REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje

MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje
MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planujemy przekazanie środków na zwiększone świadczenie urlopowe nauczycieli do 31 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej odmroziła odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Od 1 lipca obowiązuje kwota bazowa z 1 stycznia 2021 r., a nie 1 stycznia 2019 r., jak dotychczas. Jest to więc 3 537,80 zł, a nie 3 045,21 zł.

REKLAMA

148 mln zł dla samorządów

W związku ze zwiększeniem odpisu na ZFŚS zwiększona została rezerwa subwencji oświatowej – do samorządów ma trafić 148 mln zł na pokrycie zwiększonych wydatków. 

REKLAMA

„W najbliższych dniach wszystkie JST zostaną poinformowane o wysokości dodatkowych środków w związku ze zwiększeniem odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Planujemy przekazanie środków do 31 sierpnia 2023 r.” – poinformowało Serwis Samorządowy PAP Ministerstwo Finansów. 

Środki zostały podzielone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie bezwnioskowym, proporcjonalnie do liczby etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela. Formalnie dysponentem rezerwy jest jednak Ministerstwo Finansów i to na zielone światło tego resortu czeka wniosek MEiN.

Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn pełnych etatów nauczycieli i 110 proc. kwoty bazowej. Z tej puli do końca sierpnia każdego roku wypłacane jest nauczycielom świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Kwota odpisu podstawowego także została zwiększona od dnia 1 lipca 2023 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie urlopowe wynosi po zmianach 1704,87 zł

Jak wyliczyło MEiN, świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy naliczane proporcjonalnie do okresu naliczania odpisu podstawowego wynosi po zmianach 1704,87 zł (od września 2022 r. do czerwca 2023 r. - 1 385,81 zł i od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. - 319,06 zł).

Samorządy, które przed wejściem w życie nowych przepisów wypłaciły mniejsze kwoty, wypłacają teraz wyrównania.

Źródło: SS PAP Środki na świadczenia urlopowe nauczycieli trafią do gmin do końca miesiąca, Anna Banasik 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA