez firmy w ramach oferty są cenami maksymalnymi. Spodziewamy się, że w toku składania ofert w zamówieniu wykonawczym będą one jeszcze niższe. Warto zauważyć, że nawet przy braku jakiejkolwiek obniżki w przypadku dwóch najniższych ofert cenowych, zaproponowane ceny jednostkowe pozwoliłyby na zamknięcie się w przewidzianym na zamówienie budżecie.

W kolejnym etapie przetargu COAR sprawdzi, czy firmy spełniają warunki zapisane w dokumentacji przetargowej. Te, które spełnią wymogi formalne i podpiszą umowy ramowe, zostaną zaproszone do złożenia ofert w zamówieniach wykonawczych.

Co zawierają oferty?

W załączonej tabeli przedstawiamy wyciąg ze złożonych ofert zawierający najważniejsze informacje dotyczące oferentów oraz specyfikacji zaproponowanego przez nich sprzętu.

 

Będąc gościem audycji "Sygnały dnia" w Programie I Polskiego Radia, Cieszyński wskazał, że początkowo Komisja Europejska zgodziła się wyłącznie na zaopatrzenie w komputery szkół publicznych. 

"Wynegocjowaliśmy, by trafiły do każdej szkoły w Polsce i każdy czwartoklasista będzie miał szansę otrzymać taki sprzęt. Dzięki zmianom, które wprowadziliśmy, trafią także do uczniów szkół niepublicznych" – zaznaczył.

"Ten sprzęt będzie nawet wcześniej niż we wrześniu, natomiast są procedury przetargowe i bezpiecznie mówimy, że będzie to na jesieni" – zapowiedział.

Podkreślił też, że sprzęt trafi do każdego ucznia, jednak formalnie jego właścicielem będą rodzice.

Z kolei, w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP Cieszyński tłumaczył, że po rozstrzygnięciu przetargu sprzęt trafi bezpośrednio do szkół, wraz ze wzorem umowy. 

"Przygotowaliśmy wzór umowy, żeby samorządy nie musiały go tworzyć samodzielnie. Na mocy umowy komputer zostanie przekazany na własność do użytku domowego i szkolnego (...) Ten sprzęt jest niezbywalny w okresie trwałości projektu" - mówił Cieszyński.

Wyjaśniał też, czy komputery z puli "laptop dla czwartoklasisty" trafią również do tych dzieci, które otrzymały już podobny sprzęt w ramach innego programu - wsparcia rodzin byłych pracowników PGR.

"Nie, to byłoby zupełnie niezrozumiałe gdyby ktoś otrzymał w jednym roku dwa laptopy. Natomiast jeżeli ktoś otrzymał taki komputer z naboru PGR-owskiego, to będzie decyzją rodziców, czy wolą zostawić sobie sprzęt z tamtego naboru i zrezygnować z laptopa w tym programie, czy też chcą dostać nowy laptop, a tamten zwrócić gminie" - mówił minister cyfryzacji

źródło: SSPAP, Cyfryzacja KPRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA