Niezmieniona wysokość opłaty za odpady
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
28 listopada Trybunał Konstytucyjny odrzucił większość zastrzeżeń wobec kluczowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Orzekł jedynie konieczność uzupełnienia art. 6k o określenie maksymalnej stawki, jaką mogą ustalać samorządy za odbiór śmieci i funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami. To oznacza, że przepis ten nie został uchylony, cały czas obowiązuje i w dalszym ciągu stanowi dla gmin podstawę do określenia opłat.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wskazuje, że podstawowe założenia, na których został oparty nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi, nie zostały zakwestionowane.
Polecamy serwis: Gospodarka komunalna
REKLAMA
Trybunał potwierdził bezwzględny obowiązek organizacji przez gminy przetargów na odbiór odpadów komunalnych. Uznał również w pełni zasadność zbierania deklaracji od właścicieli nieruchomości przez gminy w ramach nowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych. Nie znalazł także podstaw do stwierdzenia niezgodności z Konstytucją definicji właściciela nieruchomości i ciążących na nim obowiązków, a także ponoszenia opłaty na rzecz gminy. Podtrzymał więc tym samym istniejący obowiązek wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości na podstawie już podjętych uchwał o wysokości tych opłat.
Trybunał orzekł jednak o konieczności uzupełnienia przez ustawodawcę przepisu art. 6k o określenie maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Trybunał uznał, że 5-miesięczny okres funkcjonowania nowych przepisów jest wystarczający do określenia górnego pułapu tych opłat. Art. 6k ust. 1 i 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest więc zgodny z Konstytucją, jedynie w zakresie, w jakim nie przewiduje maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (pominięcie ustawowe), jest niezgodny z art. 84 i art. 217 ustawy zasadniczej. Wobec nieuchylenia tego przepisu przez Trybunał Konstytucyjny pozostaje on w mocy i nadal stanowi podstawę dla rad gmin do określania wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zobacz również: Umowa na odbieranie odpadów komunalnych
Trybunał nałożył również na ustawodawcę obowiązek zmiany przepisów o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach w terminie 18 miesięcy od daty ogłoszenia wyroku.
REKLAMA
REKLAMA