reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Budowę lokalnych dróg wspomogą Lasy Państwowe

Budowę lokalnych dróg wspomogą Lasy Państwowe

Lasy Państwowe w ciągu najbliższych dwóch lat przekażą 1,6 mld zł do budżetu państwa. Z tej kwoty 1,3 mln zostanie przekazana na rozwój infrastruktury drogowej. Takie założenia przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach.

Lasy zasilą fundusz na drogi

Lasy Państwowe, dzięki wpłatom do budżetu państwa, wspomogą budowę lokalnych dróg. W ciągu najbliższych dwóch lat przekażą 1,6 mld zł do budżetu państwa. Z tej kwoty 1,3 mln zostanie przekazana na rozwój infrastruktury drogowej. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach.

- Intencją Rady Ministrów jest przekazywanie pieniędzy z Lasów Państwowych na drogi lokalne. Nie ma ani pomysłu prywatyzacji ani ograniczania korzystania z lasów– uzasadnia zmianę Maciej Grabowski, minister środowiska.

Wpłaty, których kwota została określona nominalnie, dokonywane będą corocznie przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w formie rat kwartalnych. W 2014 i 2015 roku LP będą zobligowane do wpłaty do budżetu państwa po 800 mln zł. Wysokość wpłaty w 2014 r. stanowi ok. 30% skumulowanego zysku netto osiągniętego przez Lasy Państwowe w ostatnich 10 latach. Pierwsza stała wpłata w wysokości 2% od zysku ze sprzedaży drewna dokonana będzie przez LP w 2016 r.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego zwolnienie Lasów Państwowych z obowiązku dokonywania wpłat lub przyznania ulgi we wpłatach w trybie uchwały Rady Ministrów, na umotywowany wniosek ministra właściwego do spraw środowiska, czyli rozwiązania obecnie istniejącego np. w przypadku agencji wykonawczych, na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych.

- Plan jest trudny, jednak gospodarka leśna nie ucierpi. Zrezygnujemy z niektórych inwestycji, które zaplanowaliśmy na rok 2014. Nie przewiduję radykalnych wyrzeczeń, takich jak redukcja zatrudnienia czy restrukturyzacja – uspokaja Adam Wasiak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W części dotyczącej gospodarki finansowej w LP nowelizacja wprowadza do ustawy przepis stanowiący, że politykę rachunkowości dla wszystkich jednostek PGL LP będzie określał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Jest to rozwiązanie dostosowujące do rygorów ustawy o rachunkowości. Ustawa utrzymuje zasadę samofinansowania się LP.

Nowe przepisy ujednolicają zasady gospodarki finansowej w Lasach Państwowych oraz korygują zapis dotyczący ustalania wielkości pozyskiwania drewna.

Po przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów zostanie skierowany do Sejmu RP.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 14.05.2014

Źródło:

Domena Publiczna

Zdjęcia

Budowę lokalnych dróg wspomogą Lasy Państwowe./ Fot. Fotolia
Budowę lokalnych dróg wspomogą Lasy Państwowe./ Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama