REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje

MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje
MF przekaże środki na świadczenia urlopowe nauczycieli z końcem sierpnia. Pieniądze były potrzebne nauczycielom na wakacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planujemy przekazanie środków na zwiększone świadczenie urlopowe nauczycieli do 31 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej odmroziła odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Od 1 lipca obowiązuje kwota bazowa z 1 stycznia 2021 r., a nie 1 stycznia 2019 r., jak dotychczas. Jest to więc 3 537,80 zł, a nie 3 045,21 zł.

REKLAMA

148 mln zł dla samorządów

W związku ze zwiększeniem odpisu na ZFŚS zwiększona została rezerwa subwencji oświatowej – do samorządów ma trafić 148 mln zł na pokrycie zwiększonych wydatków. 

REKLAMA

„W najbliższych dniach wszystkie JST zostaną poinformowane o wysokości dodatkowych środków w związku ze zwiększeniem odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Planujemy przekazanie środków do 31 sierpnia 2023 r.” – poinformowało Serwis Samorządowy PAP Ministerstwo Finansów. 

Środki zostały podzielone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie bezwnioskowym, proporcjonalnie do liczby etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela. Formalnie dysponentem rezerwy jest jednak Ministerstwo Finansów i to na zielone światło tego resortu czeka wniosek MEiN.

Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn pełnych etatów nauczycieli i 110 proc. kwoty bazowej. Z tej puli do końca sierpnia każdego roku wypłacane jest nauczycielom świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Kwota odpisu podstawowego także została zwiększona od dnia 1 lipca 2023 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie urlopowe wynosi po zmianach 1704,87 zł

Jak wyliczyło MEiN, świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy naliczane proporcjonalnie do okresu naliczania odpisu podstawowego wynosi po zmianach 1704,87 zł (od września 2022 r. do czerwca 2023 r. - 1 385,81 zł i od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. - 319,06 zł).

Samorządy, które przed wejściem w życie nowych przepisów wypłaciły mniejsze kwoty, wypłacają teraz wyrównania.

Źródło: SS PAP Środki na świadczenia urlopowe nauczycieli trafią do gmin do końca miesiąca, Anna Banasik 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  REKLAMA

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  REKLAMA