Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.
REKLAMA
REKLAMA
To główne propozycje zmiany przepisów, nad którymi ma pracować senacka Komisja Petycji. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało współpracę nad projektem.
REKLAMA
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa
Decyzję o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad zmianą ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa podjęła senacka Komisja Petycji. Chodzi o wniesioną przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów propozycję wykreślenia z ustawy ust. 3 w art. 2, na podstawie którego obecnie świadczenie nie przysługuje osobom, pełniącym funkcję sołtysa przed 1990 r.
„Podejmiemy stosowną współpracę w przypadku procedowania projektu senackiego, albo rozważymy wystąpienie z inicjatywą zmian w tym zakresie” – zapowiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak.
Co najmniej dwie kadencje nie mniej niż 7 lat
Druga zmiana, nad którą będzie pracował Senat, ma umożliwić przyznanie świadczenia sołtysom, którzy pełnili swoją funkcję przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż 7 lat. Obecnie wymagany okres wynosi co najmniej 8 lat. Zdaniem autorów petycji spowodowało to nieprzyznanie świadczeń znacznej grupie sołtysów, bo mimo że pełnili oni funkcję przez pełne dwie kadencje, to nie trwały one 8 lat. Problem wynika z tego, że w niektórych przypadkach rady gmin nie określały długości kadencji w sposób szczegółowy.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, świadczenie to przysługuje osobie, która spełnia łącznie warunki dotyczące osiągnięcia wieku emerytalnego oraz wymaganego stażu. Oznacza to że uprawnionymi do uzyskania świadczenia są sołtysi, którzy pełnili funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej jednak niż przez 8 lat oraz w przypadku kobiet osiągnęli 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat.
REKLAMA
REKLAMA