| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Niezmieniona wysokość opłaty za odpady

Niezmieniona wysokość opłaty za odpady

Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii wysokości opłaty za odpady, jaką pobierają gminy. Trybunał podkreślił konieczność wprowadzenia ustawowych maksymalnych stawek tej daniny.

28 listopada Trybunał Konstytucyjny odrzucił większość zastrzeżeń wobec kluczowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Orzekł jedynie konieczność uzupełnienia art. 6k o określenie maksymalnej stawki, jaką mogą ustalać samorządy za odbiór śmieci i funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami. To oznacza, że przepis ten nie został uchylony, cały czas obowiązuje i w dalszym ciągu stanowi dla gmin podstawę do określenia opłat.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wskazuje, że podstawowe założenia, na których został oparty nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi, nie zostały zakwestionowane.

Polecamy serwis: Gospodarka komunalna

Trybunał potwierdził bezwzględny obowiązek organizacji przez gminy przetargów na odbiór odpadów komunalnych. Uznał również w pełni zasadność zbierania deklaracji od właścicieli nieruchomości przez gminy w ramach nowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych. Nie znalazł także podstaw do stwierdzenia niezgodności z Konstytucją definicji właściciela nieruchomości i ciążących na nim obowiązków, a także ponoszenia opłaty na rzecz gminy. Podtrzymał więc tym samym istniejący obowiązek wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości na podstawie już podjętych uchwał o wysokości tych opłat.

Trybunał orzekł jednak o konieczności uzupełnienia przez ustawodawcę przepisu art. 6k o określenie maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Trybunał uznał, że 5-miesięczny okres funkcjonowania nowych przepisów jest wystarczający do określenia górnego pułapu tych opłat. Art. 6k ust. 1 i 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest więc zgodny z Konstytucją, jedynie w zakresie, w jakim nie przewiduje maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (pominięcie ustawowe), jest niezgodny z art. 84 i art. 217 ustawy zasadniczej. Wobec nieuchylenia tego przepisu przez Trybunał Konstytucyjny pozostaje on w mocy i nadal stanowi podstawę dla rad gmin do określania wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zobacz również: Umowa na odbieranie odpadów komunalnych

Trybunał nałożył również na ustawodawcę obowiązek zmiany przepisów o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach w terminie 18 miesięcy od daty ogłoszenia wyroku.

Czytaj także

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Trybunał Konstytucyjne/ Fot. Fotolia
Trybunał Konstytucyjne/ Fot. Fotolia

INFORAKADEMIA - 6 modułów w cenie jednego599.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »