REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planujemy przekazanie środków na zwiększone świadczenie urlopowe nauczycieli do 31 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej odmroziła odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Od 1 lipca obowiązuje kwota bazowa z 1 stycznia 2021 r., a nie 1 stycznia 2019 r., jak dotychczas. Jest to więc 3 537,80 zł, a nie 3 045,21 zł.

REKLAMA

148 mln zł dla samorządów

W związku ze zwiększeniem odpisu na ZFŚS zwiększona została rezerwa subwencji oświatowej – do samorządów ma trafić 148 mln zł na pokrycie zwiększonych wydatków. 

REKLAMA

„W najbliższych dniach wszystkie JST zostaną poinformowane o wysokości dodatkowych środków w związku ze zwiększeniem odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Planujemy przekazanie środków do 31 sierpnia 2023 r.” – poinformowało Serwis Samorządowy PAP Ministerstwo Finansów. 

Środki zostały podzielone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie bezwnioskowym, proporcjonalnie do liczby etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela. Formalnie dysponentem rezerwy jest jednak Ministerstwo Finansów i to na zielone światło tego resortu czeka wniosek MEiN.

Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn pełnych etatów nauczycieli i 110 proc. kwoty bazowej. Z tej puli do końca sierpnia każdego roku wypłacane jest nauczycielom świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Kwota odpisu podstawowego także została zwiększona od dnia 1 lipca 2023 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie urlopowe wynosi po zmianach 1704,87 zł

Jak wyliczyło MEiN, świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy naliczane proporcjonalnie do okresu naliczania odpisu podstawowego wynosi po zmianach 1704,87 zł (od września 2022 r. do czerwca 2023 r. - 1 385,81 zł i od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. - 319,06 zł).

Samorządy, które przed wejściem w życie nowych przepisów wypłaciły mniejsze kwoty, wypłacają teraz wyrównania.

Źródło: SS PAP Środki na świadczenia urlopowe nauczycieli trafią do gmin do końca miesiąca, Anna Banasik 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

REKLAMA