Zmiany dla ochrony polskiej infrastruktury przed cyberatakami. Resort cyfryzacji zakończył prace nad projektem nowelizacji
REKLAMA
REKLAMA
- Resort cyfryzacji zakończył prace nad projektem nowelizacji o KSC
- Zmiany dla ochrony polskiej infrastruktury przed cyberatakami
Resort cyfryzacji poinformował o zakończeniu prac nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Nowelizacja wprowadza modyfikacje w zarządzaniu bezpieczeństwem cyfrowym w Polsce.
REKLAMA
Resort cyfryzacji zakończył prace nad projektem nowelizacji o KSC
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ocenił, że jest to milowy krok w zapewnianiu bezpieczeństwa cyfrowego w naszym kraju. Zdaniem ministra, nowelizacja ustawy o KSC stworzy ramy prawne, które pozwolą jeszcze lepiej chronić strategiczne sektory przed atakami w sieci, a także wzmocnić mechanizmy nadzoru i kontroli. Jestem pewien, że nowe przepisy szybko przełożą się na wzrost poziomu bezpieczeństwa i lepszą ochronę naszych obywateli oraz kluczowych sektorów gospodarki - dodał Gawkowski. W komunikacie podano, że w trakcie konsultacji społecznych swoje stanowisko przedstawiło 215 interesariuszy. Resort uwzględnił ok. 70 proc. z ich propozycji. Mają one usprawnić nadzór nad kluczowymi podmiotami systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce.
Zmiany dla ochrony polskiej infrastruktury przed cyberatakami
Projekt nowelizacji o KSC wprowadza m.in. nowe zasady nadzoru i kontroli. Chodzi o bardziej przejrzyste zasady nadzoru nad podmiotami kluczowymi i wrażliwymi. W komunikacie wskazano, że wprowadzono możliwość wyznaczania jednego organu wiodącego do sprawowania nadzoru, co usprawni współpracę i szybsze reagowanie na zagrożenia, a także zmniejszy uciążliwości w stosunku do podmiotów nadzorowanych. W założeniach projektu znalazło się także przeprowadzanie kontroli doraźnych. Mają one pozwolić na natychmiastowe działania w przypadku zagrożenia. Mogą być przeprowadzane np. po zgłoszeniu przez urzędnika monitorującego, że podmiot może naruszać przepisu ustawy. Zmianie ulegną także zasady nakładania kar pieniężnych. Ich wysokość będzie zależała od szeregu kryteriów, w tym m.in. od rodzaju i skali naruszenia, czy czasu trwania naruszenia. Ponadto, określone będą zasady dotyczące urzędników monitorujących, którzy będą mogli wykonywać powierzone im zadania przez czas określony, nie dłuższy niż miesiąc.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.